Reklama

Polska

Prymas Polski udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom

Abp Wojciech Polak udzielił dziś w katedrze gnieźnieńskiej święceń kapłańskich czterem diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. „Powołany ma udział w życiu i posłannictwie Chrystusa. Cały jest w Nim. Nie może być tylko połowicznie, od czasu do czasu” – mówił do wyświęcanych Prymas.

W krótkim słowie abp Wojciech Polak wskazał na przywołany w czytanej tego dnia Ewangelii obraz Ostatniej Wieczerzy. Słowa, które wypowiada wówczas Jezus stanowią – jak mówił Prymas – Jego swoisty testament, wskazówkę, czym uczniowie mają żyć po Jego odejściu do Ojca. A nie mają żyć nostalgią, tęsknotą, czy wspomnieniami, ale pełnią tego życia, które On wysłuży im swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem.

Metropolita gnieźnieński wskazał także na wzruszający i znaczący gest umycia nóg uczniom przez Jezusa. Oznacza on – tłumaczył – że powołany ma pełny udział w życiu i posłannictwie Chrystusa. Cały w Nim jest. Nie może być tylko częściowo. Nie może być połowicznie. Nie może być tylko od czasu do czasu. Ma udział cały.

„Na krakowskim spotkaniu z kapłanami i osobami konsekrowanymi papież Franciszek przypomniał nam, że jest to życie, gdzie nie ma przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody" - mówił Prymas.

Kapłan, tłumaczył abp Polak, "nie jest ani bezproduktywnym konformistą, ani też jakimś ślepym ryzykantem. Jest uczniem Tego, który go posyła: idź i nauczaj. Idź i głoś. Idź i rozdawaj moją mocą Boże życie innym. Idź i prowadź, jak pasterz, który zna swoje owoce, który idzie na ich czele i który życie swoje daje za owoce, który służy i zbawia, i szuka to, co zginęło”.

Prymas zachęcił też wyświęcanych, by w dniu swoich święceń, powiedzieli jeszcze raz Jezusowi w sercu, o co pragną Go prosić. Wszystkich uczestników uroczystości zaś prosił o modlitwę za neoprezbiterów, aby zawsze pamiętali, że odtąd i na zawsze będą cali w Chrystusie, będą trwać w miłości i będą służyć odważnie i ofiarnie Kościołowi.

Po złożeniu przez kandydatów przyrzeczenia posłuszeństwa wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później nastąpił najważniejszy moment święceń – abp Wojciech Polak, a następnie biskupi oraz wszyscy kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną będącą prośbą do Boga o udzielenie im darów Ducha Świętego potrzebnych do pełnienia przyszłej posługi.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjęło czterech diakonów gnieźnieńskiego seminarium duchownego. W szczególnym dniu towarzyszyli im rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele, księża proboszczowie, siostry zakonne oraz kapłani, którzy na uroczystość przyjechali z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej.

Obecni byli również: abp senior Henryk Muszyński i bp senior Bogdan Wojtuś oraz moderatorzy i profesorowie gnieźnieńskiego PWSD z rektorem ks. Przemysławem Kwiatkowskim na czele. Modlitwą neoprezbiterów wspierali również wierni z rodzinnych parafii.

Nowi księża archidiecezji gnieźnieńskiej: ks. Bartosz Golnik pochodzący z parafii pw. Świętej Trójcy w Pęchowie, ks. Krzysztof Idczak pochodzący z parafii pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, ks. Piotr Nowak pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni oraz ks. Hubert Staszak pochodzący z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

2017-05-27 13:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niosący Chrystusa

Niedziela toruńska 25/2018, str. I

[ TEMATY ]

kapłaństwo

święcenia

kapłani

SAI

Neoprezbiterzy z księżmi biskupami, moderatorami seminaryjnymi i proboszczami rodzinnych parafii

Neoprezbiterzy z księżmi biskupami, moderatorami seminaryjnymi i proboszczami rodzinnych parafii

Pod takim hasłem odbyło się XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Czuwania te od wielu lat gromadzą rzesze młodych entuzjastów, w tym młodzież z naszej diecezjiPodczas Mszy św. z udzieleniem święceń prezbiteratu bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że kapłan ma nie tylko mówić o Chrystusie, ale tak żyć, by ludzie mogli w nim dostrzec samego Jezusa

Święcenia kapłańskie z rąk bp. Wiesława Śmigla przyjęło dwóch diakonów: Stanisław Szczęsny i Michał Wyrębski. W uroczystości uczestniczyli bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, rodziny kandydatów do święceń oraz inni wierni, którzy przybyli, by modlić się o świętość przyszłych kapłanów. – Jestem tu, by omodlić nowych kapłanów. Przecież już wkrótce mogą być moimi spowiednikami, wikariuszami, będą mnie prowadzić ku niebu. Chcę, by byli święci, bo wtedy będę czuła się bezpiecznie – mówiła jedna z uczestniczek uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję