Reklama

Watykan

Turystyka może pomóc w zwalczaniu ubóstwa

Watykan zachęca do uprawiania turystyki, zwracając przy tym uwagę, że jest to środek do zwalczania ubóstwa. Powołuje się na dane Światowej Organizacji Turystyki, z których wynika, iż 10 proc. produktu krajowego brutto na świecie pochodzi właśnie z tej dziedziny gospodarki i wiąże się z nią co jedenaste miejsce pracy. Jest o tym mowa w orędziu Stolicy Apostolskiej na Światowy Dzień Turystyki z okazji, obchodzony 27 września; w tym roku przebiega on pod hasłem „Zrównoważona turystyka narzędziem rozwoju”.

[ TEMATY ]

turystyka

BOŻENA SZTAJNER

Konieczne jest rozwijanie „turystyki o ludzkiej twarzy”, ukierunkowanej na takie wartości, jak wspólnota, współpraca i solidarność, głosi dokument Stolicy Apostolskiej, podpisany przez kard. Petera Turksona – prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Podkreśla, iż wyjazdy urlopowe powinny być odpowiedzialne i nie szkodzić środowisku naturalnemu. Należy też szanować społeczeństwo i kulturę kraju przyjmującego a „czas urlopu nie może być pretekstem do nieodpowiedniego zachowania lub wykorzystywania”.

Reklama

Turystyka może także pomagać osłabionym gospodarkom narodowym, jeśli będzie przynosiła nowe szanse i nie stanie się „źródłem problemów” – stwierdza orędzie watykańskie. Wskazuje przy tym na decyzję Narodów Zjednoczonych, mówiącą, że turystyka „stanowi pozytywne narzędzie do zwalczania ubóstwa, ochrony środowiska, poprawy jakości życia oraz gospodarczego wzmocnienia kobiet i młodzieży, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Światowy Dzień Turystyki, przypadający co roku 27 września, ustanowiła w 1979 Światowa Organizacja Turystyczną, powstała w 1975 w ramach ONZ (UNWTO). Po raz pierwszy obchodzono go w następnym roku pod hasłem „Wkład turystyki do zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Celem tego Dnia jest troska o wzrost uświadomienia sobie społecznej roli turystyki w wymiarach międzynarodowych oraz pokazania, jak wpływa ona na życie i wartości kulturowe, polityczne i gospodarcze na całym świecie.

UNWTO z siedzibą w Madrycie skupia obecnie 157 krajów (w tym Polskę, która należy do tej organizacji od początku jako państwo założycielskie), 6 członków stowarzyszonych oraz ponad 500 organizacji stowarzyszonych, reprezentujących sektor prywatny, instytucje wychowawcze, stowarzyszenia turystyczne i miejscowe władze turystyczne.

2017-08-02 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płacząca z Szamotuł

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

turystyka

Wikimedia

Gotycka kolegiata w Szamotułach

Gotycka kolegiata w Szamotułach

„Na obrazie coś łyska, coś błyszczy! Zbiegł się cały dom, wszyscy widzą, że płacze Matka Boska, krwawe łzy toczą się z oczu! Od tej strugi odczepiły się dwie krople i spadły na czoło i usta Dzieciątka”.

Były Jej włosy mierne, żółtoczarne, bo takie słuszają ku płci białej, rumianej. Głowa Jej była niejako podługowata, czoło gładkie, pokorne, takie bowiem okazuje człowieka mądrego. Oczy były cudne, a jasne, weźrzenia łaskawego, źrenica czarna, brwi czarne, nie bardzo gęste ani włosiste, ale słuszne. Nos prosto idący, niewielki, co znak jest roztropności. Jagody Jej nie pucułowate, ale cudnie białe i rumiane, w barwie jako mleko a róże” – tak oblicze Najświętszej Panny opisał Jan z Szamotuł zwany Paterkiem, profesor Akademii Krakowskiej, usiłując zaspokoić pobożną ciekawość wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję