Reklama

Pielgrzymki "Niedzieli"

Media katolickie przedłużeniem głosu z ambony

Słoneczna pogoda pomogła w stworzeniu jeszcze cieplejszego niż zwykle klimatu Pielgrzymki Pracowników i Czytelników „Niedzieli” na Jasną Górę, która odbyła się 19 września. Gościem specjalnym Redakcji był prymas Polski kard. Józef Glemp, którzy przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, i wygłosił kazanie oraz złożył kapłańskie świadectwo.

„Niedziela” u Pierwszej Redaktorki

Uczestników pielgrzymki powitali przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski oraz redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. W homilii kard. Józef Glemp powiedział m.in.: – Dziennikarstwo, praca dla szerzenia Słowa Bożego, wymaga ciągle bacznej obserwacji i analizy tego, co się dzieje społecznie, jaki jest stosunek władz państwowych do Kościoła i Kościoła do państwa. Przypomniał sytuację Kościoła w przeszłości. Zauważył, że w różnych okresach historycznych widoczne były próby odchodzenia od wartości chrześcijańskich, a nawet bezwzględnej walki z Kościołem. Także obecnie wiele środowisk chciałoby żyć bez jakichkolwiek reguł. Dlatego tak ważna jest ewangelizacja przez katolickie środki przekazu. W tym istotne miejsce – powiedział Ksiądz Prymas – ma Redakcja „Niedzieli”, najbardziej znanego w Polsce tygodnika katolickiego. Prasa katolicka stanowi przedłużenie głosu z ambony, ubogaconego ilustracjami i pogłębioną refleksją.
Podczas Eucharystii dokonano Aktu Zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej. Uczestnicy pielgrzymki proszą w nim Pierwszą Redaktorkę o błogosławieństwo, aby w swoich wysiłkach byli wiernymi świadkami Chrystusa, a przez szpalty „Niedzieli”, a także przez jej obecność w radiu, telewizji oraz w Internecie prowadzili do spotkania między ludźmi w wierze, w miłości i w prawdzie. Odczytanie Aktu odbyło się przy kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, którą następnie „Niedziela” ofiarowała w darze Księdzu Prymasowi. Liturgii towarzyszył śpiew jasnogórskiego chóru „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Nad oprawą liturgiczną Mszy św. czuwał o. Kamil Szustak.

„Sursum Corda”

W ramach pielgrzymki wręczono przyznawane przez „Niedzielę” statuetki „Sursum Corda”, które otrzymali: kard. Józef Glemp, bp Adam Lepa, Tadeusz Wrona – prezydent Częstochowy, Grzegorz Bierecki – prezes Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz Helena i Adam Zychowie, którzy przez wiele lat kierowali drukarnią, gdzie drukowana była „Niedziela”. Natomiast wśród tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” znaleźli się: ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski, ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, prof. Gustaw Zemła – rzeźbiarz, Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, Grzegorz Polak – dziennikarz, pisarz katolicki, s. Małgorzata Krupecka – urszulanka SJK. Medal nawiązuje do Roku Kapłańskiego przebiegającego pod hasłem: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana” i przedstawia postać sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
Muzyczne pocztówki dla Księdza Prymasa oraz wszystkich uczestników pielgrzymki przekazywała podczas spotkania w Auli Papieskiej częstochowska „Grupa Romana”. Serdeczne życzenia złożyły Redakcji dzieci ze świetlicy środowiskowej prowadzonej w Łodzi przez siostry urszulanki szare.

Misja specjalna

W przeddzień spotkania na Jasnej Górze – 18 września – w siedzibie Redakcji odbyły się warsztaty dziennikarskie. Bp Adam Lepa, który wygłosił wykład wprowadzający nt. „Mediów katolickich misja specjalna”, przypomniał, że najważniejszym zadaniem prasy katolickiej jest ewangelizacja. Współczesne uwarunkowania, zwłaszcza treści i formy działania mediów komercyjnych, dyktują jednak również inne zadania, m.in. obalanie mitów fabrykowanych na temat Kościoła. Bp Lepa zauważył, że zjawisko tzw. poprawności politycznej stanowi nową formę cenzury. Red. Maciej Łętowski w swojej wypowiedzi do dziennikarzy podkreślił, że coraz większy wpływ na społeczeństwo wywierają nowe media: Internet, telewizja informacyjna, tabloidy. Ich szeroki zasięg nie przekłada się na jakość dostarczanej informacji, co powoduje obniżenie wiarygodności mediów, naruszanie granic prywatności i pogoń za sensacją.

Tworzymy Kręgi Pomocników Mater Verbi

Podczas warsztatów ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz ks. prał. Ksawery Sokołowski przedstawili nową inicjatywę „Niedzieli” – Kręgi Pomocników Mater Verbi. Kręgi będą miejscem gromadzącym osoby, które pragną pomóc polskim rodzinom w owocnym i bezpiecznym korzystaniu ze współczesnych środków przekazu. „Niedziela” wydała pierwszy numer biuletynu Kręgów pt. „Edukacja medialna wyzwaniem XXI wieku”. Kolejne wydania będą poświęcone m.in. bezpiecznemu korzystaniu z komputera, Internetu, gier komputerowych. – Zachęcamy do tworzenia Kręgów i organizowania spotkań, do podejmowania systematycznej refleksji na temat pożytków i zagrożeń związanych z mediami – powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli klip "MimoWszystkoDuda"

2020-07-06 15:29

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

youtube.com/MimoWszystkoDuda

W sieci pojawiło się krótkie nagranie pod tytułem: „Mimo wszystko Duda”. Jak tłumaczą autorzy, to oddolna akcja patriotów, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosowali na Krzysztofa Bosaka, a w drugiej zagłosują - „mimo wszystko” - na Andrzeja Dudę.

„Mimo Wszystko Duda”

Polska to ogromna odpowiedzialność, a jako narodowcowi nie wypada mi postąpić inaczej. PAD to nie mój kandydat, ale Rafał Trzaskowski to nie moja cywilizacja — stwierdził Marek Miśko, twórca głośnej kampanii „Respect Us”, związany z wSensie.tv i Fundacją Polska Ziemia.

W ramach akcji „MimoWszystkoDuda” opublikowano nagranie, w którym wyborcy Krzysztofa Bosaka opowiadają, dlaczego w II turze wyborów prezydenckich postawią na Andrzeja Dudę. Są to głosy pragmatyczne. Zwolennicy Konfederacji i narodowcy nie wyobrażają sobie, by prezydentem RP został liberalno-lewicowy Rafał Trzaskowski. Dlatego stawiają na „pozytywnego” i bliskiego ich wartościom kandydata walczącego o reelekcję na najwyższy urząd w państwie.

„Nie chcę, by Polska znalazła się w potrzasku”

- Powiem wam, co się stanie, kiedy wybory wygra Rafał Trzaskowski. Donald Tusk wróci do kraju i stanie na czele zjednoczonej opozycji. Najpóźniej w marcu ‘21 roku ten sam Donald Tusk zostanie premierem Polski. Pamiętam te czasy. Nie mam specjalnych złudzeń co do Andrzeja Dudy. Mimo wszystko… Duda — podkreśla Miśko.

To będzie wybór moralny, między cywilizacjami — stwierdza historyk Leszek Żebrowski.

Nie chcę, by Polska znalazła się w potrzasku. Dlatego w II turze zagłosuję na kandydata pozytywnego – Andrzeja Dudę — mówi przedsiębiorca dr Tomasz Dorosz

Jako osoba o narodowych poglądach nie wyobrażam sobie, aby przez najbliższe 5 lat reprezentował mnie w świecie człowiek, dla którego moje wartości, są rasistowskie, faszystowskie czy ksenofobiczne — opowiada 24-letni Bartek.

To niezwykle trudny wybór, ale nie wspierając rewolucji z Zachodu, która niszczy nasze wartości, po prostu dajemy sobie czas na alternatywę — stwierdza Damian Kita ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Uczestnicy nagrania – narodowcy i wyborcy Krzysztofa Bosaka - powtarzają: „Mimo wszystko Duda”.

CZYTAJ DALEJ

Apel abp. Jędraszewskiego do wiernych archidiecezji krakowskiej o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich

2020-07-07 17:43

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

wybory 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski w opublikowanym dziś na stronach archidiecezji krakowskiej Apelu o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich prosi o opowiedzenie się za kandydatem, „którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci”.

– W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, abyście w najbliższą niedzielę, jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich – napisał abp Marek Jędraszewski w Apelu do wiernych archidiecezji krakowskiej o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich. Metropolita krakowski zachęca do głosowania także osoby starsze, które „dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem”.

Abp Marek Jędraszewski apeluje o głosowanie „zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem” i opowiedzenie się za tym kandydatem, „którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci”.

Metropolita krakowski zauważył, że tegoroczne wybory prezydenckie w Polsce odbywają w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Abp Jędraszewski przywołał papieskie nauczanie z IV pielgrzymki do ojczyzny, gdy Ojciec święty mówił, że prawdziwą i autentyczną wolność, w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym, można budować jedynie na tym fundamencie, jakim jest Dekalog.

Poniżej pełna treść apelu abp. Marka Jędraszewskiego:

Apel
arcybiskupa metropolity krakowskiego
do wiernych Archidiecezji Krakowskiej
o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich

„Mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!”. Tak przejmująco wyrażał swą miłość do Polski św. Jan Paweł II Wielki w 1991 roku w Kielcach, w czasie swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny. W jej trakcie z wielką mocą głosił wszystkim swoim rodakom, że prawdziwą i autentyczną wolność, w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym, można budować jedynie na tym fundamencie, jakim jest Dekalog. Przez całe swe życie święty Papież wiernie służył Bogu, Kościołowi i Polsce, domagając się, aby jej dzieje nigdy nie toczyły się – jak pisał w poemacie Myśląc Ojczyzna… – „przeciw prądowi sumień”.

Drodzy Siostry i Bracia!

W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, także osoby starsze, które dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem, abyście w najbliższą niedzielę, 12 lipca br., jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich i zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem opowiedzieli się za tym kandydatem na urząd prezydenta RP, którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci.

Niech św. Jan Paweł II Wielki, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, będzie dla Was wszystkich natchnieniem we wspólnym zmaganiu o autentyczną wolność. Wolność bowiem „stale trzeba [na nowo] zdobywać, [gdyż] nie można jej tylko posiadać” (por. Karol Wojtyła, Myśląc Ojczyzna…).

Z serca Was, Drodzy Siostry i Bracia, błogosławię
+Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Kraków, 7 lipca 2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję