Reklama

Franciszkanka z Chicago kandydatką na ołtarze

Anna Zimońska
Niedziela w Chicago 31/2004


Sługa Boży Matka Teresa

Zakończono pierwszy etap procesu mającego na celu wyniesienie na ołtarze Józefiny Dudzik, franciszkanki z Chicago. Zebrano już dowody na cud, jaki zdarzył się za jej wstawiennictwem. Teraz wiarygodność cudu musi zbadać Watykan.
Józefina Dudzik przyszła na świat w 1860 r. Niedługo jej rodzina wyemigrowała z Polski i przeniosła się do Chicago. Tutaj, już w kilka lat po przyjeździe, Józefina rozpoczęła ożywioną działalność społeczną wśród potrzebujących.
W 1894 r. założyła wspólnotę religijną, przekształconą później w Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek z Chicago, którego charyzmatem stała się praca wśród osieroconych dzieci, ludzi bezdomnych i chorych, pensjonariuszy w zakładanych przez siostry sierocińcach, schroniskach, domach opieki.
Wybudowany przez Matkę Założycielkę Dom św. Józefa dla ludzi starych i niedołężnych działa do dzisiaj na przedmieściach Chicago.
Teresa - bo takie imię zakonne przybrała emigrantka z Polski - zmarła w opinii świętości. W latach 40. XX w. rozpoczęto jej proces kanonizacyjny.
W 1972 r. doszło do katastrofy kolejowej w Chicago. Wśród wielu poszkodowanych znalazł się 18-letni Jerry Lisiecki. Ciężkie obrażenia, które odniósł (uszkodzenia głowy, rąk i nóg) pogrążyły go w stan śpiączki. Lekarze nie dawali młodemu człowiekowi szans na przeżycie.
Matka chłopca modliła się żarliwie o ocalenie syna przy grobie Matki Teresy i interwencji Franciszkanki przypisuje uzdrowienie syna, które nastąpiło tuż po jej modlitwie.
W 1994 r. Matce Teresie przyznano tytuł Służebnicy Bożej, uznając heroizm jej cnót.
Kolejnym etapem procesu kanonizacyjnego jest dokumentacja cudu Służebnicy, który zakończono niedawno, podpisując końcowy dokument 23 czerwca br. Mszę św. dziękczynną celebrował kard. Francis George. W liturgii uczestniczyli m.in. członkowie rodziny Matki Teresy, wśród nich Dawid Frank i Donna Podborny, których dziadek był bratankiem Franciszkanki.
Jeśli Stolica Apostolska potwierdzi dowody cudu, M. Teresa zostanie ogłoszona błogosławioną.
Udokumentowany i uznany przez Watykan drugi cud dokonany dzięki wstawiennictwu Matki Teresy zapewni jej tytuł świętej.
„Szczęśliwy jestem, że sprawa ruszyła do przodu”- powiedział obecny na uroczystości 23 czerwca - ks. John Rolek, zaangażowany w tę sprawę od lat jako jej notariusz.
Obecnie dzieło Służebnicy Bożej jest kontynuowane. Siostry Franciszkanki z Chicago prowadzą 80 ośrodków pomocy potrzebującym.
„Matka Teresa starała się tylko wypełniać wolę Boga. Staramy się przeżyć nasze życie według takiego przykładu wiary, czci i chwały Boga”- stwierdziła s. Diane M. Collins, administrator zakonu Sióstr Franciszkanek, uczestnicząca w czerwcowym spotkaniu.
Jeśli Matka Teresa zostanie ogłoszona świętą, będzie to druga kanonizowana osoba z Chicago.

Tłumaczenie Aleksandra Ferenzel

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem