Reklama

Pieniądze zatopione w wodzie

Niedziela warszawska 25/2004

Władze Warszawy próbują odzyskać kontrolę nad Mokotowską Fundacją „Warszawianka Wodny Park”. Fundacja wybudowała na Mokotowie basen za sumę przekraczającą 4-krotnie pierwotne założenia. Po zmianie ustroju stolicy, Fundacja odcięła się od samorządu.
- Nie widzę powodu, dla którego miasto ma robić komuś prezent za kilkadziesiąt milionów - mówi prezydent Kaczyński. Zapowiada też, że do końca roku inwestycja powinna znaleźć się we władaniu miasta.
Fundacja „Warszawianka Wodny Park” utworzona została w 1996 r. przez samorząd warszawski oraz Klub Sportowy „Warszawianka” do realizacji zadań publicznych. Rok później reprezentanci Gminy Warszawa Centrum - Dzielnica Mokotów przenieśli na Fundację prawa i obowiązki gminy. Na budowę basenu miasto w ciągu czterech lat wydało ponad 126 mln zł. Środki te przekazywane były niezgodnie z prawem. W tym czasie prezydentem Warszawy był Marcin Święcicki (do 1999 r.), potem Paweł Piskorski.
Po przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli, obecny prezydent Lech Kaczyński w grudniu 2003 r. wniósł do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Miesiąc później prokuratura wszczęła śledztwo.
Aby odzyskać kontrolę nad budową prezydent powołał trzech nowych członków Rady Fundacji. Dwóch pozostałych pochodziło z Klubu Sportowego Warszawianka. Szefem Rady został Andrzej Jaworski, reprezentujący miasto. Zastąpił Łukasza Abgarowicza (posła PO), który dawniej pełnił funkcję przewodniczącego Rady Gminy Centrum. Klub Sportowy Warszawianka potwierdził pisemnie, że uznaje tę zmianę.
Walka o przejęcie inwestycji trwa, bowiem Krajowy Rejestr Sądowy odmówił zarejestrowania obecnego składu rady. Orzekł, że jeśli Gmina Centrum jest założycielem Fundacji, to jej następca prawny - Miasto Stołeczne Warszawa - nie ma prawa dziedziczenia. Tymczasem według opinii prof. Michała Kuleszy, działania miasta są zasadne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję