Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławskie obchody 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

[ TEMATY ]

rocznica

Wrocław

kongres

Archiwum Radia Rodzina/ks. Cezary Chwilczyński

Spotkanie z uczestnikami 46. MKE w Hali Ludowej we Wrocławiu

Spotkanie z uczestnikami 46. MKE w Hali Ludowej we Wrocławiu

Prawie 100 inicjatyw przygotowała archidiecezja wrocławska i miasto z okazji przypadającej 20. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego oraz wizyty papieża Jana Pawła II w stolicy Dolnego Śląska. Na specjalnej konferencji prasowej poinformowali o nich przedstawiciele Kościoła, urzędu miasta i instytutów: ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego, Anna Szarycz reprezentująca prezydenta Dutkiewicza oraz o. Maciej Zięba, prezes Instytutu Tertio Millennio j Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Dla wielu parafii archidiecezji bardzo ważna będzie peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II. Do Wrocławia przywiezione zostaną sutanna, stuła, mitra oraz relikwiarz zawierający ampułkę z krwią papieża Polaka, które od 31 maja do 28 czerwca nawiedzą 30 dolnośląskich parafii. Tym symbolicznym odwiedzinom Jana Pawła II będą towarzyszyły modlitwy, spotkania, czuwania, prelekcje oraz koncerty.

Reklama

Ważnym punktem programu upamiętniającym Kongres Eucharystyczny będzie Uroczystość Bożego Ciała. Tego dnia po Mszy św. o 10.00 wyruszy z katedry procesja, która przejdzie do Bazyliki Garnizonowej. Wieczorem natomiast w centrum miasta wierni spotkają się na koncercie uwielbienia „Wniebogłosy”.

8 czerwca Na Papieskim Wydziale Teologicznym odbędzie się konferencja upamiętniająca Kongres Eucharystyczny, w której gościem będzie m.in. abp Piero Marini, ceremoniarz papieża Jana Pawła II.

Organizatorzy nie zapomnieli także o rocznicy nabożeństwa ekumenicznego, któremu 20 lat temu we wrocławskiej Hali Stulecia przewodniczył św. Jan Paweł II. 17 czerwca metropolita wrocławski zaprosił do wspólnej modlitwy ekumenicznej do wrocławskiej katedry przedstawicieli wszystkich wspólnot chrześcijańskich działających na Dolnym Śląsku.

Reklama

Podczas konferencji prasowej rzecznik archidiecezji wrocławskiej przypomniał, że Ojciec Święty prosił, by po jego wizycie oraz kongresie powstał przede wszystkim żywy pomnik w postaci gestów miłosierdzia. – Wówczas w naszych parafiach propagowaliśmy akcję honorowego krwiodawstwa oraz zachęcaliśmy do składania deklaracji gotowości oddania po śmierci organów do transplantacji. Wrócimy do tych inicjatyw, jednak pójdziemy krok dalej, a mianowicie przywołamy naszych cierpiących braci z Aleppo, poszkodowanych w wojnie i będziemy chcieli zintensyfikować pomoc w odbudowie szpitala w ich miejscowości – tłumaczył ks. Kowalski.

W programie zwrócono uwagę także na św. Jadwigę z racji 750-lecia jej kanonizacji, ale także ze względu na to, że sam Jan Paweł II określał ją mianem patronki swojego wyboru na Stolicę Piotrową. Będzie również akcent na 100. rocznicę objawień w Fatimie. O tym drugim jubileuszu będzie opowiadał m.in. Grzegorz Górny w czasie prelekcji pt. „Matka Boża, która uratowała papieża”.

2017-05-30 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Specjalista od Kominka

Niedziela wrocławska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienia

Wrocław

kard. Bolesław Kominek

Agnieszka Bugała

Dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, specjalista od życiorysu kard. Bolesława Kominka

Dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, specjalista od życiorysu kard. Bolesława Kominka

Zachwyt i pasja Marka Mutora podążyły śladem kardynała, a owocem jest świeżutki doktorat.

We wspomnieniach o nim mówi się krótko: kardynał Kominek. Ale był nim zaledwie rok. 5 marca 1973 r. papież Paweł VI kreował go kardynałem, a rok później, 10 marca 1974 r., zmarł we Wrocławiu. Urodzony w 1903 r. miał imponujący życiorys i odcisnął mocny ślad w Kościele. „Gdyby nie było kard. Kominka we Wrocławiu – mówił kiedyś ks. Andrzej Dziełak – to nie byłoby Jana Pawła II w Rzymie”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję