Reklama

Watykan

Watykan: w sierpniu wizyta kardynała Parolina w Moskwie?

Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej powiedział dziennikarzom, że najprawdopodobniej w sierpniu odwiedzi Moskwę, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem oraz kierownictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego – podaje Edward Pentin na łamach portalu „National Catholic Register”.

[ TEMATY ]

Watykan

Rosja

kard. Parolin

Grzegorz Gałązka

Zdaniem włoskich mediów Stolica Święta "weryfikuje, czy ta wizyta się odbędzie". Cytowane są słowa kard, Parolina, który zaznacza, że jest ona planowana od dawna, a teraz wszystkie warunki są spełnione. „Sądzę, że w jej trakcie będzie miało miejsce spotkanie z prezydentem Putinem i najwyższym kierownictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, bo to musi być wizyta wysokiego szczebla" – dodał najbliższy współpracownik Papieża Franciszka.

Edward Pentin zaznacza, że sierpniowa wizyta będzie kontynuacją wymiany poglądów, jaka miała miejsce podczas historycznego spotkania Ojca Świętego z patriarchą Cyrylem na Kubie w lutym 2016 r.. Przypomniał, że Franciszek dwukrotnie- w listopadzie 2013 r. i w czerwcu 2015 r. - przyjął w Watykanie Władimira Putina, zaś planowana wizyta kad. Parolina w Moskwie miałaby na celu budowanie mostów zarówno z Kremlem jak i Cerkwią rosyjską. Chodzi tu zwłaszcza o pokój między Rosją a Ukrainą oraz współdziałanie na rzecz obrony prześladowanych chrześcijan. Jednocześnie Pentin zauważa, że Cerkiew Rosyjska stale podnosi kwestię odrodzenia Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i uskarża się, że ingeruje on na „terytorium kanonicznym” rosyjskiego prawosławia. Przypomina, że zarówno grekokatolicy jak i katolicy rosyjscy obawiają się, aby polepszenie relacji z Moskwą nie odbywało się ich kosztem.

2017-06-24 10:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał sekretarz stanu przed podróżą Papieża do Meksyku

[ TEMATY ]

kard. Parolin

www.catholic.by

kard. Pietro Parolin

kard. Pietro Parolin

Podróż apostolska do Meksyku, gdzie Papież przybędzie w nocy z piątku 12 na sobotę 13 lutego, wpisuje się w Rok Jubileuszowy Miłosierdzia – wskazał kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla włoskiego tygodnika katolickiego „Famiglia Cristiana”.

Podkreślił, że Franciszek będzie prosił o łaskę świadczenia miłosierdzia bez wykluczania nikogo dla wszystkich meksykańskich środowisk. Spotka się z władzami, ze wspólnotami tubylców, odwiedzi szpital i więzienie, będzie mówił do młodzieży, rodzin, świata pracy, księży i osób zakonnych. Będzie też modlił się o to dla całej Ameryki, gdyż Maryja z Guadalupe czczona jest jako jej Cesarzowa.

CZYTAJ DALEJ

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję