Reklama

Niedziela Legnicka

Święcenia prezbiteratu w Legnicy

„Wejdźcie w tajemnicę Chrystusa i pełnijcie Jego posługę” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas święceń prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w sobotę o godz. 10 w legnickiej katedrze.

[ TEMATY ]

święcenia

ks. Waldemar Wesołowski

Tym samym diecezja legnicka ma od dziś trzech nowych księży. To Piotr Kulpa z Kamiennej Góry, Łukasz Świerniak i Norbert Turczynowski z Polkowic. Trzej neoprezbiterzy już za kilka tygodni rozpoczną pracę duszpasterską w wyznaczonych przez biskupa parafiach.

W uroczystości święceń wziął udział bp Marek Mendyk, przełożeni seminarium, księża proboszczowie oraz inni duchowni z diecezji, ponadto siostry zakonne, rodzice i krewni wyświęcanych diakonów oraz rzesza wiernych z parafii, z których pochodzą.

„Poprzez święcenia macie wejść w tajemnicę Jezusa Chrystusa i pełnić Jego posługę, aby Kościół był znakiem zbawienia wśród ludzi” – powiedział podczas kazania biskup Kiernikowski. Opierając się na czytaniach mszalnych, które wybrali kandydaci do święceń, podkreślił, że posługa kapłańska oznacza gotowość do pójścia tam, dokąd pośle sam Bóg, to nauczanie i czynienie tego, co Bóg poleci. Biskup legnicki zaznaczył, że takiej posługi nie należy się bać. „Nie lękaj się, Ja jestem, by cię chronić – mówił Bóg do proroków, których powoływał i posyłał. Chodzi o to, że Bóg będzie was chronił, aby z waszego serca nikt nie wyrwał bożej tajemnicy” – kontynuował biskup Zbigniew.

W dalszej części homilii zauważył, że dzisiejszy świat potrzebuje proroków. „Macie stawać się alter Christus, macie stawać się przedłużeniem Chrystusa. Dziś jest wielu ludzi głodnych, którzy jednak karmią się byle czym. Wy macie im dać dobry pokarm, nowe perspektywy. Bądźcie dziś prorokami” – zachęcał Ksiądz Biskup.

Zwracając się do bliskich i wszystkich zgromadzonych prosił o wparcie dla nowych księży, którym życzył, aby szli z radością i przekonaniem, aby Pascha Jezusa dokonywała się między ludźmi.

Po liturgii święceń, na zakończenie Eucharystii neoprezbiterzy złożyli wszystkim podziękowania. Natomiast w imieniu zgromadzonych i całej diecezji życzenia dla biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego złożył bp Marek Mendyk. W tym bowiem dniu przypadła 15 rocznica sakry biskupiej biskupa Zbigniewa.

Reklama

Po wspólnej modlitwie był czas na życzenia, które składano na placu przed katedrą. W niedzielę 21 maja neoprezbiterzy odprawią w swoich parafiach prymicje. Po krótkim urlopie zostaną skierowani do wyznaczonych parafii.

Obszerny materiał dźwiękowy i galeria zdjęć dostępne są na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

2017-05-20 17:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczny moment trzeba się modlić za biskupów, za kościół

Niewątpliwie do historycznych wydarzeń w życiu Kościoła bielsko-żywieckiego należeć będą święcenia biskupie ks. prał. Romana Pindla, które 6 stycznia o godz. 15 odbędą się w katedrze św. Mikołaja, połączone z ingresem nowego ordynariusza diecezji. W takim momencie nie może zabraknąć modlitw wierzących

Głównym konsekratorem biskupich święceń będzie kardynał Stanisław Dziwisz, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore oraz biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Nowo wyświęcony Ordynariusz otrzyma insygnia biskupiej władzy: pierścień, mitrę i pastorał oraz zasiądzie na katedrze – miejscu, z którego będzie nauczał i przewodniczył Liturgii. Następną częścią ingresu będzie homagium, czyli oddanie aktu czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa nowemu biskupowi składane przez przedstawicieli duchowieństwa i świeckich.
Na doniosłość tych wydarzeń zwrócił uwagę biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger. W rozmowie z KAI stwierdził, że święcenia biskupie to historyczny moment, nie tylko dla diecezji, ale i całego regionu Śląska Cieszyńskiego. – To ogromnie ważny moment ewangelizacyjny. Przychodzi z namaszczenia Chrystusa ten, który ma przewodzić ludowi Bożemu przez najbliższe 20 lat. Jedno pokolenie wychowa się pod płaszczem posługi biskupa Romana – zaznaczył biskup Greger. Z kolei Biskup Senior w specjalnym liście zachęcił wiernych do udziału w Liturgii święceń i poprosił wiernych o modlitwę w intencji swojego następcy, „aby mógł owocnie służyć Kościołowi na Podbeskidziu, trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą wyzwania duszpasterskie trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa”.
W tak ważnym dla naszego partykularnego Kościoła momencie nie może zabraknąć modlitwy wierzących, którzy wspólnotę wiary, nadziei i miłości na podbeskidzkiej ziemi tworzą. Jak najbardziej modlitwy potrzebuje nowy ordynariusz, biskup nominat Roman Pindel. Nie można zapomnieć także o biskupie seniorze Tadeuszu Rakoczym, bo przecież pod jego płaszczem wychowało się jedno pokolenie chrześcijan w naszej diecezji. Zresztą nie chodzi tu jedynie o modlitwę za biskupów. Modląc się za nich, modlimy się za Kościół, który prowadzony przez pasterzy ma wzrastać, ma się budować. Zresztą o tym mówią zestawione ze sobą zawołania biskupie pierwszego i drugiego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej: „In aedificationem Corporis Christi” oraz „Verbum vitae continentes”. Biblijne cytaty układają się w jedną historię:
„W budowaniu Ciała Chrystusa trzymajcie się Słowa Życia”. Właśnie o to mamy się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję