Reklama

Dzień patrona w Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

18 maja br. dla całej społeczności Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej rozpoczął się szczególnie, gdyż uroczystą Mszą św. sprawowaną przez dziekana i proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Tarnawie Górnej ks. Jana Krupińskiego, w asyście ks. wikariusza Łukasza Pałackiego, który również wygłosił okolicznościowe kazanie oraz z udziałem zaproszonych gości - przedstawicieli władz lokalnych, sponsorów i przyjaciół szkoły oraz rodziców.
Co było powodem takiego nadzwyczajnego zgromadzenia? 84. urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II, umiłowanego Patrona gimnazjum.
Msza św. była sprawowana w intencji Ojca Świętego, jako podziękowanie za modlitwę i specjalne błogosławieństwo, którego udzielił wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i ich rodzinom oraz jako wstawiennictwo u Boga Ojca o zdrowie i wszelką opiekę w długich jeszcze latach życia i pracy na Stolicy Piotrowej. Młodzież nie umiała inaczej dziękować i prosić jak tylko śpiewem i modlitwą. To ich dziękczynne wotum złożone u stóp Maryi Częstochowskiej, która króluje w obrazie ołtarza głównego parafialnego kościoła.
Punktem kulminacyjnym pierwszych obchodów Dnia Patrona w szkole była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów i absolwentów gimnazjum. Duża grupa młodzieży z wielkim pietyzmem i emocjonalnym zaangażowaniem recytowała wiersze poświęcone Ojcu Świętemu i wiersze napisane przez Niego oraz wygłaszała fragmenty Jego przemówień do młodzieży, a także słowami śpiewanych piosenek ogłosiła wszystkim zebranym, kim jest dla nich ich Patron, co Mu zawdzięcza oraz zapewniła, że życiem będzie świadczyć o Chrystusie i Jego Najwierniejszym Słudze - Ojcu Świętym Janie Pawle II.
Uroczystość Dnia Patrona stała się okazją do nagrodzenia uczniów i ich nauczycieli - opiekunów za wysokie osiągnięcia w różnych konkursach, olimpiadach i zawodach, które odbywały się w ciągu mijającego roku szkolnego. Wyróżnienia, dyplomy i upominki - albumy wręczali: burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Jacek Zając, dyrektor ZOS w Zagórzu Stanisław Zarzyczny, ks. proboszcz Jan Krupiński oraz dyrektor Gimnazjum Janusz Krajnik.
Słowa pochwały i wyróżnienia za całokształt pracy gimnazjum i za chrześcijański model wychowania młodzieży oraz za serdeczną, twórczą i sprzyjającą kształtowaniu pozytywnych wartości atmosferę szkoły skierował do całej społeczności gimnazjum burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Jacek Zając.
Urodziny Ojca Świętego i Dzień Patrona młodzież gimnazjum zaznaczyła jeszcze w inny sposób. Otóż przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wystosowali do Jego Świątobliwości okolicznościowy list, który został również odczytany w trakcie uroczystego apelu.
Ponadto w szkole otwarto Izbę Patrona, w której znalazły się wszystkie zgromadzone pamiątki dotyczące osoby Ojca Świętego i Jego związku z gimnazjum. Zaprezentowano też wystawę Jan Paweł II - Papież wypożyczoną z parafii Kraczkowa, z którą zostaną zapoznani wszyscy uczniowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję