Reklama

Uroczystości pogrzebowe Stanisława Jerzego Krawczyka pierwszego prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

2017-08-02 20:17

Ks. Mariusz Frukacz

-

„Kościół potrzebuje gorliwych apostołów świeckich, takich jak zmarły Stanisław Jerzy Krawczyk” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 2 sierpnia w kościele pw. św. Jakuba apostoła w Częstochowie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej, zmarłego 28 lipca, w wieku 88 lat Stanisława Jerzego Krawczyka, radnego miasta Częstochowy i pierwszego prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. rodzina zmarłego, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, Unii Laikatu Katolickiego, redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „śmierć jest smutna, a nawet bolesna. Jednak patrzymy na to wydarzenie w perspektywie wiary”.

„Śmierć jest jakimś zranieniem. Jest też jakimś rozerwaniem więzi rodzinnych, wspólnotowych, społecznych, także więzi parafialnych” – kontynuował abp Nowak i dodał: „Potrzebujemy obecności Jezusa, który towarzyszy nam w smutku tak jak uczniom idącym do Emaus. Jezus uczniom pogrążonym w smutku daje się rozpoznać przy łamaniu chleba i przywraca im radość wiary. Wracają do Jerozolimy i stają się świadkami i głosicielami zmartwychwstania Jezusa”.

Reklama

Arcybiskup senior przypomniał, że „jako ludzie wierzący na bolesne i raniące doświadczenie, którym jest śmierć nakładamy jedną najważniejszą Prawdę, którą jest Jezus ukrzyżowany i zwycięski, zmartwychwstały”.

„Jezus chociaż przeszedł przez straszliwą mękę i bolesną samotność, to jednak zwyciężył. Takie jest życie chrześcijańskie” – dodał arcybiskup.

Abp Nowak wskazał na zaangażowanie zmarłego w życiu Kościoła - Z wielkim zaangażowaniem poszerzał dobro w Kościele, był wiernym apostołem świeckim, pomocnikiem kapłanów. Wiedział jak ważna jest rodzina i świętość małżeństwa w dzisiejszych czasach – mówił abp Nowak.

Arcybiskup przypomniał, że „zmarły zaangażował się w tworzenie Akcji Katolickiej jako jej pierwszy prezes w naszej archidiecezji. Jako radca prawny i radny miasta Częstochowy pomagał ludziom, brał na serio ich problemy”.

Arcybiskup wskazał również jak ważne jest apostolstwo świeckich w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy ideologia genderyzmu niszczy rodzinę i człowieka.

Swoje słowa do uczestników pogrzebu skierowali również: córka zmarłego, Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickie Archidiecezji Częstochowskiej oraz Jerzy Guła z Unii Laikatu Katolickiego.

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało złożone w grobie na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Stanisław Jerzy Krawczyk urodził się 15 listopada 1929 r. Był społecznikiem, zatroskanym o sprawy Ojczyzny i Kościoła. Był radcą prawnym, radnym miasta Częstochowy w latach 1994-2002. Aktywnie działał w Akcji Katolickiej od początku jej wznowienia. W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą "Ad limina Apostolorum" do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze. Tego samego dnia abp Stanisław Nowak powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Wówczas jej pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, a pierwszym prezesem został wybrany w 1996 r. Jerzy Krawczyk. Funkcję tę pełnił do 1999 r. Kiedy ks. Skubiś zaproponował, aby w studiu radiowym „Niedzieli” odbywały się stałe audycje poświęcone działalności Akcji Katolickiej, Jerzy Krawczyk zaangażował się w współtworzenie. I tak, w każdy czwartek ze studia radiowego „Niedzieli”, na falach katolickiego Radia Fiat nadawana była audycja „Czyn Katolicki na falach eteru”. Warto podkreślił, że właśnie w czasie pierwszej kadencji Zarządu Diecezjalnego zostały zainicjowane różne formy działalności charytatywnej i kulturalno-oświatowej (m. in. biblioteki parafialne i świetlice). W ramach Studium Pastoralnego objęto formacją kilkudziesięciu liderów Akcji Katolickiej. W latach kiedy prezesem Akcji Katolickiej był Jerzy Krawczyk utworzonych zostało ponad 80 parafialnych oddziałów stowarzyszenia.

Zmarły działał również w Ruchu Światło-Życie, był jego animatorem. Jako bliski współpracownik ks. Jana Wilka zaangażował się Kręgu Rodzin Oazowych.

Był także Nadzwyczajnym Szafarzem Eucharystii przy parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, blisko związany z zakonem ojców Paulinów i klasztorem na Jasnej Górze. Brał czynny udział w przygotowaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz obchodów Milenium Chrztu Polski. Kiedy w 1958 r. funkcjonariusze urzędu Bezpieczeństwa napadli na Instytut Prymasowski na Jasnej Górze, Jerzy Krawczyk zaangażował się w jego obronę. Współtworzył również Unię Laikatu katolickiego w Częstochowie.

Tagi:
Częstochowa Akcja Katolicka pogrzeb

Premiera filmu „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”

2019-12-06 10:43

Red.

Od wybuchu II wojny światowej minęło 80 lat. Z tej okazji autorzy filmów historycznych o Częstochowie postanowili zrealizować kolejny dokument

Kasfilm

Autorami filmu „Częstochowa 1939-1945 – II wojna światowa” są m.in.: Zbisław Janikowski – scenarzysta, Krzysztof Kasprzak – reżyser i Robert Nawrot – montażysta.

W dokumencie wykorzystano materiały archiwalne osób prywatnych, Filmoteki Narodowej oraz wszystkich instytucji w Częstochowie, które zajmują się gromadzeniem archiwaliów.

W filmie pokazana jest mało znana walka obronna z września 1939 roku i tragiczna zagłada społeczności żydowskiej. Istotnym wątkiem jest też obraz życia codziennego: terror, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale również opór i walka o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa. „Częstochowa 1939-1945 – II wojna światowa” pozwala poznać bliżej mało znaną historię miasta i pomaga ocalić od zapomnienia ten tragiczny czas.

Premiera filmu odbędzie się we wtorek 10 grudnia o godz. 18.00 w klubie Politechnik w Częstochowie – al. Armii Krajowej 23/25. Wstęp wolny. Na miejscu można będzie zakupić płyty DVD z filmem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biblijna litania do Najświętszego Imienia Miriam

2019-12-08 23:38

Agnieszka Bugała

Wrocławski biblista ks. Mariusz Rosik napisał książkę o Maryi, pierwszej charyzmatyczce. Już wkrótce będzie można przeczytać całość, ale nam udało się dotrzeć do jej wyjątkowego fragmentu – modlitwy, autorstwa księdza profesora, proponowanej do prywatnego odmawiania. Ks. Rosik wyjawia, że w trakcie pracy nad książką o Matce Jezusa skupił się przede wszystkim na Piśmie Świętym i z niego czerpał po to, aby pokazać, że wszystko to, w co wierzą katolicy odnośnie Maryi ma mocne podstawy biblijne.

pixabay

- Można zapytać: czy Biblia mówi o niepokalanym poczęciu? Owszem, daje solidne przesłanki dla tej prawdy wiary. Tak solidne, że odrzucenie jej wydaje się mniej rozumne i mniej logiczne niż jej przyjęcie – mówi w zapowiedzi.

Biblijna Litania do Najświętszego Imienia Miriam to 33 wezwania – obrazy z niezwykłego życiorysu Maryi – każde z wezwań modlitwy odnajdzie potwierdzenie i rozwinięcie w kolejnych rozdziałach książki. Czy liczba 33 była zamierzoną przez autora? Nie wiemy, ale bez wątpienia oddaje ona prawdziwą pełnię ducha Maryi- życie dla Chrystusa i w Chrystusie, z pełnym zaangażowaniem w każdy rok Jego życia na ziemi.

- Modlitwa zanoszona przez ręce Maryi, zwłaszcza w czasie Adwentu, ma dodatkowy wymiar – Maryja czekała na Jezusa najpiękniej – podkreśla ks. Rosik

Zamieszczamy litanię do prywatnego odmawiania:

Litania do Najświętszego Imienia Miriam

Kyrie, elejson! Chryste elejson, Kyrie elejson!

Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Miriam, Dziewczyno z Nazaretu, módl się za nami,

Miriam, Oblubienico Józefa cieśli, módl się za nami,

Miriam z rodowodu Zbawiciela, módl się za nami,

Miriam, łaską wypełniona, módl się za nami,

Miriam, przez łaskę odnaleziona, módl się za nami,

Miriam, roztropnie Boga pytająca, módl się za nami,

Miriam, Pani pięknej radości, módl się za nami,

Miriam, Matko oczekująca, módl się za nami,

Miriam, Syna Bożego rodząca, módl się za nami,

Miriam, Dziewico na zawsze, módl się za nami,

Miriam, w dziewictwie mocą Najwyższego osłonięta, módl się za nami,

Miriam, z Bogiem w modlitwie złączona, módl się za nami,

Miriam, w Betlejem Jezusa rodząca, módl się za nami,

Miriam, sprawy Boże sercem medytująca, módl się za nami,

Miriam, z duszą mieczem przeszytą, módl się za nami,

Miriam, wędrowców ze Wschodu przyjmująca, módl się za nami,

Miriam, do Egiptu wędrująca, módl się za nami,

Miriam, Niewiasto z Kany Galilejskiej, módl się za nami,

Miriam, Ewo Nowego Przymierza, módl się za nami,

Miriam, szabat świętująca, módl się za nami,

Miriam, Jezusa poszukująca, módl się za nami,

Miriam, słowa Bożego słuchająca, módl się za nami,

Miriam, pod krzyżem Jezusa bolejąca, módl się za nami,

Miriam, Kościół Chrystusowy rodząca, módl się za nami,

Miriam, piękna Pani z wieczernika, módl się za nami,

Miriam, w niebie królująca, módl się za nami,

Miriam, w słońce obleczona, módl się za nami,

Miriam, Matko Mistycznego Chrystusa, módl się za nami,

Miriam, świątynio Boga, módl się za nami,

Miriam, wierna ikono Kościoła, módl się za nami,

Miriam, Niepokalanie Poczęta, módl się za nami,

Miriam, Arko Nowego Przymierza, módl się za nami,

Miriam, bezinteresownie pomoc niosąca, módl się za nami,

Miriam, światłem tajemnic Chrystusa jaśniejąca, módl się za nami.

Módlmy się:

Miriam, w chwili zwiastowania mocą Ducha Świętego osłonięta, uproś nam łaskę wrażliwości na Jego natchnienia, abyśmy za Twoim przykładem przyjęli do serca Jezusa, Twojego Syna i za Twoim wstawiennictwem kroczyli bezpiecznie drogami Tego, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem