Reklama

Polska

Proboszcz z Aleppo: Dziękuję narodowi polskiemu

Trzeba rozróżniać – bo jest możliwe, że ktoś może przybyć do kraju podając się za uchodźcę, a powód może być inny. Oczywistym jest obrona przed terroryzmem. To naturalne prawo. Nie mamy prawa jednak zamykać drzwi przed przybyszami – mówił o. Ibrahim Alsabagh, proboszcz franciszkańskiej parafii w syryjskim Aleppo podczas konferencji w Domu Arcybiskupów w Warszawie.

[ TEMATY ]

Warszawa

Syria

Łukasz Krzysztofka

o. Ibrahim Alsabagh

o. Ibrahim Alsabagh

Macie przed sobą świadka, człowieka, który serio traktuje swój chrzest i Ewangelię. Ktoś kto nie lekceważy głosu papieża, będzie chwytał relacje, by analizować przyczyny wojen i uchodźstwa i pomagać uchodźcom - powiedział na wstępie kard. Kazimierz Nycz

Zdaniem proboszcza z Aleppo inteligentne i rozważne przyjmowanie uchodźców pozwoli zachować prawo do bezpieczeństwa. O. Ibrahim podkreślił jednak, że trzeba poprawiać warunki życia również tam na miejscu, w Aleppo. - W przeciwnym razie cały świat będzie się chciał znaleźć w Niemczech, Włoszech czy Polsce. To nie jest rozwiązanie – powiedział franciszkanin. – Trzeba myśleć, jak zaleczyć rany tam na miejscu. Każda taka pomoc ma wielkie znaczenie. Niesienie pomocy bliźniemu w potrzebie to prawo i obowiązek każdego człowieka – przypomniał o. Alsabagh.

Reklama

Franciszkanin zaapelował, aby wszystkie kraje, w tym Polska, uczyniły wiele, by na świecie można było żyć i by człowiek nigdzie nie tracił swojej wolności. Podziękował także za pomoc, jaką mieszkańcy Aleppo już otrzymują od Polskich rodzin. – Program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” to modelowy przykład, jak należy nieść pomoc. Dziś w Aleppo czyni on cuda. Chcę narodowi polskiemu podziękować z głębi serca. Jesteście dla Syrii wzorem nadziei, pokazujecie, że ze zniszczeń można odbudować kraj – powiedział o. Alsabagh.

Proboszcz z Aleppo podkreślił, że najważniejsza jest modlitwa. Ale potrzebna jest też każda pomoc materialna. – W Aleppo jest wszystko, ale wszystko bardzo dużo kosztuje. To wielkie wyzwanie także dla Kościoła. Trzeba działać i mieć odwagę – powiedział franciszkanin.

Konferencja połączona była z promocją książki o. Alsabagha „Tuż przed świtem. Syria. Kroniki czasu wojny i nadziei z Aleppo”, która trafia właśnie na księgarskie półki.

2017-06-23 18:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Misyjny Dzień Sióstr Zakonnych

[ TEMATY ]

Warszawa

bp Michał Janocha

zakonnice

Archiwum Trapistek z Vitorchiano

Misje są esencją Kościoła - podkreślił bp Michał Janocha. W związku z przypadającym 1 października Misyjnym Dniem Sióstr Zakonnych, któremu patronuje św. Teresa z Lisieux, w stołecznym kościele Sióstr Wizytek odbyło się spotkanie osób konsekrowanych z Warszawy i okolic. W czasie uroczystej Mszy św. modlono się za misjonarki i całe dzieło misyjne Kościoła. Eucharystii przewodniczył bp Michał Janocha. Liturgię koncelebrował dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes, ks. Zbigniew Sobolewski, oraz kapłani przygotowujący się do wyjazdu misyjnego w Centrum Misyjnym w Warszawie.

W homilii bp Janocha podkreślił, że misja jest istotą Kościoła i życia chrześcijańskiego. - Przez wieki tajemnica zbawienia dokonuje się poprzez misję – słabych, grzesznych ludzi, których Bóg wybiera, by nieśli Jego Ewangelię czyli Dobrą Nowinę aż po krańce świata – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję