Reklama

Bonifikaty przy nabywaniu prawa własności

W trakcie XXV Sesji Rady Miejskiej w Przemyślu odbywającej się 28 maja br. podjęte zostały dwie uchwały będące częściową realizacją wysuwanych od dłuższego czasu postulatów uwłaszczeniowych: - uchwała w sprawie ustalenia zasad zbywania nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Przemyśl na rzecz spółdzielni mieszkaniowych; - uchwała w sprawie ustalenia zasad zbywania nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Przemyśl na rzecz osób fizycznych.
W obydwu przypadkach radni postanowili wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości zajętych pod budownictwo mieszkaniowe w drodze bezprzetargowej, przy zastosowaniu proponowanej przez Prezydenta Miasta 99% bonifikaty ceny sprzedaży.
Kwestia sprzedaży prawa własności nieruchomości stanowiących własność Gminy, a oddanych w użytkowanie wieczyste spółdzielniom mieszkaniowym, z udzieleniem bonifikaty od ceny sprzedaży, była w sferze zainteresowań władz miasta od maja 2003 r. Wynikiem tych działań było podjęcie uchwały z 12 czerwca 2003 r. w sprawie zbycia nieruchomości będącej w wieczystym użytkowaniu Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jednak zaproponowana 30% bonifikata od ceny sprzedaży nie zadowoliła spółdzielni, w związku z tym PSM nie przystąpiła do zawarcia umowy notarialnej i uchwała nie została zrealizowana.
Kolejne propozycje rozwiązania tej kwestii, przedstawiane m.in. przez Komisję Gospodarowania Mieniem Komunalnym i Zasobami Mieszkaniowymi RM, zmierzały do udzielenia bonifikat w wysokości 30-90% indywidualnie dla każdego osiedla mieszkaniowego - jednak ze względu na możliwe naruszenie zasady równego traktowania użytkowników wieczystych, nie mogły być zrealizowane. Działające na terenie Przemyśla spółdzielnie mieszkaniowe, tj. „PSM”, „Metalowiec”, „Energetyk”, „Handlowiec”, „Płyta”, „Motor”, ich mieszkańcy, radni, Zarządy Osiedli, a także Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Przemyślu, powołując się m.in. na przykłady z innych miast oraz na nieobecność prawa użytkowania wieczystego w systemie prawnym krajów Unii Europejskiej, kierowały do władz miasta petycje o sprzedaż z udzieleniem maksymalnej bonifikaty 99%. Spółdzielnie mieszkaniowe zmierzając do realizacji tych zamierzeń dokonały podziałów geodezyjnych nieruchomości w celu wydzielenia gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi oraz złożyły stosowne wnioski do sądu wieczystoksięgowego w sprawie ujawnienia tych podziałów.
Chęć rozwiązania kwestii znajdującej odzwierciedlenie w licznych petycjach i naciskach elit politycznych i społecznych, spowodowała przygotowanie projektów uchwał, które przewidywały początkowo 90%, a następnie decyzją Prezydenta Miasta 99% bonifikatę przy sprzedaży. Uchwały podjęte zostały przez radnych jednogłośnie.

Biuro Prezydenta miasta Przemyśla

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję