Reklama

Polska

Rozpoczęła się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Artur Dąbrowski

Zarząd Akcji Katolickiej

Zarząd Akcji Katolickiej

„Idźmy i głośmy z Maryją”, pod takim hasłem odbywa się w dniach 9-10 czerwca 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona konferencją naukową w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W konferencji wzięli udział m. in. Urszula Furtak, prezes Zarządu KIAK, dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, abp senior Stanisław Nowak, o. Mariusz Tabulski OSPPE, definitor Zarządu Zakonu Ojców Paulinów, ks. dr Szymon Stułkowski, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Oddziałów Akcji Katolickiej z całej Polski oraz członkowie Akcji Katolickiej ze Lwowa, na Ukrainie.

Reklama

„Idźcie i głoście to kierunek misji Kościoła. Bardzo ważny w działalności Akcji Katolickiej jest wymiar maryjny” – podkreśliła, otwierając konferencję Urszula Furtak prezes Zarządu KIAK.

Natomiast abp senior Stanisław Nowak w swoim wykładzie podkreślił, że w realizacji misji ewangelizacyjnej „trzeba w dzisiejszych czasach uchwycić się Maryi” – W naszych trudnych czasach trzeba głosić Jezusa, ale również trzeba głosić człowieka, bo człowiek jest zagrożony – zaznaczył abp Nowak i przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który na Jasnej Górze wołał: „Człowieku nie niszcz siebie!”.

„Jak się walczy z Bogiem, to walczy się również z człowiekiem” – kontynuował abp Nowak.

Reklama

Abp Nowak przypomniał, że „gdy się dobrze przeżywa Chrystusa to widzi się w pełni rolę Maryi” - Dla chrześcijanina ważne są dwie drogi „per Mariam ad Jesum”, przez Maryję do Jezusa i „per Jesum ad Mariam”, przez Jezusa do Maryi. Tak uczył nas św. Jan Paweł II – przypomniał abp Nowak.

Arcybiskup odnosząc się do historii kontynentu europejskiego wskazał na cztery wielkie rewolucje, które odcisnęły swój ślad na Europie: rewolucję religijną, która przyszła wraz z protestantyzmem, rewolucję francuską, rewolucję komunistyczną i rewolucję obyczajową z 1968 r. – To właśnie w tej rewolucji obyczajowej należy widzieć początki straszliwej ideologii genderyzmu – podkreślił arcybiskup, który wspominał: „Pamiętam ten czas. Byłem blisko tamtych wydarzeń w czasie moich studiów w Paryżu. Pamiętam hasła: „Zabraniamy nam zabraniać”, które w konsekwencji oznaczały sprzeciw wobec przykazań Bożych”.

„Żyjemy w czasach rewolucji anty-człowieczej. Lekceważy się rodzinę i małżeństwo. Można powiedzieć, że to czasy konfrontacji ze smokiem, w których członkowie Akcji Katolickiej powinni stać odważnie przy Niewieście” – kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup zaapelował do członków Akcji Katolickiej, aby „z mocą stanęli na czele działalności w obronie Boga i człowieka, w obronie Kościoła” i z bólem zauważył, że „obserwujemy jakieś wtargnięcie seksualizmu we wczesnych latach dziecięcych i młodzieńczych, a religię sprowadza się jedynie do horyzontu ziemi, jedynie do służby człowiekowi, do zwykłego humanizmu”.

„Człowiek najbardziej dzisiaj grzeszy, że odrzuca prawdę o istnieniu Boga Stwórcy” – podkreślił prelegent i zaznaczył, że „trzeba mocno trzymać się nauki Kościoła”.

„Uratuje nas program krzyża. Potrzebna jest mocna wiara, autentyczna religijność i miłość bliźniego” – zakończył abp Nowak.

Następnie O. Mariusz Tabulski – paulin mówiąc o „jasnogórskich ślubach Narodu i objawieniach fatimskich w obronie wiary i cywilizacji” podkreślił m. in. że „to dwie drogi Bożego działania przez Maryję” - Jasnogórskie śluby Narodu i objawienia fatimskie to środek ocalenia człowieka i naszej cywilizacji oraz wiary w Bożą miłość – mówił o. Tabulski i dodał, że „Jasnogórskie śluby Narodu w 1956 r. stały się punktem odnowy narodu”.

„Droga naszego Kościoła jest drogą zawierzenia i oddania się Matce Bożej. Na tej drodze jasnogórskie śluby Narodu to polska karta praw człowieka” – podsumował o. Tabulski.

Na temat konieczności współpracy duchownych, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich mówił ks. dr Szymon Stułkowski, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Prelegent zauważył m. in. że „trzeba modlić się o ludzi, którzy będą przyprowadzać innych do Jezusa i trzeba również wyzbyć się myślenia, że od tego są jedynie specjaliści, biskupi i kapłani” – Konieczna jest modlitwa o powołania świeckich do pracy w duszpasterstwie. Potrzebna jest współpraca w dziele ewangelizacji i w duszpasterstwie. Kapłan ma być dyrygentem a nie orkiestrą – mówił ks. Stułkowski.

Prelegent podkreślił również, że „konieczna jest bezinteresowność jako ważny bodziec pracy ewangelizacyjnej”.

„Nie trzeba bać się poszukiwać nowych sposobów głoszenia Ewangelii. Bardzo ważna jest katecheza dla dorosłych” – podkreślił ks. Stułkowski.

Na zakończenie konferencji ks. inf. Ireneusz Skubiś przybliżył zgromadzonym ideę Ruchu „Europa Christi” – W powrocie Europy do Chrystusa i Ewangelii Akcja Katolicka powinna odegrać bardzo ważną rolę – zaapelował ks. Skubiś.

Akcja Katolicka w Polsce została powołana już w 1930 r. M. in. biskup Teodor Kubina – pierwszy biskup diecezji częstochowskiej – był jej gorącym propagatorem. Bp Kubina główne tezy swojej teologii i myśli społecznej wypowiedział w książce „Akcja Katolicka a akcja społeczna” (1930).

Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich.

W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją Akcji Katolickiej i opracowywaniem statutu, która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze. Obecnie do Akcji Katolickiej w Polsce należy ponad 25 tys. osób.

2017-06-10 08:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka w Krzeszowie

Niedziela legnicka 21/2013, str. 2

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Franciszek Kwaśniak

Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej 4 maja odbyła swoją doroczną pielgrzymkę do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Spotkanie rozpoczęło się w bazylice Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, asystent kościelny Akcji Katolickiej. W koncelebrze stanął ks. Aleksander Siemiński, przyjaciel Akcji Katolickiej jednocześnie asystent Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję