Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 24/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egzaminy magisterskie w Instytucie Jana Pawła II

12 maja w Instytucie Jana Pawła II odbył się egzamin magisterski katechetów, kończący trzyletnie studia uzupełniające w tej dziedzinie. Egzamin złożyły 34 osoby, w tym 10 sióstr zakonnych i 5 kapłanów. Komisji egzaminacyjnej przewodniczył dziekan Wydziału Teologii PAT w Krakowie - ks. prof. dr hab. Stefan Koperek. Promotorami prac byli profesorowie WSD w Rzeszowie: ks. dr Krzysztof Bochenek, ks. dr Jerzy Buczek, ks. dr Marian Czenczek, ks. dr Andrzej Garbarz, ks. dr Andrzej Motyka, ks. dr Jan Wolak. Była to już ostatnia grupa katechetów, którzy w Rzeszowie uzupełniali swoje wykształcenie. 11 czerwca odbędzie się natomiast kolejny egzamin końcowy Podyplomowych Studiów Wychowania Prorodzinnego dla nauczycieli. Kierownikiem tych studiów i przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej jest ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna z PAT w Krakowie, a koordynatorem zajęć w Rzeszowie ks. dr Andrzej Garbarz, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Rzeszowie. Egzamin obejmuje zagadnienia z zakresu: pedagogiki rodziny, etyki małżeństwa i rodziny oraz dydaktyki prowadzenia zajęć wychowania prorodzinnego. Przystąpi do niego 21 osób.

Uroczystości rocznicowe w Rzeszowie

25 maja minęła 60. rocznica akcji „Kośba”. Z tej okazji kombatanci, harcerze i mieszkańcy Rzeszowa oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej biorącym udział w tej operacji. Na miejscu wydarzenia, przed kamienicą przy ul. Batorego 20 w Rzeszowie, pod wiszącą tam tablicą pamiątkową zostały złożone wiązanki kwiatów. Przypomnijmy: 25 maja 1944 r. czterech żołnierzy z plutonu AK Krasne-Malawa: Władysław Leja, Władysław Skubisz, Henryk Kunysz i Michał Bereś uczestniczyło w udanej akcji zlikwidowania dwóch gestapowców - Friedricha Pottebauma i Hansa Flaschke’go. Akcja, mimo bestialskiego odwetu - hitlerowcy zamordowali około 40 mieszkańców Rzeszowa - była aktem bohaterstwa i nadziei na wyzwolenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwarcie nowej hali sportowej

26 maja w Kielnarowej bp Edward Białogłowski poświęcił nową halę sportową Centrum Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. Jak zapewniają władze uczelni, hala będzie służyć nie tylko studentom, ale wszystkim chętnym z całego regionu.

Reklama

Pomnik Prymasa Tysiąclecia

27 maja w Głogowie Młp., podczas Dnia Patrona miejscowego Zespołu Szkół - kard. Stefana Wyszyńskiego, został odsłonięty pomnik Prymasa Tysiąclecia. Na pomniku Prymasowi towarzyszą dzieci: harcerz i mała dziewczynka. „Macie Patrona, który ukochał dzieci” - mówił do nauczycieli i uczniów senator Mieczysław Janowski. Odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Kazimierz Rokita, dyrektor Zespołu Szkół Tadeusz Jadam i prezes Instytutu Prymasowskiego w Warszawie Iwona Czarcińska, a poświęcił go bp Kazimierz Górny, w asyście fundatorów - Lucyny i Adama Dudków oraz projektanta, Władysława Dudka. Podczas uroczystości wręczono również nagrody i wyróżnienia laureatom 4. edycji ogólnopolskiego konkursu Z Prymasem Tysiąclecia w Trzecie Tysiąclecie. Na konkurs nadesłano: ze szkół podstawowych 89 prac plastycznych i 45 literackich, z gimnazjów - (odpowiednio) 96 i 258. Uroczystość zakończyły występy artystyczne uczniów.

Kard. Wyszyński - patronem szkoły

27 maja Szkoła Podstawowa w Czudcu otrzymała imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Zebranych na uroczystości powitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ks. Antoni Kocoł. Przypomniał najważniejsze rysy duchowości i działalności kard. Wyszyńskiego - miłość do Kościoła i Ojczyzny oraz kult Matki Bożej. Mszy św. w czudeckim sanktuarium przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. „Ten wielki człowiek, wielki Polak, wielki kapłan, żył w bardzo trudnych czasach, ale pokazywał, jak iść przez życie, by nie stracić własnej godności, tożsamości, kultury, aby nie zdradzić Boga, człowieka i Ojczyzny. Chciejmy się uczyć od niego, jak żyć w trudnym czasie” - mówił w homilii bp Edward Białogłowski. Podczas Mszy św. odbyło się również uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły ufundowanego w 1929 r. Na zakończenie została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa na budynku szkoły.

Reklama

Rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego

28 maja minęła 23. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym dniu szczególnie modliliśmy się o beatyfikację Sługi Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w maju 1989 r., 8 lat po śmierci Prymasa. Od czerwca 2000 r. trwa watykańska część procesu prowadzona przez Kongregację ds. Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej.

„Bądźmy razem”

30 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w Rzeszowie odbyło się rodzinne spotkanie z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem Bądźmy razem, zorganizowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Świętowanie rozpoczęła Eucharystia sprawowana w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie pod przewodnictwem ks. Władysława Jagustyna. W czasie uroczystości Caritas przyznała statuetkę „Miłosierny Samarytanin” wójtowi gminy Chmielnik Kazimierzowi Jaworskiemu. Nagrodę wręczył bp Kazimierz Górny.
Ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas, podkreślał troskę i zaangażowanie Wójta w organizowanie pomocy potrzebującym. „Owocem tej współpracy - mówił ks. Słowik - jest m.in. powstanie Domu Pomocy Społecznej Caritas im. św. o. Pio w Chmielniku”. Po Mszy św. na rzeszowskim rynku odbyły się występy artystyczne i liczne niespodzianki. Imprezę rozpoczął występ zespołu „Połoniny”, był także pokaz akrobatyki sportowej ZKS Stal Rzeszów, występy kapeli „Tender” oraz piosenki w wykonaniu scholi Świętego Krzyża i zespołu „Gabcio i Przyjaciele”. Nie zabrakło także loterii fantowej, gdzie główną nagrodę - rower górski - ufundował bp Kazimierz Górny. Spotkanie zakończyło się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim i kręgiem rodzin.

W tym tygodniu:

16 czerwca - środa - dzień szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i Ojczyzny.

17 czerwca - czwartek - zakończenie oktawy Bożego Ciała. Po procesji z Najświętszym Sakramentem błogosławieństwo dzieci, wianków i ziół.

18 czerwca - piątek - uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość patronalna katedry rzeszowskiej;
- trzeci piątek miesiąca, Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego.

19 czerwca - sobota - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny;
- 19. dzień miesiąca, Nowenna ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny Kózkówny.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję