Reklama

Polska

Poznań: abp Gądecki przewodniczył Mszy z okazji 25-lecia fundacji Redeptoris Missio

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego abp Stanisław Gądecki przewodniczył w poznańskiej archikatedrze Mszy świętej z okazji 25-lecia fundacji Redemptoris Missio. „Kto ma Ducha Świętego, ten w konsekwencji Jego przyjęcia staje się misjonarzem. Jedynie we współpracy z Duchem Świętym możemy rozwijać w sobie wrażliwość i współczucie, otwartość, dyspozycyjność, zainteresowanie problemami bliźnich i inne cnoty potrzebne zwiastunom Ewangelii” – mówił w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

fundacja

Msza św.

Paweł Wysoki

Metropolita poznański podkreślił, że etapem ukazywania się ducha misyjnego i jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia względem ciała jest okazywanie pomocy ludziom żyjącym w materialnej nędzy. Zaznaczył, że nie wystarczy troszczyć się o ludzi żyjących w ubóstwie, o potrzebujących pożywienia czy dachu nad głową.

„Prawdziwym ubóstwem tego świata jest ubóstwo tych, którzy nie wierzą w Boga. Źródłem prawdziwego ludzkiego ubóstwa jest odrzucenie i nienawiść wobec Chrystusa. Prawdziwe ubóstwo to nie wiedzieć, kim jest Bóg, który nas kocha i chodzi między nami jako jeden z nas” – stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał historię powstania fundacji Redemptoris Missio, która została powołana w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród najuboższych w krajach misyjnych. Fundacja powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Metropolita poznański podkreślił, że przez ćwierć wieku objęła ona swoją działalnością kilkadziesiąt misyjnych krajów, szpitali, przychodni i punktów medycznych m.in. w Tanzanii, Kamerunie, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Boliwii, Kazachstanie, na Białorusi i Madagaskarze.

Abp Gądecki zauważył, że siłą fundacji są wolontariusze, na których opiera się jej działalność. Bez nich nie byłaby w stanie pomagać tylu potrzebującym. Podziękował wolontariuszom, sympatykom oraz ofiarodawcom fundacji za ćwierćwiecze ich zaangażowania i działalności. Podkreślił, że „przez pomoc ubogim toruje się drogę Ewangelii”.

Podczas Mszy św. prof. Zbigniew Pawłowski, były kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, jeden z fundatorów Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, został odznaczony medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Reklama

Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnęła z encykliki „Redemptoris Missio” Ojca Świętego Jana Pawła II. Celem organizacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Wysyła lekarstwa, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny, propaguje działalność humanitarną i charytatywną wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.

Celem fundacji jest także profesjonalne przygotowanie wyjeżdżających do pracy w tropiku. Wraz z Katedrą i Kliniką Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych organizowane są szkolenia i konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych.

Od 1997 roku zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która z kolei jest w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia.

W roku 2007 dzięki ofiarności sympatyków, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, powstała przychodnia zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, sztandarowe dzieło fundacji.

Fundacja prowadzi też akcje, m.in. „Opatrunek na ratunek”, „Puszka dla maluszka”, „Dentysta w Afryce”.

2017-06-04 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja w Mielcu

[ TEMATY ]

fundacja

akcja

UM Świebodzice

W Mielcu 25 lipca we wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców - osoby, które popełnią drobne wykroczenia zamiast mandatu wezmą udział w próbie na symulatorach zderzeń i dachowania. Kierowcy zostaną też pouczeni przez księdza, który następnie wręczy im „10 przykazań kierowcy". Przedstawicie MIVA Polska przekażą gadżety związane z tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja zostanie przeprowadzona w godz. 10.00-12.00 na trasie wyjazdowej na Tarnów przy stacji Orlen.

„Dzień bez mandatu" organizowany jest przy udziale Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Grupy Mobilnej WZP z Izby Celnej w Przemyślu, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Rzeszowa, PSP z Mielca i MIVA Polska.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

Czwartek, 9 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 07:18

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony narodowej.

"Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego" - podało ministerstwo we wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję