Reklama

Święci i błogosławieni

Serdecznie dobry człowiek bł. Edmund Bojanowski (1814-1871)

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2004

[ TEMATY ]

błogosławiony

Lajsikonik/pl.wikipedia.org

Pomnik Edmunda Bojanowskiego przy domu Zgromadzenia Sióstr NMP Niepokalanie Poczętej w Katowicach Panewnikach

Pomnik Edmunda Bojanowskiego przy domu Zgromadzenia Sióstr NMP Niepokalanie Poczętej w Katowicach Panewnikach

Kościół wspomina prekursora Soboru Watykańskiego II, świeckiego apostoła miłości - „serdecznie dobrego człowieka” - drugiego św. Wincentego à Paulo - bł. Edmunda Bojanowskiego - świątobliwego ojca duchowego, nauczyciela, opiekuna, społecznika.

Edmund Bojanowski - syn wielkopolskiej ziemi, urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu koło Gostynia, w rodzinie ziemiańskiej, głęboko katolickiej i patriotycznej. Pobożność Matki i umiłowanie Ojczyzny wpojone przez ojca uczyniły go dobrym Polakiem i prawdziwym katolikiem. Mając 5 lat, doznał łaski uzdrowienia wyproszonej przez kochającą i zatroskaną matkę. Wychowany w cieniu maryjnego sanktuarium - Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu - całkowicie oddał swoje życie na chwałę Boga na wzór Maryi. Obdarowany licznymi talentami i szczególną głębią życia duchowego, mimo wątłego zdrowia, z wytrwałością, roztropnością i hojnością serca prowadził i inspirował szeroką działalność na rzecz ludu wiejskiego - zakładając na ziemiach zaboru pruskiego wiejskie czytelnie ludowe oraz ochronki - dzisiejsze przedszkola. Wiedziony pełnym wrażliwości rozeznaniem potrzeb, dał początek licznym dziełom wychowawczym, charytatywnym, kulturalnym i religijnym, które wspierały materialnie i moralnie rodzinę wiejską. W swoich działaniach kierował się przeogromnym miłosierdziem dla ubogich i maluczkich, zwłaszcza dzieci pozbawionych rodziców i opiekunów.

Przełomowym momentem w jego działalności charytatywnej stała się epidemia cholery w 1849 r. Dniem i nocą nawiedzał chorych, pielęgnował ich i pomagał na wszystkie możliwe sposoby, starając się przede wszystkim zapewnić im opiekę duchową i medyczną. Założył Instytut Gostyński - dom dla ubogich i szpital, gdzie gromadził chorych, sieroty i dzieci. Później tworzył „ochronki”, by zapewnić opiekę i wychowanie tym maluczkim, najbardziej potrzebującym. Sam układał program nauczania, dbał o prawidłowy rozwój wszystkich objętych opieką dzieci. Do tej posługi zaprosił wiejskie dziewczęta, „które z ludu wzięte do ludu posłał”. W ten sposób 3 maja 1850 r. otworzył pierwszą Ochronkę w Podrzeczu, dając początek Bractwu Ochroniarek, które w krótkim czasie przekształcił w Zgromadzenie Zakonne Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, obecnie jedno z najliczniejszych w Polsce i na świecie. Siostry Służebniczki, tworząc Federację 4 gałęzi, kontynuują dzieło tego świeckiego człowieka, który „spieszył się kochać ludzi”.
Bł. Edmund Bojanowski zmarł 7 sierpnia 1871 r. w Górce Duchownej, przekazując siostrom i światu przesłanie miłości: „Kochajcie się i kochajcie się”. A dziś każdemu z nas mówi: „Pracuj myślą, trzymając ją nieoderwaną od krzyża Chrystusowego; pracuj ręką, służąc ubogim i chorym, jakbyś samemu Jezusowi służyła. Choćbyś na siłach upadała, nie daj się zachwiać w wierności swojej”.
Siostry Służebniczki otaczają opieką i miłością dzieci, ubogich i biednych w szpitalach, domach opieki, domach dziecka i zakładach opiekuńczych. Prowadzą katechezę i cały proces wychowawczo-dydaktyczny w szkołach, przedszkolach i ochronkach, tak w Polsce jak i w wielu innych krajach: Afryce, Ameryce, Austrii, Niemczech, Mołdawii, Ukrainie i dalekiej Syberii.
W naszej diecezji Siostry Służebniczki pracowały w Hrubieszowie, Sahryniu, Turkowicach, Tyszowcach i Tomaszowie Lubelskim. Obecnie na tych terenach, tylko w Tomaszowie Siostry prowadzą nadal działalność apostolską, ucząc w szkole katechezy, dbając o świątynie i prowadząc duszpasterstwo młodych.
„Jego żywa wiara, niezachwiana nadzieja i ofiarna miłość zostały poczytane za sprawiedliwość, bo głęboko tkwił w paschalnym misterium Chrystusa i stał się przykładem całkowitego oddania się w służbie Chrystusowi, Kościołowi i człowiekowi, zwłaszcza potrzebującemu materialnego i duchowego wsparcia. To oddanie stało się drogą świadectwa o miłości Ojca, który jest w niebie”. Tymi słowami Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedzianymi w Warszawie 13 czerwca 1999 r. w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej i rozważania przed modlitwą Anioł Pański pragniemy wielbić Opatrzność Bożą i dziękować Bogu, a wam wszystkim, drodzy Czytelnicy, chciałyśmy opowiedzieć o dobrym człowieku, kochającym ojcu, troskliwym lekarzu, wspaniałym nauczycielu, opiekunie sierot i świeckim założycielu żeńskiej rodziny Sióstr Służebniczek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. ks. Gerhard Hirschfelder człowiekiem słowa i czynu

Niedziela świdnicka 38/2013, str. 5

[ TEMATY ]

błogosławiony

Archiwum "Niedzieli Świdnickiej"

Bł. ks. Gerhard Hirschfelder

Bł. ks. Gerhard Hirschfelder

Patrzymy na ks. Gerharda Hirschfeldera, który 19 lutego 1907 r,. w dwa dni po urodzeniu, w świątyni w sakramencie chrztu św. stał się dzieckiem Bożym. Wspominamy jego beatyfikację, która miała miejsce w niedzielę 19 września 2010 r. w katedrze w Münster. Możemy powiedzieć, że ks. Hirschfelder w swoim życiu połączył gorliwą odpowiedź na prośbę ojca pierwszego syna z późniejszym zaangażowaniem drugiego. Zawsze za jego deklaracjami szły czyny. Przyjmując taką postawę naśladował samego Chrystusa, który zawsze rozpoznawał wolę Ojca i ją zawsze wypełniał. Ks. Gerhard to czynił, co głosił. To mówił, czym żył i tym żył, co mówił.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję