Reklama

Diecezjalny Dzień Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Kieleckiej

Ewangelia nie inna, ale nowa!

Niedziela kielecka 25/2004

22 maja br. w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji św. Pawła w Kielcach przy ul. Bęczkowskiej odbył się IV Diecezjalny Dzień Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Kieleckiej.
W spotkaniu wzięli udział księża oraz świeccy przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich należący do „Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich” (DRRK). Tegorocznym hasłem, wybranym w oparciu o adhortację Jana Pawła II Ecclesia in Europa, były słowa: „Świadkowie Ewangelii Nadziei”. Spotkanie odbyło się pod patronatem i z udziałem bp. Mariana Florczyka - asystenta kościelnego DRRK, a obradom przewodniczył ks. Marian Królikowski, przewodniczący Rady Ruchów.
Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, a następnie głos zabrał bp Marian Florczyk. W konferencji „Nowa Europa potrzebuje nowych świadków” mówił o „nowych warunkach, w których żyje dziś Kościół w Europie” oraz o tym, że potrzeba dziś „nowej” odpowiedzi, nowego świadectwa wiary. Prelegent wskazał też na niebezpieczne skrajności grożące współczesnej Europie i Kościołowi: skrajna postępowość, która zapomina o korzeniach i skrajny tradycjonalizm, który zamyka się na postęp, dialog i przyszłość.
O tym Jak ewangelizować ochrzczonych mówił ks. Marian Królikowski. Ukazał wezwanie do nowej ewangelizacji ochrzczonych katolików jako wyzwanie pastoralne oraz program duszpasterski Kościoła w trzecim tysiącleciu. „Jeśli refleksja na temat nowej ewangelizacji ma iść w parze z praktyką duszpasterską, to nasze głoszenie i wszelkie zaangażowanie się w to dzieło jest powinnością” - powiedział.
Nowe wspólnoty - atrakcyjna forma przepowiadania - to temat wykładu ks. dr. Stanisława Dyka. Wykładowca teologii pastoralnej w KUL zwrócił uwagę na potrzebę inkulturacji orędzia Ewangelii, co wymaga poszukiwania i opracowania nowych form głoszenia Dobrej Nowiny. „Forma nie jest tylko dodatkiem do treści, ale jest integralną częścią orędzia i dlatego nie może być zaniedbana” - powiedział. Wykład ten uzupełniło świadectwo przedstawicieli wybranych ruchów i wspólnot, którzy mówili o doświadczeniach związanych z ewangelizacją prowadzoną przez ich wspólnoty.
Ostatni wykład wygłosił ks. prof. Józef Kudasiewicz. Mówił o Formacji głosiciela - nowego ewangelizatora. Ks. Profesor wskazał, że nowa ewangelizacja jest owocem rozumienia prawdy o misyjnym nakazie Chrystusa, który polecił: „idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19), czyli „idąc nauczajcie, głoście Ewangelię, czyniąc uczniów”. To głoszenie zawiera dwa etapy: kerygmat, czyli przepowiadanie, które rodzi wiarę oraz katechezę, która daje wzrost wiary. Mentalność podąża za rozumieniem prawdy i zakłada rozwój. Mentalność ewangelizacyjną charakteryzuje wezwanie „idź”, a to prowadzi do poszukiwań nowych form dzielenia się Ewangelią - podkreślił Ksiądz Profesor.
Spotkanie zakończyła Eucharystia, której przewodniczy bp Marian Florczyk. Homilię wygłosił ks. prof. Kudasiewicz. Mówił o roli Ducha Świętego, który prowadzi nas do poznania całej prawdy o Jezusie i Jego Ewangelii oraz działa zarówno w sercu głosiciela, jak i osoby ewangelizowanej.
Spotkanie podsumował ks. M. Królikowski słowami: „Czy mamy ewangelizować? - Tak! Czy mamy głosić nową Ewangelię? - Nie! Czy mamy głosić Ewangelię inaczej? - Tak!”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję