Reklama

Wiskitki pod opieką Świętej Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 3 czerwca 2001 r. parafia w Wiskitkach przeżywała uroczystości związane z wprowadzeniem do kościoła parafialnego obrazu Świętej Rodziny. Parafia w

Wiskitkach od XVII w. jest związana z cudownym Obrazem, który obecnie znajduje się w miedniewickim sanktuarium. Ten związek wiskickiej świątyni i parafii z wizerunkiem Świętej Rodziny ma ciekawą historię. Obraz ten był przechowywany w wiskickim kościele trzy razy w ciągu wieków.

W 1675 r., gdy wieść o cudownych wydarzeniach w Miedniewicach dotarła do Wiskitek, ówczesny wikariusz ks. Franciszek zabrał Obraz ze stodoły Trojańczyka, przywiózł do Wiskitek i schował w skrzyni. Na drugi dzień zachorował. Powiązał te dwa wydarzenia i postanowił przenieść Obraz do świątyni, jednak choroba nie ustępowała. Dopiero kiedy mieszkańcy Miedniewic przybyli z prośbą o wydanie Obrazu do ich parafii - kapłan wyraził na to zgodę, Obraz przekazał do Miedniewic - choroba ustąpiła.

W nocy z 6 na 7 czerwca 1907 r. złodzieje, którzy włamali się do miedniewickiej świątyni, skradli między innymi Obraz. Parafianie zaczęli szukać Obrazu po okolicznych polach i modlić się o jego odnalezienie. I tak też się stało. Obraz znaleziono w polach koło Sokulu. Procesjonalne przeniesiono go do kościoła w Wiskitkach i umieszczono w ołtarzu, gdzie przebywał cały czerwiec. Następnie bardzo uroczyście przeniesiono Obraz znów do Miedniewic. Ks. Henryk Stankiewicz zapisał wówczas w kronice: "Procesjonalnie Obraz przeniesiono do kościoła w Wiskitkach i umieszczono w Wielkim Ołtarzu, gdzie pozostał do końca czerwca. Na przeprowadzenie Obrazu do Miedniewic zjechał do Wiskitek JE ks. bp Kazimierz Ruszkiewicz sufragan warszawski w asystencji Księży Kanoników katedralnych: Stanisława Galla, Antoniego Szlagowskiego, Henryka Fiałkowskiego, kapelana swego ks. Apolinarego Kwiecińskiego i kilku kleryków. Księży z okolic zjechało na tę uroczystość około sześćdziesięciu, a wiernych zgromadziło się około dziesięciu tysięcy" . W kronice pod rokiem 1916 czytamy również: "Dnia 2 lipca poświęcono krzyż dębowy wzniesiony na miejscu, gdzie w roku 1907 znaleziono Obraz cudowny Świętej Rodziny".

I jeszcze raz w historii zdarzyło się, że Obraz trafił do Wiskitek. Tym razem w sierpniu 1915 r. W tym czasie miedniewicki klasztor i kościół był pod ostrzałem artyleryjskim. Dlatego proboszcz Wiskitek ks. Henryk Stankiewicz udał się nocą do Miedniewic i zabrał Obraz, a także kielichy, wota, monstrancje, aby uratować je przed grabieżą i zniszczeniem. Po drodze uczestnicy tej wyprawy zostali ostrzelani i porzucili wszystko ratując własne życie. Dopiero wieczorem, kiedy osłabła strzelanina, powrócili i zabrali cenne przedmioty, cudowny Obraz i szczęśliwie powrócili do Wiskitek. Od 10 lutego do 3 października 1915 r. Obraz był wystawiany w wiskickiej świątyni. Dopiero 3 października powrócił ponownie do Miedniewic.

W związku z tymi historycznymi wydarzeniami parafianie z Wiskitek z proboszczem ks. Janem Starszykiem postanowili ufundować kopię miedniewickiego Obrazu do swojej parafii. Wykonała ją Zofia Krzyszkowska z Żyrardowa na podstawie kolorowej fotografii oryginału obrazu Świętej Rodziny znajdującego się w Studziannej nad Pilicą, a który jest pierwowzorem wizerunku miedniewickiego. 3 czerwca podczas Sumy odpustowej w Miedniewicach proboszcz i kustosz sanktuarium o. Henryk Rogoziński poświęcił kopię cudownego Obrazu. Wierni z ks. Janem Starszykiem przenieśli procesyjne obraz z miedniewickiego sanktuarium do swojej parafii. W tej pielgrzymce uczestniczyło 250 osób. Obecnie wspólnota wiskickiej parafii może się modlić przed obrazem Świętej Rodziny we własnym kościele.

Ks. Starszyk napisał w Biuletynie Zarządu Gminy Wiskitki Głos Wiskitek: "Ze względów historycznych trzeba, aby kopia cudownego Obrazu z Miedniewic była na stałe w tutejszym kościele. W Obrazie tym jest czczona Święta Rodzina jako wzór każdej rodziny chrześcijańskiej. W życiu wielu naszych rodzin zanikają wartości i zasady życia chrześcijańskiego. Dlatego dla dobra duchowego, dla umocnienia wiary i miłości w rodzinach parafii Wiskitki potrzeba, aby obraz Świętej Rodziny był wśród nas" .

Artykuł powstał na podstawie materiałów nadesłanych przez Edmunda Bronowskiego z redakcji "Głosu Wiskitek".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Święta na trudne czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXVII

[ TEMATY ]

beatyfikacja

cud

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu
do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Beatyfikacja m. Elżbiety Róży Czackiej to wielka radość dla sióstr franciszkanek i całego Kościoła. A kim dla Siostry osobiście jest nowa błogosławiona?

S. Radosława Podgórska: Przede wszystkim wzorem, jak mam kochać Boga, przykładem niesamowitego oddania się drugiemu człowiekowi, a także zwyczajnie – matką. Czuję jej bliskość, to, że wstawia się za mną i ukazuje mi drogę poprzez swoje życie i pisma. Razem z moją rodzoną mamą jest osobą, która przez cały czas prowadzi mnie w życiu i ukazuje mi szczególną bliskość Boga kochającego i miłosiernego, który nie pozwala błądzić, ale pokazuje drogę i wychowuje.

CZYTAJ DALEJ

Nowe wino

2024-05-19 11:10

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił bp Maciej Małyga. Przed Eucharystią odbyła się modlitwa uwielbienia i wstawiennicza, konferencję o nowym winie, nowym stworzeniu i Godach Baranka wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. A od godziny 1:00 do godz. 7:00 trwała nocna adoracja przed otwarciem Synodu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję