Reklama

Święto Dziękczynienia w otwartej świątyni

2017-05-26 14:55

Artur Stelmasiak

Archiwum COB

Modlitwa przed relikwiami polskich świętych, Msza św. z Aktem Dziękczynienia, festiwal z udziałem braci Golec, miasteczko chleba dla dzieci – to tylko część atrakcji, które czekają na wiernych 4 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji jubileuszowego X Święta Dziękczynienia.

Tegoroczne uroczystości będą miały wyjątkowo podniosły charakter, bo pierwszy raz w Święto Dziękczynienia Msza św. będzie sprawowana we wnętrzu świątyni. - Święto Dziękczynienia jest doskonała okazją do tego, aby zobaczyć ile już zrobiliśmy, ale także pokażemy ile jeszcze jest do zrobienia we wnętrzu świątyni – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości 4 czerwca.

Podczas Święta Niepodległości 11 listopada nie wszyscy mogli wziąć udział w uroczystościach. Można powiedzieć, że teraz będzie druga część uroczystego otwarcia świątyni. - Nie wszyscy mogli uczestniczyć w listopadowym otwarciu, które w Święto Niepodległości miało patriotyczno-historyczny charakter. Tym bardziej zapraszam do udziału w obchodach Święta Dziękczynienia. Właśnie wtedy ponownie złożymy nasze Akty Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej podczas ceremonialnego przejścia przez świątynię i Bramę Miłosierdzia - zaprasza kard. Nycz.

Artur Stelmasiak

X Święto Dziękczynienia rozpocznie się tradycyjnie 12-kilometrową pielgrzymką, która o godz. 8.00 wyruszy z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego Traktem Królewskim do Wilanowa. Będą niesione relikwie św. Brata Alberta Chmielowskiego, wielkiego patrioty i artysty, który wybrał życie wśród ubogich. Nieprzypadkowe jest również hasło Święta Dziękczynienia "Dziękujemy za Chleb", które nawiązuje do świętego życia Brata Alberta. - Wykorzystujemy jubileusz 100-lecia śmierci wybitnego i pięknego człowieka. To właśnie św. Brat Albert Chmielowski pokazał nam jak żyć, by być dobrym jak chleb. On potrafił „łamać” się z innymi swoja dobrocią, sercem i swoim czasem – mówił Ksiądz Kardynał. - Chcemy dziś odpowiedzieć na pytanie: Co dziś zrobiłby Brat Albert?

Reklama

Specjalnym gościem tegorocznego Święta Dziękczynienia będzie kard. Francesco Montenegro, metropolita Agrigento na Sycylii. Na terenie jego diecezji leży wyspa Lampedusa, gdzie tysiącami dopływają uchodźcy i imigranci. - Kard. Montenegro daje przykład tego, jak pomagać uchodźcom. On jest świadkiem chrześcijaństwa we współczesnym świecie – podkreślił metropolita warszawski. Obok budowy murów świątyni i prac w jej wnętrzu ważny jest także wymiar duchowy Świątyni Opatrzności Bożej. - My budujemy miejsce święte, a do tego potrzebna jest nasza modlitwa - mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego sanktuarium. Podczas Święta Dziękczynienia zgromadzone relikwie polskich świętych m. in. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego, św. Andrzej Boboli, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Brata Alberta zostaną uroczyście przeniesione do wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej. - Teraz będziemy mogli się modlić w towarzystwie tych, którzy już są w niebie – dodał ks. Aleksandrowicz.

Czas po Mszy św. będzie doskonałą okazją do zwiedzania Centrum Opatrzności Bożej, ale również do dobrej rodzinnej zabawy. O godz. 14 rozpocznie się święto najmłodszych. W Miasteczku dla Dzieci będzie czekać na nich m.in. gra związana ze św. Albertem oraz zabawy prowadzone przez wolontariuszy oraz siostry Albertynki i Honoratki. - Dzieci nauczą się całego procesu powstawania chleba, ale również będą mogły poznać bogatą symbolikę chleba w polskiej tradycji. Szczególny wymiar będziemy kładli na wyjątkowy chleb, którym jest Eucharystia. To właśnie ten „chleb” jest potrzebny, abyśmy dostali się do Królestwa Bożego. Dzieci nauczą się tego, jak dostać się do Nieba – mówiła Anna Dunikowska z Centrum Opatrzności Bożej.

W tym samym czasie, podczas Festiwalu „Moc Dobra”, zagrają m.in. Maleo Reggae Rockers, Golec uOrkiestra i Mała Armia Jezusa oraz najlepsze debiutujące zespoły chrześcijańskie. Wspólnota Mocni w Duchu poprowadzi o 20.30 Wieczór Uwielbienia, który zakończy się o 21.37 modlitwą i iluminacją Świątyni.

Tagi:
Święto Dziękczynienia

Odbudowane papamobile z I pielgrzymki Jana Pawła II na XII Święcie Dziękczynienia

2019-06-02 15:46

lk, centrumopatrznosci.pl / Warszawa (KAI)

Odbudowane na bazie odnalezionych oryginalnych części papamobile, którym poruszał się Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, stanęło w niedzielę przed Świątynią Opatrzności Bożej. Samochód można podziwiać, a nawet do niego wsiąść w ramach XII Święta Dziękczynienia, które odbywa się na Polach Wilanowskich.

Oryginalne białe papamobile zostało zbudowane w ekspresowym tempie przez pracowników PIMOT na bazie ciężarowego Stara 660. Po pielgrzymce auto zostało zdemontowane na polecenie ówczesnych władz.

Ocalałe podzespoły z obydwu pojazdów (przygotowane było wówczas także papamobile zapasowe) odnalazł Marek Adamczak, właściciel firmy Auto-Adamczak z Kielc, który wraz z grupą zapaleńców przez 5 lat mozolnej pracy zrekonstruował pojazd tak, by był jak najbardziej tożsamy z oryginałem.

Zgodność z autentycznym papamobile została potwierdzona przez biegłych rzeczoznawców samochodowych, byłych pracowników PIMOT w Warszawie i FSC w Starachowicach. Wóz wpisano do Rejestru Samochodów Zabytkowych jako “rekonstrukcja JP 2 Papamobile”.

Odbudowę sfinansował Marek Adamczak jako dar dla Ojca Świętego oraz osób, które w 1979 r. stworzyły pojazd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niezłomni duchowni

2019-10-19 20:49

Marian Florek

W dniu 19 października br. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze spotkali się alumni, którzy pół wieku temu w kleryckiej kompanii zakończyli obowiązkową służbę wojskową.

Elżbieta Spałek / Biuro Prasowe Jasnej Góry

Świętowali – jak to określił ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański- rocznicę „wyjścia” z jednostki w Szczecinie -Podjuchy, gdzie w latach 1967/69 odbywali zasadniczą służbę wojskową. I jako dziękczynienie Bogu za 50 lat kapłaństwa(włączając w ten czas i lata kleryckie). Prawie wszystkim klerykom udało się wytrwać, wrócić do seminarium i zostać kapłanami. Dlatego jest powód aby radośnie wspominać przeszłe lata. Chociaż – dodaje ks. Urbański- jako wrogowie PRL-u służyliśmy w jednostce karnej i byliśmy stale narażeni na systemową indoktrynację i propagandę ateistyczną.

W imieniu Jasnej Góry wszystkich gości i zgromadzonych wiernych powitał o. Nikodem Kilnar, który przypomniał, iż „dzień 19 października 2019 r. przeżywamy jako Narodowy Dzień Duchownych Niezłomnych”.

Mszy św. przewodniczył bp. Jan Tyrawa, biskup diecezji bydgoskiej, który również służył w tamtych latach w owej wspomnianej jednostce. Na powitanie stwierdził, że spotkanie jest powtórzeniem zjazdu sprzed pół wieku, kiedy to po wyjściu z jednostki wojskowej w listopadzie , młodzi klerycy przyjechali do Matki Bożej na Jasną Górę, aby podziękować za szczęśliwie przebyte 725 dni w wojsku. Dzisiaj – mówił hieracha- spotykamy się na nowo przed obliczem Matki, aby podsumować swoje życie. I chociaż życie przemija to jednak zostaje coś, co jest w naszych sercach i w sercach tych wszystkich ludzi, z którymi spotykaliśmy się jako kapłani. Dlatego też niech ten jubileusz będzie miał ten szczególny wyraz – dodał na końcu ks. Tyrawa.

Następnie już w homilii nawiązał do ewangelicznej historii z Kany Galilejskiej. Bóg – mówił- wchodzi w nasze życie w każdej chwili. Czy jest łatwo rozpoznać owe znaki Bożej obecności? Gdy się patrzy z perspektywy długiego życia, intensywnego życia to się dostrzega wiele zdarzeń, które pozostają poza jakąkolwiek władzą człowieka. Są to różne zdarzenia. I te dobre i te złe - cierpienie, choroba, ale też cudowne wyzdrowienia. Żyjemy w świecie wyznacznym obecnością tak dobra jak i zła. Ludzie nie mają władzy nad złem. Tylko Bóg ma taką władzę. Bóg, który przez swoje swoje Zmartwychwstanie pokonał ostatecznie zło. Ale jest to rzeczywistość eschtologiczna. Dla nas tu i teraz pozostaje walka ze złem zgodnie z pawłową myślą – „Zło dobrem zwyciężaj”, która to myśl stała się maksymą życiową ks. Jerzego Popiełuszki. Zamordowany przez komunistów kapłan, był także z naszego grona, był także w wojsku, ale rok wcześniej w Bartoszycach – mówił do zgromadzonych bp Tyrawa i pytał- Dlaczego na tym świecie cierpi niewinny? Tylko Bóg może się o takiego człowieka upomnieć. I jest to dowód na Jego istnienie. Bo unicestwione życie nie upomina się o siebie. O siebie upominają się prawa fizyki. Życie się o siebie nie upomina i dlatego wolno z niego kpić. Dlatego mamy aborcję, eutanzaję, in vitro i te wszystkie zdarzenia kiedy człowiek ginie. Dlatego jest Bóg, który się upomina o sprawiedliwego. Umiejmy w prozie życia dostrzegać Boże znaki, które niech umacniają nas w działaniach, zgodnie z przytoczoną zasadą, by zło zwyciężać dobrem.

Historia wojskowej służby kleryków sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy po tzw. odwilży wznowiono represje wobec Kościoła. Przejawiało się to m.in. tym, że – pomimo ustaleń pomiędzy Episkopatem a rządem PRL - nadal powoływano do odbycia zasadniczej służby wojskowej kleryków z seminariów świeckich i zakonnych. W roku 1964 utworzono tak zwane kompanie kleryckie, w których poddawano ideologicznej presji młodych kandydatów do kapłaństwa. Kompanie te były zlokalizowane w Gdańsku, Opolu i Szczecinie-Podjuchach i były podporządkowane bezpośrednio Głównemu Zarządowi Politycznemu Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Milsko: Dzień skupienia dla oaz dorosłych

2019-10-20 07:43

Katarzyna Krawcewicz

19 października w Milsku (parafia Zabór) odbył się dzień skupienia dla wspólnot oaz dorosłych z naszej diecezji.

Katarzyna Krawcewicz

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele oaz z Rzepina, Lubska, Gorzowa, Jordanowa, Świebodzina i Zielonej Góry. Była to m.in. okazja do rozmowy z nowym moderatorem diecezjalnym wspólnot dorosłych, ks. Tomaszem Sałatką.

Główny temat rozważań brzmiał „Dorosły – wolny?” i odnosił się do aktualnego hasła roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie „Wolni i wyzwalający”. Temat wolności i zniewoleń przewijał się przez konferencje, Namiot Spotkania (rozważanie Pisma św.) oraz homilię podczas Mszy świętej. Gośćmi spotkania byli Mariola i Mariusz Graczykowie, małżeństwo z Domowego Kościoła odpowiedzialne za diecezjalną diakonię wyzwolenia. Mówili o idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, dzieląc się jednocześnie świadectwem swojego życia.

Więcej w papierowym wydaniu.

Zobacz zdjęcia: Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem