Reklama

Uroczystości pogrzebowe Stanisława Jerzego Krawczyka pierwszego prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

2017-08-02 20:17

Ks. Mariusz Frukacz

-

„Kościół potrzebuje gorliwych apostołów świeckich, takich jak zmarły Stanisław Jerzy Krawczyk” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 2 sierpnia w kościele pw. św. Jakuba apostoła w Częstochowie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej, zmarłego 28 lipca, w wieku 88 lat Stanisława Jerzego Krawczyka, radnego miasta Częstochowy i pierwszego prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. rodzina zmarłego, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, Unii Laikatu Katolickiego, redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „śmierć jest smutna, a nawet bolesna. Jednak patrzymy na to wydarzenie w perspektywie wiary”.

„Śmierć jest jakimś zranieniem. Jest też jakimś rozerwaniem więzi rodzinnych, wspólnotowych, społecznych, także więzi parafialnych” – kontynuował abp Nowak i dodał: „Potrzebujemy obecności Jezusa, który towarzyszy nam w smutku tak jak uczniom idącym do Emaus. Jezus uczniom pogrążonym w smutku daje się rozpoznać przy łamaniu chleba i przywraca im radość wiary. Wracają do Jerozolimy i stają się świadkami i głosicielami zmartwychwstania Jezusa”.

Reklama

Arcybiskup senior przypomniał, że „jako ludzie wierzący na bolesne i raniące doświadczenie, którym jest śmierć nakładamy jedną najważniejszą Prawdę, którą jest Jezus ukrzyżowany i zwycięski, zmartwychwstały”.

„Jezus chociaż przeszedł przez straszliwą mękę i bolesną samotność, to jednak zwyciężył. Takie jest życie chrześcijańskie” – dodał arcybiskup.

Abp Nowak wskazał na zaangażowanie zmarłego w życiu Kościoła - Z wielkim zaangażowaniem poszerzał dobro w Kościele, był wiernym apostołem świeckim, pomocnikiem kapłanów. Wiedział jak ważna jest rodzina i świętość małżeństwa w dzisiejszych czasach – mówił abp Nowak.

Arcybiskup przypomniał, że „zmarły zaangażował się w tworzenie Akcji Katolickiej jako jej pierwszy prezes w naszej archidiecezji. Jako radca prawny i radny miasta Częstochowy pomagał ludziom, brał na serio ich problemy”.

Arcybiskup wskazał również jak ważne jest apostolstwo świeckich w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy ideologia genderyzmu niszczy rodzinę i człowieka.

Swoje słowa do uczestników pogrzebu skierowali również: córka zmarłego, Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickie Archidiecezji Częstochowskiej oraz Jerzy Guła z Unii Laikatu Katolickiego.

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało złożone w grobie na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Stanisław Jerzy Krawczyk urodził się 15 listopada 1929 r. Był społecznikiem, zatroskanym o sprawy Ojczyzny i Kościoła. Był radcą prawnym, radnym miasta Częstochowy w latach 1994-2002. Aktywnie działał w Akcji Katolickiej od początku jej wznowienia. W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą "Ad limina Apostolorum" do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze. Tego samego dnia abp Stanisław Nowak powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Wówczas jej pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, a pierwszym prezesem został wybrany w 1996 r. Jerzy Krawczyk. Funkcję tę pełnił do 1999 r. Kiedy ks. Skubiś zaproponował, aby w studiu radiowym „Niedzieli” odbywały się stałe audycje poświęcone działalności Akcji Katolickiej, Jerzy Krawczyk zaangażował się w współtworzenie. I tak, w każdy czwartek ze studia radiowego „Niedzieli”, na falach katolickiego Radia Fiat nadawana była audycja „Czyn Katolicki na falach eteru”. Warto podkreślił, że właśnie w czasie pierwszej kadencji Zarządu Diecezjalnego zostały zainicjowane różne formy działalności charytatywnej i kulturalno-oświatowej (m. in. biblioteki parafialne i świetlice). W ramach Studium Pastoralnego objęto formacją kilkudziesięciu liderów Akcji Katolickiej. W latach kiedy prezesem Akcji Katolickiej był Jerzy Krawczyk utworzonych zostało ponad 80 parafialnych oddziałów stowarzyszenia.

Zmarły działał również w Ruchu Światło-Życie, był jego animatorem. Jako bliski współpracownik ks. Jana Wilka zaangażował się Kręgu Rodzin Oazowych.

Był także Nadzwyczajnym Szafarzem Eucharystii przy parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, blisko związany z zakonem ojców Paulinów i klasztorem na Jasnej Górze. Brał czynny udział w przygotowaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz obchodów Milenium Chrztu Polski. Kiedy w 1958 r. funkcjonariusze urzędu Bezpieczeństwa napadli na Instytut Prymasowski na Jasnej Górze, Jerzy Krawczyk zaangażował się w jego obronę. Współtworzył również Unię Laikatu katolickiego w Częstochowie.

Tagi:
Częstochowa Akcja Katolicka pogrzeb

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: Benedykt XVI przyjął zakonników z okolic Ratyzbony

2019-08-19 11:58

st (KAI) / Watykan

10 sierpnia papież-senior Benedykt XVI przyjął w swojej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie czterech zakonników z klasztoru św. Michała w Paring (diecezja Ratyzbona) w Bawarii: braci Johannesa, Fabiana, Elwira i Patryka. Należą oni do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna – podaje portal il sismografo.

ilsismografo/www.propstei-paring.de
ilsismografo/www.propstei-paring.de

Przez pół godziny goście mieli okazję wymieniać serdeczne słowa z papieżem-seniorem. W spotkaniu uczestniczył brat Benedykta XVI, ks. prał. Georg Ratzinger, który jak co roku spędza latem kilka dni ze swoim bratem, pomimo iż obydwaj są już ludźmi sędziwymi i w nie najlepszym stanie zdrowia. Podczas spotkania obecny był także abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i osobisty sekretarz papieża-seniora. Goście otrzymali różaniec w prezencie, a spotkanie zakończyło błogosławieństwo Benedykta XVI.

ilsismografo/www.propstei-paring.de
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wyszogród: wizyta Flisa Obojga Narodów w rocznicę Unii Lubelskiej

2019-08-20 21:13

eg / Wyszogród (KAI)

Flis Obojga Narodów, czyli 80-metrowa tratwa, płynąca po Polsce w 450. rocznicę Unii Lubelskiej, gościł w Wyszogrodzie w diecezji płockiej. Flisacy wykonali flisacką pieśń i strzał ze specjalnej armaty. Płyną historycznym szlakiem, łączącym Litwę i Polskę.

festiwalwisly.pl

Flis Obojga Narodów, to 80-metrowa tratwa, wykonana z 56 metrów sześciennych drewna, a dokładnie z 13-metrowych bali podsychających świerków, specjalnie na ten cel wybieranych w Puszczy Knyszyńskiej. Drewniane bele wiązane są tradycyjnymi sposobami.

Współcześni flisacy, pod kierunkiem retmana Mieczysława Łabęckiego, wyruszyli z Goniądza, aby dopłynąć do Torunia, przez: Warszawę, Nowy Dwór Mazowiecki, Czerwińsk nad Wisłą, Wyszogród, Włocławek, Ciechocinek. Tratwa płynie przez trzy rzeki: Biebrzę, Narew i Wisłę.

Trasa nie była przypadkowa: jest to szlak łączący Polskę z Litwą, służący do spławiania drewna z Polesia. Tratwa płynie więc historycznym szlakiem, łączącym Litwę i Polskę, w 450. rocznicę powstania Unii Lubelskiej, czyli Powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W Wyszogrodzie flisacy zaśpiewali pieśń i oddali strzał ze specjalnej armaty. Wyjaśnili, że chcą tym spływem przybliżyć wszystkim dawną tradycję spławiania drewna.

1 lipca 1569 r. w Lublinie dwa suwerenne narody Litwy i Polski wolą swoich przedstawicieli w niezawisłych sejmach utworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Ogromne, największe państwo ówczesnej Europy rozwijało się wzbogacając przenikaniem wzajemnym kultur Litwy i Polski oraz wszechstronną współpracą gospodarczą. Dużą rolę w łatwej i taniej wymianie towarowej spełniały rzeki. Transportowano nimi płody rolne i leśne, głównie zboża i drewno. Spławiane wodą drewno, jako niezbędny budulec domów i statków, wiązane w tratwach było częstym widokiem rzecznych pejzaży. Flis Obojga Narodów został pomyślany jako ekspedycja, która przypomina zanikłą zupełnie tradycję flisacką spławu drewna rzekami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem