Reklama

Laureaci Medalu „Mater Verbi” 2012

2012-10-10 13:06

Z NOMINACJI REDAKTORA NACZELNEGO „NIEDZIELI” KS. INF. IRENEUSZA SKUBISIA

1. ORATORIUM ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ w Łodzi

2. JADWIGA i MAREK KAMIŃSCY

3. KRZYSZTOF KACZMAREK

4. (pośmiertnie) ŚP. KS. PRAŁ. MARIAN WIEWIÓROWSKI
Odebrał ks. prob. Jan Cholewa

5. (pośmiertnie) ŚP. KS. JANUSZ ANDRZEJ DUCZKOWSKI TChr
Odebrał ks. dr Wiesław Wójcik

6. KS DR WIESŁAW WÓJCIK

7. KS. INF. JÓZEF WÓJCIK

8. KS. KAN. ANDRZEJ CHAŁUPKA

9. KS. PROF. WITOLD ZDANIEWICZ

10. KS. DR KRZYSZTOF DZIUB

11. O. DARIUSZ CICHOR

12. MAŁGORZATA ZUZANNA NOWAK

13. KS. LESZEK SKORUPA

14. ALICJA i ANTONI ZIĘBOWIE

15. KS. DR KAZIMIERZ KUREK SDB

16. O. RED. WALDEMAR GONCZARUK CSsR

17. KS. DR SŁAWOMIR NOWAKOWSKI

18. KS. KAN. JÓZEF TRELA

19. KS. KAN. ANDRZEJ STOPYRA

20. DR. N. MED. WANDA TERLECKA

21. MEC. ZYGMUNT PIOTR SARNAT

22. TADEUSZ MIŚKO

23. ZENONA FRUKACZ

24. ZDZISŁAW SOWIŃSKI

25. ANDRZEJ SŁAWIŃSKI

26. TRADE & TRAVEL COMPANY TRAVEL COMPANY

27. HALINA i ZDZISŁAW BARTELAKOWIE

28. WACŁAW JOPEK

29. DANUTA ROMANOWSKA

30. ŁUKASZ SOŚNIAK

31. KRZYSZTOF ŚWIERTOK

32. KATARZYNA DOBROWOLSKA

33. AGNIESZKA DZIARMAGA

34. WŁADYSŁAW BURZAWA

35. ARTUR STELMASIAK

36. JERZY KORCZYŃSKI

37. ZDZISŁAW RADOMSKI

38. AGNIESZKA CHADZIŃSKA

39. KAROLINA MYSŁEK

40. MONIKA BALWIERZ

41. ANETA MARENDOWSKA

42. ŻANETA STARSZAK

43. ELŻBIETA KALASIŃSKA

44. MAŁGORZATA BOŻEK

45. JADWIGA MIŚTA

46. MARZENNA PRZEDZIŃSKA

47. MAŁGORZATA CIUPIS

48. EWA ZIELIŃSKA

49. KONRAD WOSZCZYK

50. WITOLD IWAŃCZAK

51. MICHAŁ JANIK

SŁUPSKI KLUB PRZYJACIÓŁ „NIEDZIELI

MAŁGORZATA MYRCHA

KS. LUCJAN HUSZCZONEK

KS. REMIGIUSZ SZRAJNERT

KS. PRAŁ. FRANCISZEK PUCHALSKI

I. „NIEDZIELA ŁÓDZKA”

O. ARTUR KILISZEK CP

HENRYK TOMCZYK

JADWIGA ŁUGOWSKA

STANISŁAW SZADKOWSKI

II. NIEDZIELA ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKA – ASPEKTY

Ks. JERZY HAJDUGA CRL

III. NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU

KS. PRAŁ. JÓZEF SZCZYPTA

MONIKA JAWORSKA

IV. NIEDZIELA SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA

KS. KAN. JAN ZAPARTEK

V. NIEDZIELA MAŁOPOLSKA

KS. KAN. WŁADYSŁAW PALMOWSKI

KS. ROMAN CHYLIŃSKI CSMA

KS. INF. STANISŁAW OLSZÓWKA

VI. NIEDZIELA TORUŃSKA

ZENON ZAREMBA

VII. NIEDZIELA ŚWIDNICKA

TOMASZ PLUTA

VIII. NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA

KS. JACEK RAK

DOROTA ŁUKOMSKA

IX. NIEDZIELA SOSNOWIECKA

KS. DR MARIUSZ KARAŚ

KS. GRZEGORZ GOŁUSZKA

KS. JAN WIECZOREK

X. NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA

KS. KAN. JACEK ZIELIŃSKI

KS. KAN. SŁAWOMIR WOJTYSEK

KS. KAN. JAN SKIBIŃSKI

JOWITA KOSTRZEWSKA

ZOFIA BIAŁAS

XI. NIEDZIELA PRZEMYSKA

KS. JÓZEF CIEKLIŃSKI

KS. PRAŁ. SZYMON NOSAL

XII. NIEDZIELA WARSZAWSKA

KS. DR JANUSZ ZAWADKA MIC

MARCIN ŻEGLIŃSKI

XIII. NIEDZIELA RZESZOWSKA

KS. TOMASZ BLICHARZ

KS. ŁUKASZ LEŚNIAK

XIV. NIEDZIELA SANDOMIERSKA

KS. MARIAN ZARĘBA

RAFAŁ STASZEWSKI

XV. NIEDZIELA KIELECKA

MARIUSZ DYRAGA

MICHAŁ NOBIS

ZBIGNIEW SKÓRA

XVI. NIEDZIELA PODLASKA

KS. JAN HENRYK BAŁDYGA

Ks. WALENTY WOJTKOWSKI

XVII. NIEDZIELA LUBELSKA

KS. KAN. MARIAN DUMA

KS. KAN. KAZIMIERZ GACAN

KS. KAN. ADAM WEŁNA

KS. KAN. EUGENIUSZ ZARĘBIŃSKI

Dr MAŁGORZATA KOWALIK

XVIII. NIEDZIELA LEGNICKA

ADAM MAKSYMOWICZ

XIX. NIEDZIELA WROCŁAWSKA

KS. KAN. MAREK DUTKOWSKI

KS. MGR JERZY OLSZÓWKA SDS

Reklama

Wyróżnienie dla abp. Pennacchio

2019-10-19 12:12

at

Jest niezmiernie ważne, aby treści społecznej nauki Kościoła docierały do jak najszerszego kręgu osób – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce odbierając Złotą Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczystość odbyła się 18 października podczas II Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.

Archiwum organizatorów/Aneta Żylińska

Abp Salvatore Pennacchio został wyróżniony m.in. za „pełen miłości kapłańskiej trud promowania nauczania Jana Pawła II”. - Ks. Nuncjusz jest przyjacielem naszego festiwalu. Od pierwszej jego edycji błogosławi nam oraz wspiera nas w propagowaniu Katolickiej Nauki Społecznej – powiedział „Niedzieli” Kamil Suleja, członek zarządu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Poza wyróżnieniem dla abp. Pennachio stowarzyszenie przyznało jeszcze dwa wyróżnienia „Bonum et Lucrum” (Dobro i zysk). Otrzymali je przedsiębiorcy Robert Tarantowicz i Tomasz Desko, którzy „aktywnie wspierają działania na rzecz relacji społecznych opartych na wartościach moralnych i szacunku do drugiego człowieka”.

- Przyznając nagrody „Bonum et Lucrum” chcemy docenić oraz promować osoby, które w sposób praktyczny kierują się zasadami Katolickiej Nauki Społecznej – mówił K. Suleja.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest ogólnopolską organizacją formacyjno – edukacyjną przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. Organizowany przez stowarzyszenie festiwal ma na celu propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym, gospodarczym i naukowym. Festiwal jest również okazją do integracji środowisk realizujących zasady KNS.

Patronem honorowy III Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie jest abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Tygodnik „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II stawiał młodzieży wysoką poprzeczkę

2019-10-19 17:23

dab / Lublin (KAI)

Jan Paweł II wymagał i stawiał młodzieży wysoką poprzeczkę, tylko dlatego, że sam stawiał ją sobie jeszcze wyżej - powiedział kard. Stanisław Dziwisz. Sekretarz Papieża Polaka przewodniczył Eucharystii z okazji 25 rocznicy ukończenia budowy lubelskiego Domu Fundacji Jana Pawła II. Na co dzień w budynku mieszkają, uczą się i formują studenci oraz doktoranci, głównie z Europy Wschodniej.

Krzysztof Tadej

We wspólnej modlitwie wzięli udział także Prymas Senior i były nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita lubelski Stanisław Budzik, sekretarz KEP bp Artur Miziński, lubelski biskup pomocniczy senior bp Ryszard Karpiński, bp Józef Staniewski z Białorusi oraz o. Krzysztof Wieliczko administrator Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

W swoim kazaniu kard. Dziwisz mówił o wpływie pontyfikatu Karola Wojtyły na dzieje świata. – Zostaliśmy uwolnieni od wielu zniewoleń i zagrożeń. Pojawiły się nowe szanse i możliwości. Jesteśmy bogatsi o doświadczenie tych kilkudziesięciu lat, w jakich wielką rolę odgrywał i nadal odgrywa Jan Paweł II – mówił były metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że wśród wielu form działalności Jana Pawła II, szczególną troską otaczał młodzież. – Już od czasów krakowskich, młodzi zawsze byli w centrum jego uwagi. To doświadczenie potem zostało przeniesione na grunt Kościoła powszechnego. Już w dniu inauguracji nazwał ich swoją nadzieją. To doświadczenie jest kontynuowane przez następców, a owocem tego są Światowe Dni Młodzieży, które odmładzają i dynamizują wszystkich nas – powiedział kardynał.

Papieski sekretarz zauważył, że Święty Jan Paweł II imponował młodzieży autentycznością swojego życia i służby. - Wymagał i stawiał im wysoką poprzeczkę, tylko dlatego, że sam stawiał ją sobie jeszcze wyżej. Wybiegając myślami do przodu powołał fundację swojego imienia, bo widział, że kraje, które odzyskują niepodległość, będą potrzebować zdolnych i kompetentnych młodych chrześcijan – tłumaczył kard. Dziwisz.

Po Eucharystii, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczystość wręczenia medali Jubileuszu 100-lecia KUL p. Ewie Bednarkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz ks. prof. Marianowi Radwanowi, twórcy programu stypendialnego. – Zasiana w naszych sercach przez Pana Boga miłość, została wzbudzona do działania przez Papieża Polaka. Fundamentem działania Fundacji Jana Pawła II jest miłość, którą on w nas zaszczepił – mówiła p. Bednarkiewicz.

Program stypendialny Fundacji Jana Pawła II jest skierowany do studentów i doktorantów z krajów byłego Związku Sowieckiego studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W obecnym roku akademickim przyznano 145 stypendiów, z czego ponad 100 studentów studiuje dziennie w Lublinie. Pochodzą oni z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Rosji i Łotwy. Celem programu jest stworzenie w tych krajach elity intelektualnej kierującej się nauczaniem Jana Pawła II.

Lubelski Dom Fundacji powstał w latach 1992 – 1994. Aktu poświęcenia budynku dokonał abp Szczepan Wesoły, ówczesny Przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji. W akademiku znajduje się kaplica, biuro dyrektora i sekretariat, aula oraz pokoje, w których mieszkają stypendyści. Od początku istnienia, Domem opiekują się księża sercanie. Obecnym dyrektorem jest ks. Jan Strzałka SCJ.

Wśród byłych stypendystów Fundacji jest 3 profesorów, 83 doktorów, 110 licencjuszy i 565 magistrów. Dwóch wychowanków Fundacji otrzymało godności biskupie i pracują obecnie na Białorusi.

Większość absolwentów KUL korzystających z pomocy Fundacji wraca do swoich krajów rodzinnych i pracuje w różnych instytucjach państwowych i kościelnych. Wykładają na uniwersytetach państwowych i katolickich, w seminariach duchownych, katechizują w szkołach. Uczą języka polskiego, są tłumaczami w różnych firmach. Pracują w ambasadach, konsulatach, poradniach rodzinnych, prowadzą kursy przedmałżeńskie, są dziennikarzami w redakcjach czasopism religijnych i świeckich. Część prowadzi własną działalność gospodarczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem