Reklama

Polska

Prymas Polski: by czuć się dobrze, nie potrzebujecie fejsbuka, ale spotkania

„By czuć się dobrze nie potrzebujecie żadnej kanapy, ale wspólnoty. By czuć się dobrze nie potrzebujecie komórki czy fejsbuka, ale spotkania. By czuć się dobrze potrzebujecie Jezusa i siebie nawzajem” – mówił abp Wojciech Polak do młodych uczestniczących w tegorocznym spotkaniu pod Bramą Rybą na Lednicy.

[ TEMATY ]

Lednica

Wspólnota LEDNICA 2000/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Prymas Polski oficjalnie otworzył XXI Spotkanie Młodych pod Bramą Rybą, które odbywa się pod hasłem „Idź i kochaj!”.

„Witam i pozdrawiam was wszystkich. Przybyliście z bliska i z daleka. Przemierzyliście konkretną drogę, by tu dotrzeć. Nie jesteście więc – jak mówił i napisał w tegorocznym orędziu do młodych papież Franciszek – młodymi kanapowymi. By czuć się dobrze nie potrzebujecie żadnej kanapy, ale wspólnoty. By czuć się dobrze nie potrzebujecie komórki czy fejsbuka, ale spotkania. By czuć się dobrze potrzebujecie Jezusa i nawzajem siebie. Potrzebujecie Jezusa i Kościoła. Dlatego wybraliście się w drogę na Lednicę. Dlatego jesteśmy razem” – mówił Prymas Polski.

Reklama

Przypomniał też za śp. o. Janem Górą, że Lednica to Jezus, który chodzi nad brzegiem tego pobliskiego jeziora.

„On i dziś przychodzi do nas ze swoim Słowem. Przychodzi z chlebem połamanym w dłoniach. Przychodzi w twarzy stojących obok mnie ludzi, moich sióstr i braci” – tłumaczył abp Polak dodając, że wraz z Nim przychodzi Maryja – Jego i nasza Matka, kobieta odważna, kobieta nadziei.

„W Nią się wpatrujemy, spoglądając już stąd z Lednicy w kierunku Panamy, w kierunku następnych Światowych Dni Młodzieży. Spoglądamy w przyszłość, bo wiemy, że ona należy do tych, którzy kochają, którzy idą, by dawać innym nadzieję. Idź i kochaj!” – mówił Prymas Polski.

Reklama

Czuwanie tradycyjnie rozpoczęła procesja, która przy armatnim wystrzale Bractwa Kurkowego, biciu lednickiego dzwonu i śpiewie Bogurodzicy przeszła Drogą III Tysiąclecia pod Bramę Rybę. Jak co roku na jej czele niesiono krzyż ŚDM w Częstochowie. Ponadto figurę Matki Bożej Fatimskiej i relikwie św. Wojciecha, Pięciu Braci Męczenników, świętych dominikańskich i bł. Bogumiła.

Na Polach Lednickich obecne są także puste ramy obrazu Matki Bożej, nawiązując w ten sposób do szczególnej peregrynacji, jaka miała miejsce w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to władze PRL-u aresztowały wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Po Polsce wędrowały wówczas puste ramy obrazu.

W nawiązaniu do maryjnego charakteru tegorocznej Lednicy jej uczestnicy otrzymali także różańce – „towarzysze drogi”, odmawiając na nich przed oficjalnym rozpoczęciem jedną dziesiątkę. Specjalny różaniec podarował Lednicy także papież Franciszek. Papieski prezent dosłownie sfrunął z nieba wraz z płk. Krzysztofem Szopińskim, który na Polach Lednickich wylądował ze spadochronem.

Wśród lednickich prezentów są w tym roku także puzzle symbolizujące wspólnotę. Każdy uczestnik otrzymał dwa elementy z misją wręczenia jednego z nich osobie, którą – jak instruowali organizatorzy – wskaże im Duch Święty. Specjalne symbole wręczono także księżom i siostrom zakonnym. Kapłani otrzymali ryngraf z Matką Bożą Niezawodnej Nadziei z Jamnej, który towarzyszył polskim rycerzom, powstańcom i patriotom. Siostrom zakonnym podarowano zaś chustę z nadrukiem wizerunku Maryi.

Przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania Drogą III Tysiąclecia przeszła tradycyjna procesja lednickich orłów. Młodzież wysłuchała także krótkiej konferencji o. Pawła Krupy OP, który nawiązując do hasła czuwania podkreślił, że to właśnie miłość jest kluczem do świętości.

Jak co roku gromadząca się od rana na Polach Lednickich młodzież ćwiczyła lednickie tańce i śpiewy. Miała również możliwość skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz porozmawiać z ewangelizatorami, wśród których byli między innymi klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Czynny był także specjalny namiot ŚDM Panama.

Na Lednicy miały miejsce także oświadczyny, które zostały przyjęte, a świeżo upieczonych narzeczonych błogosławił o. Wojciech Prus OP, który od przeszło roku jest sternikiem Lednicy. Młodzież pamiętała także o inicjatorze lednickich czuwań śp. o. Janie Górze modląc się za niego i zmarłego w grudniu ubiegłego roku przyjaciela Lednicy o. Tomasza Alexiewicza OP. Anioł Pański młodzież odmówiła z siostrami z Fatimy, a o 15.00 odśpiewała Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

O 20.00 na Polach Lednickich rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego, z homilią biskupa pomocniczego krakowskiego Grzegorza Rysia. Młodzi wysłuchają także specjalnego nagrania z przesłaniem papieża Franciszka, a o północy rozpocznie się przejście przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

2017-06-03 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podaruj młodemu różaniec!

[ TEMATY ]

Lednica

3 czerwca 2017 spotykamy się na Polach Lednickich pod hasłem ,,Idź i kochaj”. Zostaniemy poprowadzeni do miłości, która przekracza wszelkie wyobrażenia. W tym roku w sposób szczególny będzie z nami obecna Maryja.

Podczas tegorocznego Spotkania zachęcamy młodych, aby ruszyli w świat kochać ludzi. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego uczestnikom Spotkania potrzeba towarzysza drogi. Będzie nim różaniec od mamy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję