Reklama

Święcenia Prezbiteratu

Długo czekali na tę chwilę

Niedziela kielecka 25/2004

29 maja br. w kieleckiej bazylice katedralnej 11 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego, przez posługę bp. Kazimierza Ryczana, otrzymało sakrament święceń prezbiteratu. Nowo wyświęceni prezbiterzy ślubowali, że będą żyć w celibacie i swym życiem służyć budowaniu Królestwa Bożego. Na tę chwilę wiele osób długo czekało. Czekali sami kandydaci do święceń - 6 i więcej lat, czekali też bliscy i znajomi. Czasami nawet wielekroć dłużej…
Uroczystość święceń odbyła się o godz. 10.00 w kieleckiej katedrze. Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W Eucharystii wzięli też udział: bp Marian Florczyk, rektor i profesorowie WSD w Kielcach oraz kapłani z całej diecezji kieleckiej, rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych oraz licznie zgromadzeni wierni.
„Dzień dzisiejszy jest «dniem żniw» dla kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego” - mówił do zgromadzonych w bazylice katedralnej jeden z kleryków, witając księży i rodziny diakonów. Zwrócił się do wszystkich, prosząc o gorącą modlitwę za diakonów, którzy mieli otrzymać święcenia prezbiteratu.
Kandydatów do prezbiteratu przedstawiono publicznie po wysłuchaniu słów Ewangelii. W imieniu wiernych Kościoła kieleckiego rektor WSD, ks. Kazimierz Gurda, zwrócił się z prośbą do Biskupa Diecezji o to, „aby tych naszych braci wyświęcił na prezbiterów”.
W homilii, która poprzedza moment święceń, Ksiądz Biskup mówił do diakonów o potrzebie pielęgnowania swojego powołania i dziękował Bogu za to, że Kościół kielecki ubogaci się o 11 nowych kapłanów. Duszpasterz diecezji przypomniał trudy stawania się kapłanem - „sześć lat wyrzeczeń i nauki, sześć lat dla Kościoła, dla człowieka, sześć lat zapominania o sobie”.
Zwacając się do rodzin kandydatów, bp Kazimierz mówił o tym, że przyjmujący święcenia należą przede wszystkim do Chrystusa i że to Jezus ma teraz znaleźć się „pośrodku ich serca”.
Po homilii rozpoczęły się obrzędy święceń. Nowi kapłani - również ci pochodzący z Kazachstanu - zostali wyświęceni dla diecezji kieleckiej.
Dla neoprezbiterów dzień święceń był ogromnym przeżyciem. Ale nie tylko dla nich. Wraz z księżmi tę uroczystą chwilę głęboko przeżywali członkowie ich rodzin oraz znajomi. Aby uczestniczyć w uroczystości, dwie rodziny przyjechały do Kielc aż z Kazachstanu. Musieli pokonać przeszło pięć tysięcy kilometrów. Nikt nie krył wzruszenia, na twarzach pojawiały się łzy szczęścia.
W tym niecodziennym dniu głęboko wzruszyła się pani Maria, która przyjechała do Kielc z miejscowości Oksa. Chciała uczestniczyć w święceniach diakona pochodzącego z jej parafii. Jak twierdzi, łzy same napływały jej do oczu w czasie głównych obrzędów Mszy św. Najbardziej wzruszający był jednak dla niej widok leżących krzyżem diakonów. „Czekaliśmy na tę chwilę - mówi pani Maria - aż 50 lat i radość z tego, że dane nam było jej doczekać, pozostanie w moim sercu na zawsze”. Czekali 50 lat, bo ostatni ksiądz pochodzący z parafii Oksa przyjął święcenia 50 lat temu…
Wszystkim, którzy w tym roku zostali włączeni do grona współpracowników Księdza Biskupa, życzymy owocnej pracy w diecezji oraz radości z odpowiedzi, jaką dali na wezwanie Pana.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję