Reklama

Z życia „naszych” księży oblatów

Na terenie diecezji kieleckiej obecna jest tylko jedna wspólnota zakonna Zgromadzenia Oblatów św. Józefa, która prowadzi parafię św. Józefa Oblubieńca w Kielcach przy ul. Łódzkiej. 30 maja Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie św. Józefa Marello, beatyfikowanego w 2001 r., w uroczystość Chrystusa Króla w Watykanie. Niedawno ukazała się także książka Paolo Risso pt. „Nazywali go ojcem”, którą przetłumaczył ks. Roman Westwal OSJ, współbrat z kieleckiej parafii.

Po II wojnie światowej dobrze było znane kielczanom zgromadzenie brackie św. Józefa, pracujące m.in. na rzecz seminarium, ale od 1981 r. w Polsce istnieje połączona wspólnota zakonna pod nazwą Zgromadzenie Oblatów św. Józefa. Charyzmat zgromadzenia opiera się na ukazywaniu św. Józefa i jego cnót jako wzoru życia chrześcijańskiego w różnych warunkach dzisiejszego świata; trosce o młodzież oraz pomocy księżom diecezjalnym w prowadzeniu rekolekcji, sprawowaniu sakramentów i w różnych formach pracy parafialnej.
W Kielcach parafia istnieje od 1993 r., jej proboszczem jest ks. Tadeusz Łużny OSJ, a współbratem - Roman Westwal OSJ. To niewielka jak na warunki miejskie parafia, licząca 1300 wiernych, ale też obejmująca głównie obrzeża Kielc (w sąsiedztwie Kostomłot, przy wyjeździe na Łódź). Księża w ramach tej wspólnoty starają się realizować swój charyzmat. Na terenie parafii znajduje się świetlica środowiskowa „Oblatus”, otwarta dla dzieci i młodzieży. Zaawansowany jest już projekt campusu - boiska z zapleczem sportowym, na którego wykończenie, niestety, brakuje funduszy. Być może wkrótce zostanie otwarta kawiarnia z myślą o młodzieży (obecnie jest uzupełniany stan zaplecza gospodarczego).
Dom Generalny zgromadzenia znajduje się w Rzymie, a Prowincjalny - w Warszawie. Wielką troską zgromadzenia jest zbyt mała liczba powołań. I choć charyzmat z pewnością znajduje swe odpowiedniki i zapotrzebowanie w dzisiejszych czasach, to może po prostu o zgromadzeniu zbyt mało się słyszy?
W najbliższym czasie Zgromadzenie Ojców Oblatów św. Józefa zaprasza na 3-dniowe rekolekcje powołaniowe dla chłopców w dniach 28-30 czerwca 2004, do Domu Prowincjonalnego w Warszawie przy ul. Radzymińskiej 306. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel.: 032/ 761-50-80, e-mail: josefmarello@wp.pl

A może właśnie książka, przetłumaczona przez kieleckiego oblata, stanie się zachętą czy choćby impulsem do zainteresowania zgromadzeniem? „Jest to pierwsza pozycja mówiąca o naszym Założycielu, która ukazała się w języku polskim” - wyjaśnia ks. Roman Westwal OSJ. „Chciałbym, aby była to forma wizytówki, rodzaj promocji zgromadzenia, oglądanego przez pryzmat osoby jego założyciela św. Józefa Marello”.
Książka, sympatycznie wydana, jest niewielka objętościowo i podręczna - nawet do przeczytania w podróży. Posiada ładne ilustracje, plastycznie rejestrujące ważne etapy życia Założyciela.
Napisana wartkim, przystępnym językiem, prowadzi nas ścieżkami życia chłopca, który przyszedł na świat w Turynie w 1844 r. i wkroczył na drogę kapłańską. Nazywali go „przyjacielem wszystkich”, „ojcem ubogich”, a także „perłą w biskupstwie”.
Biskupem Acqui został w 1889 r. Jeszcze w latach 70. zamyślał o powołaniu nowego zgromadzenia zakonnego, prowadzącego życie takie, jak św. Józef w domu nazaretańskim. W 1878 r. ks. Marello, gromadząc 4 młodzieńców, utworzył pierwszą wspólnotę oblatów św. Józefa. Na swej kapłańskiej drodze spotykał wiele przeciwności, ale żył i pracował w opinii świętości.
Książka ukazująca sylwetkę założyciela oblatów została wzbogacona o tło historyczno-polityczne i społeczne tamtych czasów. Jest do nabycia w kieleckiej parafii (Kielce, ul. Łódzka 310, tel. 345 38 40).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję