Reklama

Koło

Siostry orionistki wspominają

Od 10 do 22 maja br. z okazji kanonizacji bł. ks. Alojzego Orione przebywały w Rzymie dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Małych Misjonarek Miłosierdzia, prowadzącego Dom Pomocy Społecznej w Kole.

Niedziela włocławska 25/2004

Michał Chojnacki: - Proszę podzielić się przeżyciami, jakich Siostry doświadczyły podczas kanonizacji bł. ks. Alojzego Orione.

S. Sabina: - W przeddzień kanonizacji byłyśmy w auli Pawła VI. Zachwyciła mnie wielkość rodziny oriońskiej: 5 tys. osób w samej auli, tysiąc w pobliżu, gdyż nie mieściły się. Pielgrzymi różnych ras, kolorów skóry i transparenty z hasłami w różnych językach. Tam czuło się, jak wielką rodziną jest zgromadzenie osób zakonnych i świeckich bł. ks. Orione. Papież Jan Paweł II przedstawiając jego sylwetkę powiedział, że nie zna człowieka o większej miłości, niż bł. ks. Orione, którego hasłem było: „Tylko miłość zbawi świat”. W przemówieniu Ojciec Święty wspominał śp. biskupa orionistę Bronisława Dąbrowskiego, sekretarza Episkopatu Polski. „Poprzez postać bp. Dąbrowskiego poznałem bł. ks. Orione i jego umiłowanie Kościoła” - mówił m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II.

- Kulminacyjnym punktem była jednak kanonizacja...

S. Gabriela: - Aby dotrzeć do wyznaczonego sektora, musiałyśmy dość wcześnie wstać. Czas oczekiwania na placu św. Piotra nie dłużył się. Czułyśmy się jak u siebie w domu, nie byłyśmy zagubione, mimo że stanowiłyśmy maleńką cząstkę zgromadzonego tłumu ludzi. Obraz kanonizacyjny bł. ks. Orione umieszczony był tak, by był widoczny dla wszystkich. Miałyśmy miejsce w górnym sektorze, skąd był znakomity widok na barwnie ubranych pielgrzymów. Przeważały kolory papieskie: żółty i biały oraz maryjny - niebieski.

Reklama

- Czy usłyszały Siostry specjalne słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, tzn. skierowane do Orionistek?

S. Sabina: - Oczywiście! Ojciec Święty pozdrowił całą rodzinę oriońską. I za to pozdrowienie chóralnie, rodzinnie mu dziękowaliśmy. Rozpierała nas radość, wiwatowaliśmy na cześć Jana Pawła II. Musimy się przyznać, że nas uciszano, aby Ojciec Święty mógł kontynuować przemówienie... To były niezapomniane chwile.

- Proszę powiedzieć, czy w uroczystości uczestniczyły też osoby niepełnosprawne?

S. Gabriela: - Było ich bardzo dużo. Osoby niepełnosprawne miały miejsca w sektorze, gdzie zwykle siedzą dyplomaci. Papież Jan Paweł II przejeżdżając obok tego sektora pozdrawiał dzieci, całował je, przytulał.

- Pielgrzymi przybywający na spotkanie z Ojcem Świętym zwykle mają transparenty. Co przygotowały Siostry Orionistki?

S. Sabina: - Miałyśmy duży transparent. Na białym tle widniał ciemny napis: „Orionistki zawsze z Papieżem”. Obok hasła znajdował się wizerunek bł. ks. Orione.

Reklama

- Proszę powiedzieć kto opłacił koszty przejazdu i pobytu Sióstr w Rzymie?

S. Gabriela: - Nie jesteśmy zakonem bogatym. Aby obniżyć koszty pojechałyśmy dwoma busami Zgromadzenia. Dom Generalny zafundował nam całodobowe utrzymanie i wejście na plac św. Piotra. Razem z nami udały się na uroczystości kanonizacyjne siostry orionistki z różnych stron Polski: z Włocławka, Falenicy, Otwocka, Zalesia Górnego, Warszawy, Witkowa k. Stargardu Szczecińskiego, Wołowina, a także z Rosji.

- Co Siostry zwiedziły oprócz Rzymu?

S. Gabriela: - Zwiedzałyśmy miejsca związane z życiem i działalnością bł. ks. Alozego Orione: byłyśmy w Pontecurone, miejscowości, w której przyszedł na świat i mieszkał, odwiedziłyśmy Tortonę, gdzie zostało założone nasze Zgromadzenie. Poza tym byłyśmy w Pompei, Wenecji i Padwie.

Cieszę się wraz z Siostrami z kanonizacji Ojca Założyciela i dziękuję za rozmowę, a przede wszystkim za obecność wśród nas, za pracę, za przybliżanie nam Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję