Reklama

Polska

I Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

media

pielgrzymka

dziennikarze

BOŻENA SZTAJNER


„Dziennikarze są świadkami codziennych zmagań o prawdę w sercach i umysłach ludzi”- mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 13 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej z racji I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Dziennikarzy na Jasną Górę.

W pielgrzymce wzięli udział m. in. redaktorzy naczelni pism katolickich ks, inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Marek Gancarczyk redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”,redaktorzy i dziennikarze innych tytułów prasowych, pracownicy radia i telewizji, publicyści m. in. Piotr Semka, Krzysztof Czabański, Wojciech Reszczyński. Obecny był również Krzysztof Skowroński prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dziennikarzy powitał w kaplicy o. Dariusz Cichor definitor generalny zakonu paulinów.- Maryja ukazuje Jezusa Drogę, Prawdę i Życie. Powołanie dziennikarza to nie tylko przekazywanie informacji,ale to służenie prawdzie- mówił o. Cichor.

W homilii abp Wacław Depo odnosząc się do Roku Wiary podkreślił, że „jest to czas walki duchowej o prawdę w nas samych i o prawdę w dzisiejszym świecie”- Miarą naszej przynależności do Chrystusa jest wiara- mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył,że „w obliczu ateizacji i liberalizmu trzeba ufać w godność narodu, który buduje na Ewangelii i na fundamencie Krzyża”- Maryja chce nam dzisiaj powiedzieć, że prawda i mądrość powinny być istotą pracy dziennikarza- mówił abp Depo.

„Prośba Salomona o mądrość i serce rozumne pozostaje zadaniem dla nas wszystkich”- kontynuował abp Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski odnosząc się do dzisiejszych czasów, budujących cywilizację bez Boga pytał za bł. Janem Pawłem II „jeśli Boga nie ma, to czy ty człowieku jesteś?”. Metropolita częstochowski wskazał również dziennikarzom na słowa Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”. - Potrzebne jest wołanie o serce rozumne i nieustraszone. Sumienie i rozum pełnią rolę światła Bożego i rolę dzwonu bijącego na upomnienie- mówił abp Depo. Po Mszy św. pielgrzymujący na Jasną Górę dziennikarze spotkali się w Sali Różańcowej, gdzie podjęli dyskusję m. in. nad jakością polskiego dziennikarstwa, miejscu prawdy w przekazie medialnym oraz miejscu mediów katolickich w polskim społeczeństwie- Dziennikarstwo związane z prawdą zawsze będzie wartością- mówił Piotr Semka.
2012-10-15 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Srebro” dla młodych dziennikarek

Uczennice drugiej klasy gimnazjalnej: Julia Czuba, Julia Wandas, Karolina Wasąg i Marysia Jarosz za reportaż: „Jest takie miejsce na ziemi...” zdobyły drugie miejsce w VIII edycji konkursu „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję