Reklama

Polska

Kard. Nycz: nowa ewangelizacja wymaga formacji katechetów i animatorów

[ TEMATY ]

kard. Kaziemierz Nycz

ARTUR STELMASIAK

Na konieczność odpowiedniej formacji katechetów i animatorów życia parafialnego, aby potrafili prowadzić dzieło nowej ewangelizacji wskazał w swym wystąpieniu podczas dzisiejszej sesji porannej Synodu Biskupów w Watykanie, kard. Kazimierz Nycz.
W swoim wystąpieniu metropolita warszawski zaznaczył, że wspólnymi wyzwaniami Kościoła na całym świecie jest laicyzacja, relatywizm, subiektywizm a także traktowanie religii jako rzeczywistości prywatnej. Oprócz tego w Europie sporym problemem jest kwestia ludzi ochrzczonych w dzieciństwie, które następnie porzucają swą wiarę.

Zdaniem kard. Nycza w Polsce problem ten wynika z faktu, że decyzja rodziców o ochrzczeniu dziecka nie wypływa z ich żarliwej wiary. Zadaniem Kościoła jest więc wprowadzenie w wiarę, w życie sakramentalne, wspólnotowe. Nie ulega wątpliwości, że głównym miejscem inicjacji chrześcijańskiej musi być nadal rodzina, wspierana przez parafię, ruchy kościelne i działające w parafii wspólnoty. Parafia powinna być zdaniem metropolity warszawskiego uprzywilejowanym miejscem nowej ewangelizacji.

Polski purpurat jednocześnie podkreślił znaczenie katechizacji szkolnej, jako ważnego miejsca nowej ewangelizacji. Jednak zaniepokojenie musi budzić dysproporcja między młodzieżą uczestniczącą w katechezie, a biorącą udział w życiu sakramentalnym. Wyzwanie to dotyczy zarówno młodzieży jak jej rodziców.

W przekonaniu kard. Nycza katecheza szkolna nie jest w dostatecznym stopniu wykorzystana dla celów ewangelizacji i spotkania z tymi, którzy pomimo, iż zostali ochrzczeni zaniechali życia religijnego. Dlatego podkreślił on konieczność nowego podejścia do formacji katechetów i animatorów grup parafialnych. Nie wystarcza przygotowanie ich do duszpasterstwa i katechezy, ale także formacji do ewangelizacji, czemu służą w Polsce powstałe w ostatnim okresie szkoły nowej ewangelizacji. Są one nadzieją dla nowej ewangelizacji – uważa metropolita warszawski.
2012-10-16 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: z wiedzy uniwersalnej nie można usunąć Boga

[ TEMATY ]

kard. Kaziemierz Nycz

Stelmasiak Artur

Z wiedzy uniwersalnej nie można usunąć Boga – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Tegoroczna inauguracja miała szczególnie uroczysty charakter w związku z rokiem obchodów 25. rocznicy odzyskania wolności i 15-lecia działalności UKSW, wywodzącego się z Akademii Teologii Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzu prawdziwej pobożności

2021-07-22 19:30

Fot. Grzegorz Kryszczuk

U wrocławskich jezuitów przy ul. Stysia rozpoczęła się nowenna przed Uroczystością św. Ignacego Loyoli, patrona tej parafii.

W pierwszym dniu modlitwa nawiązuje do drogi nawrócenia, jaką przeszedł założyciel Towarzystwa Jezusowego. - Święty Ojcze Ignacy, który przez ochoczą i wspaniałomyślną ofiarę z siebie, uczynioną na służbę Bogu Najwyższemu, dałeś nam przykład prawdziwego nawrócenia, spraw, abyśmy, idąc za natchnieniem Bożym, podjęli skuteczną odnowę życia duchowego i jako gorliwi chrześcijanie współpracowali w dziele odnowy Kościoła i świata. Niech Chrystusowa Ewangelia oraz przykład życia świętych Pańskich, wspomagają nas w realizacji tego pragnienia – tymi słowami nowenny modlił się o. Jerzy Kita.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję