Reklama

Ciechanowskie Spotkania Muzealne

O duszpasterzach, sztuce i medycynie

Niedziela płocka 25/2004

Jedno z marcowych Spotkań Muzealnych poświęcone było pamięci ks. prał. Stanisława Tenderendy. 27 marca 2004 r. przypadła bowiem 20. rocznica śmierci ks. Tenderendy, który w latach 1958-1976 był dziekanem dekanatu ciechanowskiego i proboszczem ciechanowskiej fary, jedynej w tamtym czasie parafii na terenie miasta.
Gościem Ciechanowskich Spotkań Muzealnych był tym razem ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, znany historyk Kościoła, kapłan naszej diecezji. Ksiądz Profesor wygłosił wykład pt. Ciechanowscy Duszpasterze XX w. W swoim wykładzie wspomniał kapłanów: ks. Remigiusza Jankowskiego i ks. Wincentego Chabowskiego, dłużej zatrzymał się przy osobie ks. Stanisława Tenderendy. Z racji 20. rocznicy śmierci wydana została książka pt. Ksiądz Prałat Stanisław Tenderenda 1898-1984 autorstwa ks. prof. Grzybowskiego. Książka ukazała się w serii Sylwetki Kapłanów Diecezji Płockiej jako czternasta edycja.
Do Muzeum przyszło wielu ciechanowian. Z różnych stron Mazowsza przybyła również rodzina ks. Tenderendy. Opiekował się rodziną mieszkający w Ciechanowie od lat znany lekarz dentysta Ryszard Tenderenda. Ks. prof. Grzybowski przybliżył historię życia ks. Tenderendy, począwszy od najmłodszych lat. Ksiądz Prałat pozostał w pamięci ciechanowian jako kapłan mądry, pobożny i kulturalny. Jego kazania były piękne i bogate w treść. Jako emeryt często i długo spowiadał w kaplicy św. Józefa; miał wielu stałych penitentów.
Po wykładzie ks. prof. Grzybowskiego dzielono się wspomnieniami o ks. Tenderendzie. Na zakończenie spotkania odbył się koncert solowy na skrzypce. Młody artysta Paweł Zalejski, student piątego roku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, wykonał utwory: Jana Sebastiana Bacha - Chaconne z II sonaty na skrzypce solo, N. Paganiniego - kaprys nr 5, Karola Lipińskiego - kaprys D-dur i E. Ysaye - II sonata, (Obsesja, Furie, Melancholie). Nagrodzony wielkimi brawami zagrał jeszcze Ave Maria.
Spotkanie odbyło się w scenerii pięknych obrazów Hanny Kozińskiej przedstawiających kwiaty.
W marcu gościem Ciechanowskich Spotkań Muzealnych był również prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski, lekarz specjalista ortopedii i chirurgii urazowej, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, muzyk, autor muzyki do ponad 200 znanych piosenek: Kormorany, Tylko nie pal, animator kultury w środowisku lekarskim, autor ciekawych książek (Którędy do medycyny, Opowieści lekarza, czyli ZOO-Z, Śpiewający Konsyliarze).
Profesor Woy-Wojciechowski podczas spotkania wygłosił wykład pt. Medycyna i sztuka. Przyznał się w dyskusji, że zarówno medycyna, jak i muzyka są jego wielką miłością i pasją. Profesor mówił dużo o etyce lekarskiej służbie i powołaniu lekarza. Podkreślił m.in., że człowiek i jego dobro musi być najważniejszy w kontakcie lekarz - pacjent.
Profesorowi towarzyszyła córka Patrycja, która na co dzień zajmuje się fotografowaniem. Podczas tego spotkania pokazała swoje artystyczne zdjęcia - owoc wielu podróży zagranicznych. Profesor i jego córka stworzyli wspaniałą i swobodną atmosferę spotkania. W spotkaniu oprócz prof. Woy-Wojciechowskiego i jego córki brał też udział ks. dr Henryk Kietliński b. prowincjał Pallottynów, przyjaciel rodziny Woy-Wojciechowskich i oddany, serdeczny przyjaciel Ciechanowskich Spotkań Muzealnych.
Spotkanie z profesorem Jerzym Woy-Wojciechowskim uświetnił występ kameralnego Chóru „Sine Nomine”. Chór zaśpiewał m.in. znaną piosenkę Kormorany z repertuaru Piotra Szczepanika, do której Profesor napisał melodię. Do śpiewu włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania. Profesor wzruszył się i dziękując, powiedział, że po raz pierwszy zrobiono mu tak miłą niespodziankę i wielką przyjemność.
W marcowych spotkaniach ks. prof. Michał Grzybowski i prof. Jerzy Woy-Wojciechowski otrzymali statuetkę św. Piotra Apostoła - patrona Ciechanowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję