Reklama

Gminne obchody Dnia Strażaka w Chojewie

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, założony w 1956 r. kontynuuje tradycje i działalność terytorialnych związków straży istniejących od 1863 i połączonych w 1921 r. w Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Choć jego kontynuatorami stali się między innymi zawodowi strażacy z Państwowych Straży Pożarnych to jednak ochotnicy z OSP nieśli i niosą do dziś pomoc potrzebującym. O potrzebie ich istnienia nie trzeba przekonywać nikogo. Straż Pożarna jest postrzegana dzięki pracy przynoszącej konkretne efekty oraz ofiarności strażaków towarzyszącej wielu akcjom ratowniczym. I właśnie ta służba, znajdująca uznanie społeczne, zasługuje na świętowanie. Swoje święto strażacy obchodzą w maju. Jego termin nie zawsze zbiega się z dniem św. Floriana - patrona strażaków.

Niedziela podlaska 25/2004

Gminne obchody Dnia Strażaka OSP Gminy Brańsk świętowano w niedzielę 16 maja br. w Chojewie k. Brańska. Ich organizatorami byli: Wójt Gminy Brańsk - Krzysztof Jaworowski, proboszcz parafii w Chojewie - ks. Bogusław Wasilewski oraz Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury w Popławach.
Uroczystość, z udziałem władz gminnych, przybyłych gości, pocztów sztandarowych, strażaków i okolicznych mieszkańców rozpoczęła się na placu szkolnym. Komendant Gminny ZOSP, Adam Matysiak zgłosił Wójtowi Gminy Brańsk gotowość pododdziałów OSP do uroczystości. Przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto na maszt flagę państwową. Przybyłych gości powitał Krzysztof Jaworowski, który w swoim wystąpieniu wyraził głębokie uznanie strażakom za ich trudną i niebezpieczną służbę, a ich rodzinom za cierpliwość i zrozumienie. Za swoją społeczną służbę wszystkie gminne pododdziały OSP otrzymały dyplomy - wyróżnienia, które w imieniu strażaków odebrali komendanci poszczególnych jednostek. Dyplomy wręczał, w asyście Wójta Gminy, przybyły na uroczystość zastępca komendanta powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim, mł. brygadier Dariusz Janaszkiewicz.
Przy dźwiękach orkiestry dętej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Bielsku Podlaskim poczty sztandarowe i wszyscy zebrani udali się na nabożeństwo do parafialnego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa w Chojewie. Mszę św. w intencji strażaków i ich rodzin celebrował diecezjalny duszpasterz strażaków, ks. Ryszard Zalewski. Kazanie wygłosił kapelan powiatowy Straży Pożarnej, ks. kan. Tadeusz Kryński. Przypomniał w nim postać św. Floriana: Był on żołnierzem, chrześcijaninem, pochodził z rzymskiej prowincji. Jego życie przypadło na czasy prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana. Za odmowę wyrzeczenia się Chrystusa został z rozkazu swoich przełożonych wrzucony z mostu do rzeki. Ksiądz Kapelan w swoim kazaniu nawiązał do ciężkiej pracy strażaków, którzy niezależnie od pory dnia, często zostawiając swoje obowiązki domowe niosą pomoc i wsparcie potrzebującym, narażając niejednokrotnie własne zdrowie i życie. Wielkie słowa uznania za ogromną wyrozumiałość należą się również ich matkom i żonom, które w tym czasie muszą przejąć całość obowiązków domowych - podkreślił ks. Kryński.
Po uroczystym nabożeństwie wszyscy powrócili na plac szkolny, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości, a mianowicie festyn strażacki, trwający do późnych godzin popołudniowych. Jego atrakcją były zawody strażackie, w których rozegrano takie konkurencje jak: bieg pododdziałów strażackich niosących komendanta na krześle, przeciąganie liny, dmuchanie balonów na czas, strzał z zawiązanymi oczami piłką do bramki. Zawody w tym roku wygrała OSP z Klich. Wielkie poruszenie i entuzjazm wśród zgromadzonej publiczności wywołał występ dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej, które przedstawiły znaną z telewizyjnych programów zabawę „Mini playback show”. Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Chojewie poprzez swoje uczestnictwo włączyła się w obchody Dnia Strażaka, zorganizowała również cieszącą się bardzo dużym zainteresowaniem loterię fantową. Natomiast rodzice dzieci, którzy zawsze aktywnie wspierają imprezy organizowane w szkole, tym razem przynieśli własnoręcznie upieczone ciasta, które mamy z Rady Rodziców sprzedawały za symboliczną złotówkę. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazały one na potrzeby szkoły. Dzieci z tutejszej szkoły, podobnie jak ich koleżanki i koledzy z całej gminy, wykonały prace plastyczne na temat pracy strażaków. Można je było oglądać na wystawie zorganizowanej przy szkole. Uroczystość uświetnił występ folklorystycznego zespołu „Mianka” z Mnia, a zakończył mecz piłkarski pomiędzy drużynami: strażaków i pracowników UG w Brańsku.
Zawody strażackie pomimo pewnego współzawodnictwa, w opinii wielu zgromadzonych, były swego rodzaju zabawą, a cała uroczystość, w której był czas zarówno na modlitwę, jak i na zabawę, była okazją do spotkań, rozmów, wspomnień, a nawet wzruszeń. Można było usłyszeć wiele ciepłych słów uznania pod adresem organizatorów za bardzo dobrą organizację imprezy.
Wszystkim strażakom, z okazji ich święta, życzyć należy dużo zdrowia i ogromnej satysfakcji płynącej ze służby. A postawy i tradycje strażackie niech będą źródłem szlachetnych inspiracji drogi życiowej dla dzisiejszej młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję