Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: syn premier RP wśród kandydatów do święceń kapłańskich w bielskiej katedrze

Biskup Roman Pindel udzieli w sobotę, 27 maja, w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich trzynastu diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Wśród mężczyzn, którzy przyjmą sakrament święceń w stopniu prezbiteratu i przyrzekną posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom, będzie syn premier RP, Tymoteusz Szydło.

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podobnie jak jego rocznikowi koledzy do sobotniego wydarzenia przygotowywał się przez sześć lat formacji w seminarium archidiecezji krakowskiej.

Reklama

Zawołaniem, jakie przyjął za swoją dewizę przyszły prezbiter, Tymoteusz Szydło, są słowa z Listu św. Pawła do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1). Pochodzący z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie kandydat do kapłaństwa swą roczną praktykę duszpasterską, jako diakon, odbył w parafii św. Andrzeja Apostoła w Osieku koło Oświęcimia. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałoży na diakonów ręce, przekazując władzę kapłańską, i odmówi nad nimi modlitwę święceń. Ręce prezbiterów zostaną namaszczone krzyżmem świętym, biskup przekaże także nowo wyświęconym kapłanom pocałunek pokoju. Diakoni, którzy przystąpią w sobotę do święceń kapłańskich, do seminarium duchownego w Krakowie wstąpili pod koniec września 2011 roku, w kilka miesięcy po beatyfikacji papieża Jana Pawła II, dlatego został on patronem całego rocznika. Kanonizację papieża przeżywali już jako klerycy 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W roku 2011 do seminarium przyjętych zostało 41 kandydatów, w sobotę święcenia przyjmie 26 diakonów – w Krakowie i Bielsku-Białej.

Na początku ich formacji rektorem krakowskiego seminarium był ks. Roman Pindel, który w 2014 r. został ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. Swoją formację zakończyli pod kierunkiem ks. rektora Krzysztofa Gryza. Przez pierwsze dwa lata pobytu w seminarium w domu przy ul. Piłsudskiego 4 w Krakowie opiekowali się nimi ks. dr Grzegorz Babiarz, pełniący funkcję prefekta rocznika, i ojciec duchowny ks. dr Mirosław Smyrak. W domu przy ul. Podzamcze 8, opiekę nad przyszłymi kapłanami sprawował ks. prokurator Józef Gubała, obecny proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie, a następnie ks. wicerektor Sławomir Kołata. Rolę ojca duchownego pełnił ks. Kazimierz Duraj.

Sobotnie święcenia kapłańskie będą dwudziestymi szóstymi w historii diecezji bielsko-żywieckiej, i czwartymi, których dokona w katedrze bp Roman Pindel, sprawujący posługę pasterską od 6 stycznia 2014 r.

2017-05-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwa nie da się wymazać

Niedziela rzeszowska 23/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum WSD w Rzeszowie

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2015 r. o godz. 10 w katedrze rzeszowskiej odbyła się uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń w stopniu prezbiteratu. Jedenastu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, które są finałem sześcioletniej formacji seminaryjnej. Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczył także bp Kazimierz Górny – pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję