Reklama

Krajowy Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Maryjnych w Strachocinie (1)

W dniach 13-16 maja br. w Domu Rekolekcyjnym w Strachocinie odbył się Pierwszy Krajowy Kongres Maryjny, w którym wzięły udział działające w Polsce ruchy i stowarzyszenia o szczególnym rysie maryjnym. Inspiratorami i organizatorami Kongresu byli: o. Mieczysław Łacek, paulin - krajowy moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce, ks. dr Wacław Siwak - mariolog, ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Przemyślu, ks. Józef Niżnik - kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie i Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie.

Niedziela przemyska 25/2004

Charakterystyka poszczególnych ruchów uczestniczących w Kongresie

Apostolat Maryjny, powstał w roku 1980 z okazji 150. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny św. Katarzynie Laboure. Apostolat jest zgrupowaniem podejmującym apostolstwo maryjne, a jego członkowie wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństwa, szerząc wokół siebie dobro w stosunku do osób z najbliższego otoczenia, poczynając od rodziny i przyjaciół.
Apostolstwo Chorych, zostało założone w 1929 r. Przyzywając za swoją Przewodniczkę Maryję jako „Uzdrowienie Chorych”, Apostolstwo uczy wszystkich chorych, cierpiących, starszych wiekiem, jak swój ból, cierpienie, osamotnienie i smutek złączyć z cierpieniem Chrystusa, ofiarując wszystko za zbawienie świata, przybliżenie Królestwa Bożego oraz za Kościół i Ojczyznę.
Ruch Apostolski Pomocników Matki Kościoła, zainicjował Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński 26 sierpnia 1969 r. na Jasnej Górze. Jest ruchem duszpasterskim nastawionym na apostolską pomoc Kościołowi z Maryją i przez Maryję.
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, powstało we Francji 14 maja 1865 r. pod wezwaniem Jezusa Umierającego na Krzyżu i Najświętszej Maryi Panny Uczestniczącej w Jego Boleściach. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem modlitewnym, które ma na celu nauczyć dobrego umierania i uzyskania łaski dobrej śmierci dla siebie, jak i dla wszystkich członków.
Ruch Światło-Życie, powstał w roku 1954, a jego założycielem jest ks. Franciszek Blachnicki. Szczególne miejsce w tym Ruchu zajmuje modlitwa różańcowa. To właśnie na piętnastu dawnych tajemnicach Różańca został oparty schemat rekolekcji wakacyjnych, będących dla Ruchu jedną z głównych metod formacyjnych, gdzie modlitwa różańcowa jest codzienną praktyką wplecioną w plan dnia.
Legion Maryi, powstał w Dublinie (Irlandia) 7 września 1971 r., w wigilię Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Legion pragnie z Maryją iść do wierzących i niewierzących, wspierać ich duchowo, pogłębiać ich wiarę, głosić Ewangelię naśladując Maryję w podejmowaniu walki o każdą duszę.
Ruch Rodzin Nazaretańskich, założony w Warszawie w 1985 r. przez ks. prof. Tadeusza Dejczara. Ruch pragnie ukazać ludziom duchowość Nazaretu, ubóstwo i pokorę Jezusa, Maryi i Józefa. Drogą do tego jest radykalne oddanie się Bogu przez Maryję.
Arcybractwo Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi, powstało w 1912 r. w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłości w Besancon we Francji. Pragnie czuwać wraz z Maryją pod krzyżem Chrystusa, naśladując Ją i wypraszając łaski dla świata przez modlitwę i dary, by pomóc odnaleźć bliźnim Boga.
Arcybractwo Szkaplerza Św. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, założone przez generała Zakonu Karmelitańskiego św. Szymona Stocka, po objawieniu się Maryi w nocy z 15/16 lipca 1251 r. Chce przez przyjęcie Szkaplerza Św. w pełni naśladować Maryję i być Jej pomocnikiem w przybliżeniu światu Chrystusa.
Rycerstwo Niepokalanej, założone w Rzymie jako Milicja Niepokalanej przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Rycerstwo pragnie, by w łączności z Maryją jako Niepokalaną i Wszechpośredniczką łask zdobyć świat dla Niej i by przez Nią Chrystus zakrólował w duszach wszystkich ludzi.
Sodalicja Mariańska, założona w XVI w. przez jezuitę Jana Launisa w jezuickim Kolegium Rzymskim, a później rozwinięta na cały świat, dzięki uformowaniu swych członków przez oddanie i zawierzenie Maryi. Sodalicja pragnie dążyć do wychowania chrześcijan na ludzi dojrzałych, gotowych wziąć odpowiedzialność za misję Kościoła w świecie poprzez codzienne dążenie do świętości, dbanie o całkowity rozwój swojej osobowości, ustawiczne dokształcanie, by przygotować się do pełnienia odpowiedzialnych ról w społeczeństwie.

Wołanie Maryi

Inauguracji I Krajowego Kongresu Maryjnego dokonał bp Stefan Moskwa 13 maja - w święto Matki Bożej Fatimskiej, podczas uroczystej koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył i w czasie której wygłosił słowo Boże. „Czciciele Matki naszego Pana” - tymi słowami rozpoczął swoją piękną homilię Ksiądz Biskup. „... Prosimy Boga, aby Maryja w dniach Kongresu skłoniła nasze serca do pokuty, nawrócenia, do poznania Jej i Jej Syna i do głębszej miłości...”.
W odczytanej Ewangelii słyszeliśmy fragment nauki Pana: „... Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i ja was miłuję...”. Miłość Jezusa jest jak strumień, który płynie ze źródła obejmując coraz większy zasięg, a tym źródłem jest sam Bóg, strumienie obejmują nas wszystkich, nas, którzy powinniśmy tę miłość przekazywać, by objęła cały świat.
W duchu tej miłości, która ciągle trwa, Maryja wkracza w nasze ludzkie dzieje poprzez objawienia w różnych miejscach globu ziemskiego, ucząc jak miłować Boga i siebie nawzajem. Wołanie Maryi biegnie przez pokolenia, przez ziemię, bo miłość Maryi do ludzi nie wyczerpała się, lecz trwa po wieki. Nad naszym współczesnym światem ludzie roztrzaskali kamienne tablice Dekalogu, każde przykazanie jest kwestionowane przez niewierzących, dlatego ciągle aktualne jest wezwanie Maryi do pokuty, nawrócenia i życia według wiary. Zechciejmy więc przyjąć Jej macierzyńską pomoc, która prowadzi człowieka do Boga, czyli prowadzi pod krzyż, gdzie Jezus nabył nas na własność i uświęcił. Trzeba wrócić pod krzyż i wejść w tajemnicę oddania nas Bogu przez Jezusa Chrystusa.
Następnie Ksiądz Biskup, przytoczył słowa modlitwy Ojca Świętego Jana Pawła II zanoszone do Pani Fatimskiej: „Ty, któraś uwierzyła, odnów wiarę ludzi i narodów, jak udałaś się z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy, jak udałaś się na spotkanie z dziećmi w Fatimie, udaj się jeszcze raz z pośpiechem do naszych miast i wiosek, do krain i narodów, aby współczesny człowiek mógł uznać Ciebie i Twojego Syna”. I Maryja udaje się w duchowej pielgrzymce Kościoła, pielgrzymce przez ziemię i czas, przez dzieje ludzkich dusz, udaje się, aby umacniać wiarę w Jezusa, abyśmy w tej wierze przyjęli zbawczą moc Jego krzyża i chwałę Jego Zmartwychwstania.
A my, zgromadzeni na Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Maryjnych w Strachocinie, trwamy na modlitewnym czuwaniu adorując Tę, która pod krzyżem przyjęła posłannictwo trudnego macierzyństwa wobec nas, adorujemy Ją w miejscu urodzenia św. Andrzeja Boboli, który żyjąc w XVI w., był członkiem jednego z ruchów maryjnych prezentowanych na dzisiejszym Kongresie - członkiem Sodalicji Mariańskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję