Reklama

IX Kongres Wspólnot Katolickich dekanatów grudziądzkich

Niedziela toruńska 25/2004

„Naśladować Chrystusa” to hasło
XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu,
który rozpoczął się 15 maja IX Kongresem Wspólnot Katolickich.

W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego została odprawiona inauguracyjna Msza św., którą koncelebrował ks. inf. Tadeusz Nowicki przy współudziale ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, ks. prał. Józefa Sołobodowskiego, ks. kan. Stanisława Andrika, ks. kan. Józefa Lipskiego, ks. kan. Piotra Neumanna i ks. Marka Borzyszkowskiego. Homilię wygłosił ks. inf. Tadeusz Nowicki. Mówił o znaczeniu nauki Chrystusa we współczesnym świecie, o kształtowaniu świadomości społeczeństwa, szczególnie w odniesieniu do rodzin katolickich. Ksiądz Infułat zapewniał wspólnoty katolickie, że warto podjąć refleksję nad prawdą, wiarą i swoim miejscem w świecie. Kończąc homilię, powiedział: „Nie lękajcie się (...), bądźcie otwartymi, dyspozycyjnymi narzędziami samego Jezusa Chrystusa, który mówi w Kościele i zbawia przez Kościół”. Uroczystą oprawę liturgiczną Mszy św. przygotował parafialny chór „Dzwon” pod kierownictwem organisty Józefa Mossakowskiego.
Obrady Kongresu odbywały się w Auli Dialogu Społecznego w Bursie Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Obradom pod hasłem: Czy współczesny chrześcijanin może być naśladowcą Chrystusa? przewodniczył prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich dekanatów grudziądzkich Marek Czepek.
Prezes przywitał przybyłych kapłanów z dziekanem rejonu grudziądzkiego - ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim, władze miasta z przewodniczącym Eugeniuszem Piaseckim, zaproszonych prelegentów: Marcina Przeciszewskiego, redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej, ks. Mikołaja Hajduczenię, proboszcza parafii prawosławnej w Toruniu, Pawła Kobylackiego, prezesa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Grudziądzu, Bogdana Majora, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej, oraz przedstawicieli wspólnot katolickich.
Słowo inauguracyjne wygłosił ks. prał. Henryk Kujaczyński, który wprowadził słuchaczy w tematykę Kongresu. Mówił o zwyczajnym, ale jakże trudnym naśladowaniu Chrystusa w życiu rodzinnym, z którego czerpiemy zasiew, by zebrać chrześcijańskie owoce na wszystkich odcinkach życia. Naśladować Chrystusa to obowiązek każdego z nas: ojca, matki, nauczyciela, kapłana. Choć w dzisiejszej rzeczywistości trudno jest naśladować Chrystusa, nie jesteśmy sami. Pan Jezus wyraźnie nas zapewnił „Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Kończąc swoje wystąpienie, Ksiądz Prałat zaapelował, by naśladować Chrystusa szczególnie tam, gdzie człowiek z pełnym zaufaniem oczekuje pomocy drugiego człowieka.
Referat na temat: Chrześcijanin w świecie współczesnym wygłosił redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski. Współczesna cywilizacja domaga się nowej ewangelizacji. Konieczna jest obecność chrześcijaństwa w Polsce i Europie. „Zadaniem chrześcijan tego świata jest obecność na współczesnych areopagach wielkich obszarów cywilizacji i kultury, polityki i ekonomii, które domagają się ponownej ewangelizacji. Nie sposób apostołować we współczesnym świecie bez zakorzenienia wiary. Konieczna jest przynależność do wspólnoty żywej wiary w Kościele. Świeccy chrześcijanie, którzy uczestniczą w życiu publicznym, zagrożeni prądami sekularyzacyjnymi i ateizacyjnymi muszą systematycznie uzupełniać wiedzę z nauki Kościoła”.
Kolejny mówca - ks. Mikołaj Hajduczenia mówił na temat: Ekumenizm wśród braci wyznania prawosławnego. Zaznaczył, że prawosławni od początku działają według słów Chrystusa: „Aby wszyscy byli jedno”.
Wyraził też solidarność ze wszystkim religiami chrześcijańskimi narodów Europy, podkreślając jej dziedzictwo i tradycje. Na zakończenie powiedział: „W Polsce mamy dobry klimat ekumenizmu. Zdaniem Kościoła prawosławnego trzeba wzrastać w tym, co nas łączy”.
Paweł Kobylacki, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Grudziądzu, w referacie Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego mówił o problemie bezdomności w Polsce (w szczególności w Grudziądzu). W swojej wypowiedzi zaznaczył, że największe zainteresowanie tym problemem okazują organizacje i stowarzyszenia kościelne (pozarządowe).
Przed dyskusją zgromadzeni wysłuchali recitalu sopranistki Hanny Katarzyny Kwiatkowskiej, której na pianinie akompaniował Tomasz Gust. IX Kongres podsumowała dyskusja panelowa, którą prowadził dyrektor grudziądzkiego Centrum Caritas - ks. Marek Borzyszkowski. Dyskutanci zgodnie z hasłem Kongresu starali się odpowiedzieć na pytanie: „Czy współczesny chrześcijanin może być naśladowcą Chrystusa?”. Dyskusja nie dała jednoznacznej odpowiedzi, jak radzić sobie z trudnymi realiami życia spowodowanymi bezrobociem w Grudziądzu. Kończąc dyskusję, Ksiądz Dyrektor życzył wszystkim uczestnikom IX Kongresu Wspólnot Katolickich, by jako chrześcijanie podejmowali trud budowy społeczeństwa naprawdę solidarnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję