Reklama

Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony

Jubileusz Łaskawej Pani

W Krzeszowie zakończyły się trzydniowe obchody jubileuszu 20-lecia koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Tego znaku dokonał Jan Paweł II 2 czerwca 1997 roku, podczas wizyty w Legnicy.

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarsza w Polsce ikona malowana na desce, ukazująca postać Matki Bożej z Dzieciątkiem, jest najcenniejszym skarbem sanktuarium krzeszowskiego i diecezji legnickiej. Łaskami słynący obraz pochodzący z XIII wieku ukoronował koronami papieskimi Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej na legnickim lotnisku podczas pamiętnej wizyty w diecezji legnickiej. Od tego wydarzenia minęło już 20 lat. Dlatego obchody tej rocznicy rozłożono na trzy dni.

W piątek 2 czerwca, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe. Po wieczornej Eucharystii odprawionej w bazylice, odbyła się projekcja filmu „Ziemia Maryi”. Po niej wierni uczestniczyli w nowennie do Matki Bożej Łaskawej i nocnej procesji z obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po je zakończeniu rozpoczęło się całonocne czuwanie przy ikonie. O północy kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko przewodniczył pasterce maryjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobota była drugim dniem świętowania jubileuszu. Msza św. jubileuszowa rozpoczęła się w południe. Przewodniczył jej bp senior Stefan Cichy. Na te obchody z dwóch pobliskich parafii – z Leszczyńca i Pisarzowic przybyły dwie piesze pielgrzymki. Dołączyły one do licznego grona wiernych, którzy świętowali rocznicę koronacji Ikony krzeszowskiej.

Homilię wygłosił ks. Józef Lisowski, kanclerz Kurii Biskupiej. Na wstępnie podkreślił, że obchody jubileuszu są okazją, aby popatrzeć na ludzi i wydarzenia sprzed 20 lat. Przypominając datę powołania do istnienia diecezji legnickiej zaznaczył, że Jan Paweł II w dokumencie erygującym podkreślił, że Matka Boża Łaskawa będzie patronkę diecezji. „Ten rys maryjny wyznaczony przez wieki i potwierdzony przez Papieża wpisał się w życie naszej diecezji, od początku jej istnienia” – zaakcentował ks. Kanclerz.

W dalszej części homilii mówił min. o maryjnym rysie posługi pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i biskupa Stefana Cichego. „To właśnie ci księża biskupi przyczynili się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego, ale także do odtworzenia piękna materialnego tego miejsca. To dzięki ich trosce i staraniom sanktuarium krzeszowskie stało się „perłą śląskiego baroku”. Przybywają tu licznie różne grupy i stany. Politycy, dzieci, niepełnosprawni, ludzie pracy, żywy różaniec. Przybywają Polacy, Niemcy i Czesi. Matka Boża Łaskawa łączy narody, dzięki niej każdy czuje się tutaj jak u siebie” – mówił ks. Lisowski.

Reklama

„Namacalnym znakiem tego, że miejsce to zasługuje na miano Domu Łaski Maryi są liczne wota zgromadzone w bazylice i w kościele św. Józefa. Świadczą one o tym, że kiedy człowiek wierzy i kocha, nie ma takich trudności, których nie można pokonać” – kontynuował Kaznodzieja.

Na zakończenie przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na legnickim lotnisku, który wołał: „Chrześcijanin żyjący wiarą, żyjący Eucharystią, jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu — przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. Nie lękajcie się zatem brać odpowiedzialności za życie społeczne w naszej Ojczyźnie. To jest wielkie zadanie, jakie stoi przed człowiekiem: pójść odważnie do świata; kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona czasem poszanowania człowieka, by była otwarta na Dobrą Nowinę! Czyńcie to w jednomyślności, która wyrasta z miłości do człowieka oraz z umiłowania Ojczyzny”. Modlitwę w bazylice uświetnił zespół góralski „Janicki” z Borówna. Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej po klasztornym placu.

Po południu, o g. 15 w klasztorze sióstr benedyktynek odbyła się konferencja naukowa dotycząca fundacji opactwa krzeszowskiego i kultu Matki Bożej Łaskawej. Prelekcja dr Anny Sutowicz (specjalizującej się w historii średniowiecza) dotyczyła fundatorów opactwa krzeszowskiego – Anna Przemyślidówny i Bolesława Rogatki. Natomiast legnicki historyk dr Wacław Szetelnicki przygotował referat pt. „Trwanie przy Madonnie – benedyktynki w Krzeszowie”. Zaś dyrektor kamiennogórskiego Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego wygłosiła referat pt. „Madonna Coronata w Krzeszowie”. Po części konferencyjnej odbyła się panel wspomnieniowo-dyskusyjny pt. „Jak wyglądały tamte dni”, w który wzięli udział: kanclerz LKB ks. Józef Lisowski, o. Augustyn Węgrzyn – cysters, wieloletni proboszcz parafii krzeszowskiej oraz Wojciech Kapałczyński, wojewódzki konserwator zabytków z Jeleniej Góry.

Reklama

Sobotni dzień zakończyło czuwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego i pasterka maryjna o północy odprawiona w bazylice.

Trzeci, ostatni dzień jubileuszowy to niedziela. W tym dniu odbyła się III Pielgrzymka Solidarności Zagłębia Miedziowego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Stefan Cichy, homilię wygłosił ks. Józef Lisowski. W tym dniu oprawę muzyczną zapewnił zespół „Janicki” oraz chór Skoranta z Chojnowa, który zaprezentował również koncert pt. „Krzeszowska Bogarodzico bądź nam łaskawa

Warto przy tej okazji przypomnieć słowa Jana Pawła II wypowiedziane na zakończenie liturgii na legnicki lotnisku 2 czerwca 1997 roku: „Sanktuarium krzeszowskie ufundowała Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, w rok po bitwie legnickiej. Już w wieku XIII przed obrazem Bogarodzicy gromadziły się rzesze pielgrzymów. I już wówczas nosiło ono nazwę Domus Gratiae Mariae. Rzeczywiście był to Dom Łaski hojnie rozdzielanej przez Bogurodzicę, do którego licznie przybywali pielgrzymi z różnych krajów, zwłaszcza Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Polacy. Cieszymy się, że dziś także Boża Matka zgromadziła licznych pielgrzymów z tych po sąsiedzku żyjących narodów. Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi, spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski. Niech będzie również znakiem zaproszenia Jezusa i Maryi do królowania w naszych sercach i w życiu naszego narodu. Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi”.

2017-06-04 20:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję