Reklama

VIII Forum Młodzieży Lubelszczyzny

Budować cywilizację miłości

Ponad 130 młodych ludzi z województwa lubelskiego uczestniczyło w VIII Forum Młodzieży Lubelszczyzny zorganizowanym w dn. 17-21 maja br. przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wikariusza Biskupiego ds. Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Pięciodniowe obrady toczyły się pod hasłem „Laboratorium Cywilizacji Miłości”.

Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się sposobom przetwarzania rzeczywistości zgodnie z najważniejszym przykazaniem. Wiele osób cenne wskazówki odnośnie tego, jak trudne sprawy współczesności brać w swoje ręce i miłością odmieniać je na sprzyjające człowiekowi, zabrało do swoich domów, szkół, grup w parafiach, na osiedla. Tam będą wcielać je w życie. Tegoroczne Forum rozpoczęto multimedialną prezentacją wielkich problemów świata (wojny, terroryzm, bieda, głód, epidemie, dyskryminacja słabszych), aż do codziennych „bolączek” na Lubelszczyźnie. Jak na nie reagować? Nie czekać na decyzje polityków, tylko zaczynać od samych siebie: miłość uczynić zasadą organizującą życie wokół nas, nie poprzestawać tylko na chęciach, ale realizować pomysły pomocy potrzebującym. Oprócz dyskusji, warsztatów, wizyt w miejscach, w których najbardziej potrzeba drugiego człowieka (domach pomocy społecznej, domach dziecka, schroniskach dla bezdomnych, świetlicach i pogotowiach opiekuńczych) i pracy w grupach, uczestnicy spotkali się z ludźmi, w których działalności organizatorzy dostrzegli budowanie cywilizacji miłości.
Anna Sobolewska, historyk i krytyk literatury, autorka m.in. książki Cela. Odpowiedź na zespół Downa dzieliła się doświadczeniami z wychowywania obciążonej tą chorobą córki Cecylii, o dojrzewaniu rodziców i odkrywaniu, że to, co człowiek może uważać za nieszczęście z czasem okazuje się błogosławionym źródłem wielkiej radości, jeśli tylko tę radość się dostrzeże i przyjmie. Wojciech Tochman opowiadał o działalności ITAKI - Fundacji Pomocy Ludziom Dotkniętym Problemem Zaginięcia oraz o pracy reporterskiej i dylematach reportera wojennego, z jakimi spotkał się na terenach byłej Jugosławii (reportaże: Schodów się nie pali, Jakbyś kamień jadła). Ks. kan. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, założyciel Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach pod Krakowem, mówił o historii i pracach Fundacji oraz życiu wśród osób niepełnosprawnych umysłowo. Dr Grażyna Soszyńska zdiagnozowała dzisiejszą rodzinę i podzieliła się doświadczeniem ze swojej pracy nt. potrzeb rodziny, która stoi u podstaw cywilizacji miłości. Małgorzata Piasecka z Radia Zet mówiła o sposobie przygotowywania informacji, rodzajach współczesnej cenzury, sposobie odbierania mediów, złych i dobrych ich stronach.
Uczestnicy Forum obejrzeli spektakl Tryptyk rzymski Jana Pawła II w wykonaniu Danuty Michałowskiej, aktorki i koleżanki Karola Wojtyły z Teatru Rapsodycznego, przedstawienie o wieży Babel Teatru Osób Niepełnosprawnych „Radwanek”, film Ziemia niczyja w reż. Danisa Tanovica o wojnie w Bośni, a także wysłuchali koncertu zespołu „Gospel Rain”. Tegorocznymi laureatami przyznawanego przez organizatorów Forum tytułu „Przewodnik po życiu” zostali: Anna Dymna, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Anna Sobolewska i Wojciech Tochman. Na zakończenie nagrodzono zgłoszone przez młodzież do konkursu „O Cywilizację Miłości” konkretne projekty realizowania w życiu zasad, o których rozmawiano na Forum. Wyróżnienie i wsparcie finansowe przypadło ZSZ nr 2 w Łukowie za projekt „DOM - Dawaj, Ochraniaj, Miłuj” (wspieranie 45 niepełnosprawnych umysłowo chłopców, mieszkańców DPS w Łukowie). Wyróżniono też projekt Zespołu Szkół w Nałęczowie „IGNIS - Nadzieja Miłości” (działania na rzecz uczniów potrzebujących, współpraca z przedszkolem, Warsztatami Terapii Zajęciowej, Domem Kultury i sanatorium) oraz projekt „8 kroków” LO nr 12 w Lublinie (adoptowanie przez klasę chłopca z Rwandy i propagowanie Adopcji Serca). Konkurs wciąż trwa. Grupy szkolne, parafialne czy osiedlowe mogą zgłaszać kolejne projekty. Na jesieni najlepszy projekt nagrodzony zostanie wyjazdem do Lizbony na noworoczne spotkanie młodych, a na wiosnę 2005 r. organizatorzy przyznają nagrodę główną - wyjazd na XX Światowe Dni Młodzieży do Kolonii. Anna Dymna, aktorka współpracująca z ośrodkiem w Radwanowicach, założycielka Fundacji „Mimo wszystko”, przesłała do uczestników Forum list, w którym przypomniała słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty: „Nie liczy się wcale wspaniałość twego działania, ale miłość jaką w nie włożyłeś”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję