Reklama

Wodzin Prywatny

Królowa Jadwiga i Prymas Tysiąclecia - Patronami Szkół

Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum w Wodzinie Prywatnym mogą się poszczycić znamienitymi Patronami. Pierwsza wymieniona placówka nosi imię św. Królowej Jadwigi, druga - sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczyste nadanie imion, któremu przewodniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, miało miejsce 26 maja br. Tego dnia przy ołtarzu umiejscowionym na wodzińskim boisku szkolnym zgromadzili się uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Licznie przybyli wierni z parafii pw. św. Benedykta i św. Anny w Srocku wraz ze swym proboszczem ks. Tadeuszem Koziorowskim. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, administracyjnych i oświatowych. Obecny był wiceprezydent Łodzi Mirosław Orzechowski, a także dyrektorzy, pedagodzy i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół. Przybyli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z sąsiednich miejscowości - Głuchowa, Mąkoszyna, Rękoraju, Śierosławia, Sysek, Wodzinka.
W Liturgii uczestniczyli: ks. prał. Zdzisław Góra - dziekan dekanatu tuszyńskiego, ks. prał. Stanisław Wieteski oraz ks. kan. Jan Kozak, były proboszcz parafii w Srocku, uczestniczyli - ks. Krzysztof Basztabień, ks. Adam Dzierżanowski i ks. Michał Tyszecki. W słowie powitania proboszcz ks. Tadeusz Koziorowski zwrócił uwagę, że uroczystość w Wodzinie Prywatnym zbiega się z 84. rocznicą urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II i 24. rocznicą przyjęcia sakry biskupiej przez abp. Władysława Ziółka.
Podczas dziękczynnej Mszy św. Pasterz Kościoła łódzkiego poświęcił pamiątkową tablicę oraz sztandary, na których wyhaftowano wizerunki św. Jadwigi Królowej i sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Godzi się podkreślić, że zostały one ufundowane przez rodziców uczniów wodzińskich szkół. Krótkie życie Świętej Królowej przeniknięte było duchem służby. Pani Wawelska wiedziała, iż zarówno siła państwa, jak i Kościoła, mają swe źródło w starannej edukacji narodu. Kard. Stefan Wyszyński był dla Polaków niekwestionowanym autorytetem moralnym, ostoją w dniach niepowodzeń i załamań duchowych. Światłem w ciemnościach, drogowskazem na bezdrożach. „Dokonaliście niezwykle trafnego wyboru w poszukiwaniu imion dla waszych szkół. Polsce pilnie potrzeba dobrych drogowskazów, wprawnych przewodników i doświadczonych nauczycieli” - zaznaczył Arcypasterz Łódzki.
Słowa homilii, jakie Ksiądz Arcybiskup skierował do uczniów, rodziców i wychowawców: „Duchowo dojrzały człowiek, potrafiący wziąć odpowiedzialność za siebie, bliźniego, losy kraju i Kościoła, nie jest dziełem przypadku. Jego dojrzałość wynika ze świadomego rozwoju talentów otrzymanych od Boga i oddziaływania środowisk, w których wzrasta. Pierwszym i najważniejszym środowiskiem kształtującym osobowość jest rodzina. Wzajemna miłość małżonków, oparta na przyjaźni z Bogiem, tworzy klimat sprzyjający wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Wychowanie młodego pokolenia to wspólne dzieło rodziców i pedagogów. W dobie upadku autorytetów i kryzysu szkoły misja pedagoga i wychowawcy nie jest łatwa. Wymaga ona samozaparcia, odwagi, umiłowania dzieci i młodzieży. (...) Drodzy nauczyciele i wychowawcy, którzy tu wypełniacie swe powołanie, pomagajcie dzieciom i młodzieży budować solidne fundamenty pod ich przyszłe życie. Chrystus niech będzie dla was źródłem światła, mocy i łaski”.
Wśród darów złożonych na ręce Dostojnego Celebransa były chleb, wino, owoce i wędliny. Stronę muzyczną uroczystości świetnie przygotowały uczennice szkół w Wodzinie Prywatnym. Na zakończenie dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście przyjęli pasterskie błogosławieństwo udzielone przez Metropolitę Łódzkiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję