Reklama

Polska

Prymas Polski: dziękujemy Bogu za odwagę w sercach tak wielu ludzi

„Dziękujemy Bogu, że uchronił ten stary tum od możliwej katastrofy. Dziękujemy za odwagę w sercach tak wielu ludzi, którzy podejmują trud uprzątnięcia, a niekiedy podniesienia z ruin tego, co jest przed naszymi oczami” – mówił dziś w Gnieźnie abp Wojciech Polak, prosząc o modlitwę i solidarność z poszkodowanymi w piątkowej nawałnicy.

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Mazur/Episkopat.pl

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej, która również ucierpiała z powodu burzy i wichury, Mszy św. odpustowej ku czci Wniebowziętej Matki Bożej. Wskazując na Niepokalaną podkreślił, że jest Ona dla nas „bramą i drogą” wiodącą do domu Ojca i zarazem „schodami”, którymi Bóg zszedł do człowieka, aby stać mu się tak bliski. Jest także przewodniczką na naszych ziemskich drogach, znakiem wiary i niezawodnej nadziei.

Reklama

„Tak wielu z nas w tym czasie potrzebuje nadziei i pociechy” – mówił prymas Polski, prosząc o solidarność i wsparcie poszkodowanych w Gnieźnie, całej Wielkopolsce i na niedalekich Kaszubach.

„W duchu głębokiej wiary i miłości stajemy wobec tych wszystkich, którzy w naszym mieście, w okolicy, w powiecie i innych powiatach naszej archidiecezji, a także w tak bardzo doświadczonej bratniej diecezji pelplińskiej, przeżywają cierpienia spowodowane licznymi stratami po przejściu piątkowej nawałnicy” – podkreślił abp Polak, dziękując jednocześnie za „odwagę w sercach tak wielu ludzi, którzy podejmują trud nie tylko uprzątnięcia, ale niekiedy i podnoszenia z ruin” dorobku życia. „I dziękujemy Bogu, że uchronił ten stary tum od nieszczęścia i możliwej katastrofy” – mówił prymas Polski odnosząc się do uszkodzeń, jakim uległa bazylika prymasowska i całe Wzgórze Lecha.

Decyzją metropolity gnieźnieńskiego w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na rzecz poszkodowanych przez nawałnicę. Pomóc można również wysyłając sms o treści WICHURA na numer 72052. Pieniądze rozdysponuje Caritas. Prymas prosi również o sąsiedzką pomoc i modlitwę za ofiary i poszkodowanych.

2017-08-15 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: mamy problem z wolnością

[ TEMATY ]

wywiad

abp Wojciech Polak

Episkopat.news

Mamy w Polsce kłopot z właściwą realizacją wolności, to znaczy twórczym działaniem na rzecz wspólnego dobra - ocenia w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Prymas Polski wyraził nadzieję, że pozytywnym przemianom w naszym życiu publicznym sprzyjać będzie wrześniowy Zjazd Gnieźnieński, który jest forum otwartej, wolnej dyskusji o teraźniejszości.

Abp Wojciech Polak: – Myślę, że Zjazd Gnieźnieński skierowany jest nie tylko do Kościoła. Można mówi, że, owszem, Kościół ma ważną rolę w wychowywaniu ludzi do pełni wolności, do jej dobrego zagospodarowywania, natomiast temat Zjazdu jest szerszy. Dotyczy on realizacji ludzkiej wolności we wszystkich wymiarach, nie tylko w ściśle religijnym (choć ten może być fundamentalny) ale też społecznym i w wymiarze „poszerzonej” ojczyzny, czyli w wymiarze europejskim. Jesteśmy bowiem wezwani do tego, by tę wolność zagospodarować na różnych polach. Stąd też refleksja zjazdowa jest tak polifoniczna. Nie dotyczy tylko jakiegoś jednego, wybranego obszaru, ale jest bardzo szeroka: od zagadnień życia społecznego, kościelnego aż do realizacji wolności w rodzinie, poprzez dialog z drugim człowiekiem, w relacjach sąsiedzkich itp.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję