Reklama

Wydarzenia z diecezji

Diecezjalny finał konkursu biblijnego

23 kwietnia w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Punktu Konsultacyjnego w Płocku odbył się etap diecezjalny VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Konkurs na tym etapie organizował Oddział Miejski „Civitas Christiana” w Płocku.

Niedziela płocka 25/2004

Zakres tegorocznej edycji obejmował Księgi Historyczne. Do udziału przystąpiło 50 uczniów z 20 szkół średnich z naszej diecezji. Komisji konkursowej przewodniczył ks. prał. dr Ryszard Czekalski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Po części pisemnej najlepsi zakwalifikowali się do części ustnej konkursu. W części ustnej najlepsi okazali się: Joanna Kaczerska z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie, przygotowana przez s. Krystynę Niewińską (I miejsce), Milena Kowalska (II miejsce) i Joanna Smolińska (III miejsce) - obydwie z Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku, a przygotowywał je ks. Dariusz Multon. Najlepsi zakwalifikowali się do udziału w etapie ogólnopolskim konkursu.
Wyróżnienia otrzymali: Magda Andrzejewska z Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku (katecheta Anna Baranowska), Katarzyna Sałata z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku (katecheta Marcin Werner), Iwona Kalman z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie (katecheta s. Bogna Szysz) i Anna Kwiatkowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 (katechetka s. Danuta Olkowska). Nagrody dla zwycięzców ufundowali: biskup płocki Stanisław Wielgus, bp Roman Marcinkowski oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej. Szczęśliwym zwycięzcom nagrody i wyróżnienia wręczył bp Roman Marcinkowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję