Reklama

Zawsze wesoły i wyrozumiały

Niedziela łomżyńska 25/2004

W czwartek 27 maja br. parafia Puchały przeżyła pogrzeb proboszcza ks. kan. Adama Grodzkiego. W godzinach popołudniowych przeniesiono ciało zmarłego Kapłana z bocznej kaplicy do głównej nawy kościoła pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Puchałach. O godz. 15.00 pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka z udziałem biskupa pomocniczego Tadeusza Zawistowskiego ok. 150 księży celebrowało Mszę św. żałobną. Przybyli kapłani z naszej diecezji oraz z diecezji ełckiej. Pogrzebową homilię wygłosił kolega kursowy Zmarłego - ks. prał. Andrzej Miałchowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Podkreślił w niej wielkie znaczenie świadectwa życia kapłańskiego. Świątynię wypełnili parafianie, rodzina zmarłego oraz inne osoby z parafii, w których pełnił posługę kapłańską śp. ks. Adam Grodzki. Po Mszy św. trumnę z ciałem przewieziono do rodzinnej parafii Kulesze Kościelne. Tam odprawiono kolejną Mszę św. pogrzebową, której przewodniczył Biskup łomżyński. Koncelebrowało w niej ok. 30 kapłanów. Homilię pogrzebową ponownie wygłosił ks. prał. Andrzej Miałchowski. Po Eucharystii trumnę przewieziono na miejscowy cmentarzy i pochowano w grobie rodzinnym.
Śmierć śp. ks. Adama Grodzkiego dla wielu była nieoczekiwana. Tylko niektórzy wiedzieli o jego ciągłych problemach z sercem, o trudnościach z przeprowadzeniem potrzebnej operacji. Liczne podziękowania zawarte w testamencie skierowane do lekarzy świadczą o częstych kontaktach ks. Adama i jego wdzięczności wobec służby medycznej. Ks. Adam Grodzki - proboszcz parafii puchalskiej odszedł do wieczności 24 maja w nocy.
Można śmiało stwierdzić, że ks. Adam Grodzki był kapłanem z powołania. Żywy kontakt z wiernymi, a jednocześnie autentyczna pobożność ułatwiały mu realizację posługi kapłańskiej. Ciekawie opowiadał o pobycie w Seminarium Duchownym oraz wspominał z humorem odbywanie służby wojskowej. Nigdy nie narzekał. Kochał młodzież. Dla niej organizował w parafii różne zawody i turnieje sportowe.
Ks. Adam Grodzki urodził się 25 marca 1946 r. w Kalinowie Nowym, w parafii Kulesze Kościelne w powiecie wysokomazowieckim. Był synem Stanisława i Karoliny z d. Konopko. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Solkach. Był jednym z najlepszych uczniów. W lipcu 1958 r. przystąpił do sakramentu bierzmowania. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Bronisława Wesołowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. W kwietniu 1965 r. zdał egzamin dojrzałości i postanowił realizować powołanie kapłańskie. „Od dawna ukryta myśl mówiła mi, abym wstąpił do Seminarium Duchownego. (...) Od najmłodszych lat pragnąłem służyć Chrystusowi. Nie opuszczałem terenów, gdzie się urodziłem i właśnie tu pragnę poświęcić się pracy duszpasterskiej” - stwierdził w życiorysie i podaniu skierowanym do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. 25 października 1967 r., na początku III roku studiów, kleryk Adam Grodzki wraz z 8 innymi alumnami został powołany do odbycia służby wojskowej w Bartoszycach. Przez 2 lata przebywał w jednostce przeznaczonej specjalnie dla kleryków. Przełożeni Seminarium oraz koledzy odwiedzali powołanych do służby wojskowej. Umacniali ich w powołaniu; przywozili książki i skrypty, by mogli dalej się kształcić. Władze wojskowe zabraniały publicznej modlitwy. Pomimo namawiania do opuszczenia seminarium i poddania się indoktrynacji ateistycznej kleryk Adam nie uległ. W listopadzie 1968 r., po dwóch latach pobytu w wojsku i po otrzymaniu stopnia starszego szeregowca, powrócił do Seminarium i dalej kontynuował przygotowanie do kapłaństwa. W ciągu jednego roku zaliczył dwa lata studiów. 14 marca 1970 r. otrzymał święcenia diakonatu, a 30 stycznia następnego roku święcenia prezbiteratu z rąk biskupa łomżyńskiego Mikołaja Sasinowskiego w katedrze łomżyńskiej.
Po święceniach ks. Adam pełnił obowiązki wikariusza w parafiach: Rygałówka, Andrzejewo, Augustów, Puńsk, Zambrów. Jako wikariusz parafii Puńsk otrzymał od biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza zlecenie budowy kościoła w Widugierach. Z powodu trudności zdrowotnych przebywał na urlopie od września 1987 r. do września roku następnego. Jesienią 1988 r. został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii Romany w dekanacie jedwabińskim. Jednocześnie pełnił obowiązki dekanalnego duszpasterza rodzin oraz został członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej. Od grudnia 1996 r. został mianowany proboszczem parafii Puchały. W dowód uznania bp Stanisław Stefanek obdarzył ks. Adama Grodzkiego tytułem kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Myszyńcu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję