Reklama

Polska

Licheń: XVII Ogólnopolska Pielgrzyma Sybiraków

Kilkuset sybiraków w dniach 21-22 czerwca wzięło udział w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Sybiracy

Licheń

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

W środę po południu Sybiracy uczestniczyli w drodze krzyżowej w lesie grąblińskim, by następnie wziąć udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice.

Główne uroczystości rozpoczęły się w czwartek o godz. 11.00 pod pomnikiem Sybiraków usytuowanym na skwerze przed bazyliką. Uczestników pielgrzymki powitał ks. Zdzisław Banaś, krajowy duszpasterz sybiraków. Głos zabrał także pan Wacław Górski, prezes Związku Sybiraków na Florydzie, który do Lichenia przyleciał specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. W kilku zdaniach zaprezentował zgromadzonym działalność Związku Sybiraków, któremu przewodzi.

Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli we Mszy św., której w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Franciszek Głód z Jugowic, natomiast homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Zdzisław Banaś. W wygłoszonym słowie kapłan dziękował Matce Bożej za ocalone życie i możliwość powrotu do domu po syberyjskiej tułaczce. Podziękował również obecnym na pielgrzymce Sybirakom, gdyż dzięki nim pamięć o tamtej zbrodni jest dalej żywa.

Reklama

W XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyli przedstawiciele oddziałów terenowych Związku Sybiraków RP z: Gdańska, Bydgoszczy, Kluczborka, Konina, Głogowa, Wysokiego Mazowieckiego, Ścinawy, Legnicy, Gliwic, Jeleniej Góry, Kudowy Zdroju, Złotoryi, Opola, Łomży, Lubina, Wysokiego Mazowieckiego, Oleśnicy, Jawora, Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Poznania, Bolesławca, Świnoujścia, Warszawy oraz Florydy w USA.

W pielgrzymce uczestniczyli także przedstawiciele pocztu sztandarowego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej ze Świdnicy (przedstawiciele klasy wojskowej, policyjnej i strażackiej).

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze ZSRR zorganizowały cztery wywózki polskich obywateli z Kresów na Wschód. Według Związku Sybiraków, wywiezionych zostało ok. 1,3 - 1,5 mln Polaków, z których zginął co trzeci.

2017-06-23 08:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstań i świeć

Niedziela Plus 22/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Licheń

Adobe Stock

IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych ma służyć wzajemnemu poznaniu się, pogłębieniu daru powołania, wymianie doświadczeń i uwielbieniu Boga.

Młode osoby konsekrowane to zakonnicy oraz członkowie świeckich instytutów życia konsekrowanego po ok. 5 latach życia w zakonie, zgromadzeniu lub instytucie świeckim, licząc od dnia wstąpienia do wspólnoty, albo co najmniej roku po przyrzeczeniach czy profesji zakonnej. Wydarzenie ma wymiar ogólnopolski. W poprzednich trzech kongresach wzięło udział od 600 do ponad 900 uczestników. Temat przewodni został wzięty z Pisma Świętego i brzmi: „Powstań i świeć” (Iz 60, 1a). Nawiązuje do energii, radości i pasji młodych konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję