Reklama

Zakończenie peregrynacji relikwii św. Wojciecha i św. Stanisława

Dobiegła końca rozpoczęta 27 marca br. w diecezji legnickiej wędrówka relikwii Patronów Polski św. Wojciecha i św. Stanisława. W okresie od marca do maja, w 56 parafiach i domach zakonnych modlili się przy nich nie tylko nasi wierni, ale także z sąsiednich diecezji niemieckich i czeskich. Uroczystości zakończenia peregrynacji, 29 maja br., przewodniczył przybyły na zaproszenie biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski.

Niedziela legnicka 25/2004

We wspólnej modlitwie dziękczynnej, także w intencji Biskupa Legnickiego, obchodzącego 12. rocznicę ingresu do katedry legnickiej, wzięli udział: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Henryk Gołębiewski - nowy metropolita wrocławski wraz z księżmi biskupami pomocniczymi, biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski oraz biskup pomocniczy z diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej Georg Weinhold.
Mury katedry legnickiej wypełnili wierni, delegacje z poszczególnych parafii, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele bractw i stowarzyszeń diecezjalnych, organizacji społeczno-patriotycznych, kompania honorowa garnizonu Legnica, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, miasta, parlamentarzyści oraz reprezentanci zarządów największych w diecezji zakładów pracy.
Na początku uroczystości biskup Stefan Regmunt odczytał list Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcony peregrynacji relikwii w diecezji legnickiej.
Homilię wygłosił kard. Franciszek Macharski. Nawiązując do listu Ojca Świętego, przypomniał wezwanie Jana Pawła II skierowane przed 25 laty, podczas pierwszej wizyty w Polsce, w Krakowie, w którym apelował, aby Polacy nie podcinali tych korzeni, z których wyrośli, aby nigdy nie zwątpili, aby od Chrystusa nigdy nie odstąpili, aby nigdy nie wzgardzili tą miłością, która wyraziła się przez krzyż, aby szukali duchowej pomocy u Tego, u którego tyle pokoleń ją znajdowało, aby nie utracili wolności ducha. „Dziś Ojciec Święty zwraca się i do nas tymi słowami - mówił kard. Macharski - do nas biorących udział w tej uroczystości, kroczących śladami św. Wojciecha i św. Stanisława (…). Oni są razem i razem musieli zabiegać, aby nie wyschły korzenie chrześcijańskie, bo one ciągną Boskie soki życiowe, ciągną je także z kultury ludzkiej. My także winniśmy być mocni przykładem tych Świętych. Winniśmy odważnie wychodzić w świat. Winniśmy, jak oni, żyć Eucharystią i wchodzić z nią w zwyczajny poziom naszego życia, bez względu na to, czy jest to parlament, czy urząd, czy dom rodzinny, czy sport, czy kultura, czy zwyczajne nabożeństwo. Winniśmy wnosić w życie Ewangelię Chrystusa, który żyje” - apelował kaznodzieja.
Biskup legnicki Tadeusz Rybak, witając wszystkich uczestników uroczystości, podziękował jeszcze raz Metropolicie Krakowskiemu za przekazanie przed rokiem relikwii św. Stanisława, a nawiązując do obecnych wydarzeń, zwrócił uwagę, że: „uroczystość ta odbywa się na początku trzeciego tysiąclecia i dokonujących się ważnych przemian w Europie i naszym społeczeństwie. Stajemy przed relikwiami Świętych Męczenników, by podziękować, że jak przez wieki, tak i w dzisiejszych czasach są patronami ewangelizacji i ładu moralnego w naszym narodzie. Za ich przyczyną prosimy Boga, by współcześni Polacy i Europejczycy zrozumieli, jak wielkim bogactwem dla każdego człowieka i narodu jest wiara i ład moralny, tworzony na niezawodnym fundamencie Bożych przykazań i prawdy Ewangelii. Obyśmy z ufnością otwierali nasze umysły i serca na wartości, jakie niesie ludziom Jezus Chrystus obecny w swoim Kościele”.
Słowo pozdrowienia wygłosił także obecny po raz pierwszy na uroczystościach diecezjalnych w Legnicy nowy metropolita wrocławski - abp Henryk Gołębiewski. Gratulując wszystkich dzieł diecezjalnych dokonanych w ciągu ostatnich 12 lat pod przewodnictwem jej pierwszego biskupa, życzył także, aby w dalszym ciągu diecezja tętniła Bożym życiem.
Peregrynacja relikwii rozpoczęła się 27 marca i trwała do 29 maja br. a przebiegała pod hasłem: „Żywa wiara i ład moralny największym bogactwem człowieka, rodziny i narodu”. Relikwie odwiedziły 56 parafii i domów zakonnych w 27 dekanatach diecezji legnickiej. Czas ich wędrówki był także okresem poznawania tych wybitnych męczenników i ich życia, poprzez katechezę szkolną, organizowane konkursy dla dzieci i młodzieży, wystawy, a także katechezę parafialną i okolicznościową. Moment przybycia do poszczególnych kościołów był okazją do podejmowania okolicznych pielgrzymek i wspólnej modlitwy jednoczącej wiernych poszczególnych dekanatów. W okresie wędrówki relikwii w obszarze nadgranicznym na modlitwie spotykali się Polacy, Niemcy i Czesi.
Przypomnijmy także, że relikwie św. Stanisława diecezja otrzymała na prośbę Biskupa Legnickiego od kard. Franciszka Macharskiego w ubiegłym roku, a św. Wojciecha 25 marca br. w Gnieźnie od abp. Henryka Muszyńskiego.
W dniu zakończenia peregrynacji relikwie zostały na stałe umieszczone w głównym ołtarzu legnickiej katedry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję