Reklama

Polska

Maryja naszą Królową - 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza już na Jasnej Górze

O tym, że Maryja jest naszą Królową przypominali w drodze uczestnicy 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Prowadzona przez paulinów, jedna z najstarszych, kompania jest już na Jasnej Górze. Nazywana „matką” wszystkich pielgrzymek grupa zgromadziła prawie 6 tys. osób. Jedną z głównych intencji niesionych ze stolicy była tradycyjnie modlitwa za Polskę.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Wojciech Mścichowski

Hasłem 9-dniowej wędrówki były słowa „Maryja naszą Królową”. Jak zauważył wicekierownik pielgrzymki o. Dariusz Laskowski, doskonale korespondują one z wezwaniem „Idźcie i głoście”. - Chcemy głosić, że Maryja naszą Królową. Maryja zamieszkała w naszym kraju, w naszych sercach, w naszym życiu i Ona nam pokazuje jak zgłębiać Ewangelię - powiedział paulin.

Podkreślił, że pielgrzymka była szczególnym czasem głoszenia i dawania świadectwa. - Widziałem jak pielgrzymi spotykali się z różnymi ludźmi, niekoniecznie dobrze nastawionymi do idących na Jasną Górę, wkładali wiele wysiłku, by mówić im o Bogu - zauważył o. Laskowski.

Reklama

Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. Zainicjował ją w 1711 r. paulin, o. Innocenty Pokorski, który złożył ślub Matce Bożej, że zorganizuje pielgrzymkę ze stolicy, jeśli Maryja wstawi się za Warszawą i panująca wówczas zaraza ustanie. Pątnicy ze stolicy wędrowali na Jasną Górę nawet w trudnych czasach historycznych, jak Konferencja Barska, Powstanie Kościuszkowskie, czy rozbiory Polski. W 1792 r. żołnierze pruscy na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic wymordowali wszystkich warszawskich pątników. W 1935 roku postawiono w tym miejscu pomnik ku czci pomordowanych. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. pielgrzymka także wyruszyła.

O. Marek Tomczyk, kierownik warszawskiej pielgrzymki pieszej podkreśla, że jedną z głównych intencji niesionych ze stolicy była tradycyjnie modlitwa za Polskę. - Maryjność od samego początku stanowi podwaliny naszej tożsamości narodowej, dlatego podczas pielgrzymki podejmujemy wątki związane z historią naszej Ojczyzny, przechodzimy przez ważne dla naszej historii miejsca, modlimy się gorąco za rodaków w kraju i zagranicą - powiedział paulin.

Zwyczajowo część pątniczej wspólnoty stanowią grupy Polaków spoza naszej Ojczyzny. Wśród nich są np. dzieci polskiego pochodzenia z Żytomierszczyzny na Ukrainie. W tym roku pielgrzymi ze Wschodu ofiarowali swój pątniczy trud w intencji pokoju na Ukrainie.

Reklama

Nie mogąc fizycznie wyruszyć na szlak, wielu zostało pielgrzymami duchowymi. Duchowe pielgrzymowanie to świadectwo zaangażowania w przeżywanie rekolekcji w drodze i duchowej łączności z pątnikami, wyrażonej poprzez modlitwę oraz codzienną Mszę św.

Pielgrzymi duchowi zgromadzeni przy Radiu Jasna Góra w ramach tzw. kosztów pielgrzymkowych ofiarowali przybory szkolne, które zostaną przekazane, poprzez Jasnogórski Punkt Charytatywny, dzieciom z rodzin potrzebujących.

Warszawska Pielgrzymka Piesza zawsze odbywa się w dniach od 6 do 14 sierpnia. Pielgrzymi pokonują 248 km odwiedzając na szlaku m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu oraz Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Kompanię tworzy 25 grup, podzielonych na trzy kolumny: zasadnicze, dziesiąte i piętnaste. Każda z nich oznaczona jest innym kolorem. Ze stolicy przyszło ok. 6 tys. pątników.

W sumie z Warszawy wyrusza pięć pielgrzymek pieszych, a w nich ok. 12 tys. osób. Pielgrzymi warszawscy o 20.00 uczestniczyć będą we Mszy św. sprawowanej na szczycie jasnogórskim, inaugurującej obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii odbywać się będzie modlitwa uwielbienia, którą prowadzi zespół „Mocni w Duchu”. Na 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

Jutro, 15 sierpnia o godz. 8.00 odprawiona zostanie dla pątników grup warszawskich Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego z kazaniem przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry.

2017-08-14 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Z modlitwą za Kościół, Ojca Świętego, o pokój w Polsce i na świecie, odkrycie na nowo znaczenia pokuty i z błaganiem o przebudzenie sumień na Jasną Górę przybyli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ok. 6 tys. naśladowców Biedaczyny z Asyżu odbywało swą 24.pielgrzymkę.

Tercjarze są wdzięczni papieżowi za szerzony przez niego z wielką gorliwością charyzmat św. Franciszka. Zwłaszcza, jak podkreśliła Joanna Berłowska przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich za przypominanie o potrzebie pokuty. - Tak bardzo jest potrzeba w świecie ludzi pokutujących czy to za własne grzechy czy za grzechy innych. Pokuta nie możemy powiedzieć, że jest niemodna. Jest to bardzo ważne zagadnienie w życiu duchowym i ważne by pokutę podejmować - powiedziała Joanna Berłowska.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję