Reklama

Wiadomości

PSL: działanie rządu ws. uchodźców sprzeczne z nauką Kościoła

Kategoryczne odmawianie przez rząd przyjęcia dzieci z krajów ogarniętych wojną jest sprzeczne z wielowiekową tradycją polskiego państwa oraz z nauką Kościoła katolickiego, który jednoznacznie opowiada się za udzieleniem pomocy biednym i potrzebującym - napisali w zgłoszonym do Sejmu projekcie uchwały posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wezwali w nim władze, by zobowiązały się do udzielenia pomocy humanitarnej na terenach wojennych, przyjęcia sierot i udzielenia im niezbędnej pomocy medycznej.

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

Archiwum Caritas Polska

Zdaniem PSL, wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że polityka przymusowej relokacji uchodźców przez państwa członkowskie Unii Europejskiej musi zostać zrewidowana. Wyraźna nieskuteczność dotychczasowych rozwiązań proponowanych przez Komisję i Radę Europejską, a także przez same państwa członkowskie zmuszają do szukania propozycji opartych na konsensusie.

W ocenie ludowców, narzucenie określonych limitów przyjęć uchodźców należy zastąpić dobrowolnością oraz wzajemnością w niesieniu pomocy. Przyjęciu uchodźców w oparciu o zasadę dobrowolności winna towarzyszyć akceptacja osób objętych pomocą, z zachowaniem uwarunkowań kulturowych danego państwa.

PSL negatywnie ocenia z kolei politykę polskiego rządu, który kategorycznie odmawia przyjęcia dzieci z krajów ogarniętych wojną.

Reklama

"Powyższe działanie jest sprzeczne z wielowiekową tradycją państwa polskiego, stanowiącego przykład otwartości i wzajemnego poszanowania. Ponadto, działanie to jest sprzeczne z nauką Kościoła katolickiego, który jednoznacznie opowiada się za udzieleniem pomocy biednym i potrzebującym, określając pomoc uciśnionym jako nasz moralny obowiązek" - czytamy w uchwale zgłoszonej przez ludowców.

PSL wzywa Radę Ministrów do wypracowania wspólnego stanowiska odpowiadającego na obecne wyzwania. Powinno ono zawierać "zobowiązanie do niesienia pomocy humanitarnej na terenach działań zbrojnych", w tym "udzielenie pomocy żywnościowej poprzez przeprowadzenie skupu interwencyjnego Agencji Rezerw Materiałowych, który zostanie przekazany organizacjom humanitarnym".

W uchwale PSL apeluje, by Sejm RP wezwał rząd "do przyjęcia wojennych sierot oraz do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej dzieciom, które nie otrzymają jej w strefie konfliktu i bez której mogą stracić życie".

"Jednocześnie Sejm RP uznaje na niezrozumiałe wyrażenie sprzeciwu przez Rząd RP wobec przyjęcia dzieci z terenów ogarniętych wojną przez władze samorządowe" - czytamy w projekcie uchwały.

2017-06-27 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: kard. Nycz odprawi Mszę św. w intencji uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

Msza św.

Archiwum Wspólnoty Sant’Egidio

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji uchodźców i wygnańców, która w niedzielę 14 stycznia zostanie odprawiona w warszawskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Do udziału we wspólnej modlitwie zaprasza warszawska Wspólnota Sant'Egidio, która współorganizuje niedzielną Eucharystię.

Msza św. w intencji uchodźców, to odpowiedź na papieski apel zawarty w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony 14 stycznia. Papież Franciszek zachęca, by chrześcijanie „nauczyli się kochać bliźniego, obcego, jak siebie samego”. Warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza tego dnia do wspólnej modlitwy. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza obędzie się w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a o godz. 18.00.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć cierpienie

2023-02-07 13:52

Niedziela Ogólnopolska 7/2023, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Cierpienie hartuje człowieka, uczy realizmu, dostrzegania tego, co znikome, i doceniania tego, co istotne.

Czy można zrozumieć cierpienie, skoro ma ono tyle twarzy, tyle odcieni? Może je wywołać pojawienie się choroby, może to być dręcząca duszę samotność czy współcierpienie z osobą doznającą bólu. Ale może to być też cierpienie z powodu życiowych niepowodzeń, zawodów miłosnych, rozczarowań, planów, które spaliły na panewce. Bywa i cierpienie, do którego człowiek przywykł, które stało się jakby towarzyszem jego codzienności: reumatyzm, artretyzm, migrena – długo można by wymieniać. W każdym przypadku, zarówno wtedy, gdy boli ciało, jak i wtedy, gdy cierpi dusza – radzą spowiednicy – dobrze jest spojrzeć na Chrystusa przybitego do krzyża, bo On daje realne pocieszenie i wsparcie. W ocenie ludzkiej przecież Jemu też nie wyszło. Miał być Mesjaszem, miał wyzwolić Izraela – tęskniono za Nim, oczekiwano, że przyjdzie w glorii chwały... Tymczasem okazał się całkiem inny. Niektórzy byli rozczarowani, bo nie na takiego Mesjasza czekali. Nawet gdy już konał na krzyżu, nie przestali z Niego kpić. A jednak w tamtym, po ludzku kompletnie upokarzającym momencie dokonał On największego dzieła: odkupił świat!

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję