Reklama

Chrześcijanie najbardziej prześladowani

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

BOŻENA SZTAJNER


Chrześcijanie różnych wyznań są nie są tylko tą grupą religijną, która z racji swojej wiary jest krzywdzona, lecz cierpi najczęściej na świecie, doświadczając religijnej dyskryminacji lub prześladowań. Mówi o tym najnowszy raport międzynarodowego katolickiego dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) „Wolność religijna na świecie 2012“.

Publikacja ukazująca się co dwa lata bada przestrzeganie wolności religijnej w 196 krajach. Badanie odnosi się do sytuacji wszystkich wyznań, które są reprezentowane w każdym z monitorowanych krajów.
Raport wskazuje na wzrost świadomości prawa do wolności religijnej w niektórych krajach. Dowodem na to są między innymi stanowcze interwencje w sprawie wolności religijnej rządów i parlamentów różnych europejskich państw, jak i decyzji Parlamentu Europejskiego. Najbardziej problematyczne jest badanie sytuacji w krajach, które uznały w swoich konstytucjach tylko jedną religię za państwową i nie pozostawiły żadnej przestrzeni dla innych wyznań, jak choćby w Arabii Saudyjskiej, bądź w państwach, gdzie ludzie wyznający inną religię prawnie zostali wypędzeni, jak ma to miejsce w Tadżykistanie.

Raport jasno pokazuje, że nadal w wielu krajach pozostawia wiele do życzenia przestrzeganie prawa do wolnego wyboru religii, czy publicznego wyznawania wiary. Dla przykładu: wzrost społecznej presji na niemuzułmanów poprzez prawo o bluźnierstwie w Pakistanie; wzrastająca presja islamskich ekstremistów w krajach afrykańskich jak Kenia, Mali, Nigeria i Czad, próby grup laickich wprowadzania w niektórych krajach europejskich własnych zsekularyzowanych poglądów jako powszechnie obowiązujących; wprowadzanie praw zabraniających zmianę religii jak ma to miejsce w wielu indyjskich stanach.

Jak na razie raport został opublikowany w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i portugalskim. Jest też dostępny na płytach. Poprzedza go wywiad z Peterem Sefton-Williamsem, przewodniczącym komitetu redakcyjnego Kirche in Not, które wydało raport.
2012-10-17 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: historia żydowskiej dziewczynki zainaugurowała spotkania o chrześcijanach i Żydach

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Żydzi

Violentz / Foter.com / CC BY

Otwarcie wystawy archiwalnych zdjęć prezentujących historię żydowskiej dziewczynki Anny Frank, które odbyło się 8 stycznia zainaugurowało serię inicjatyw dotyczących dialogu chrześcijańskiego–żydowskiego. Będą one odbywać się w Kielcach i złożą się na nie m.in.: nabożeństwo biblijne i projekcja filmu „Żydowski kardynał” w ramach kieleckich obchodów XVIII Dnia Judaizmu oraz uroczyste wręczenie Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka pastorowi Januszowi Daszucie.

Wernisaż wystawy pt. „Anne Frank. Opowieść współczesna” zorganizowany został przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w siedzibie Instytut Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7. Zaprezentowane zostały na niej zdjęcia żydowskiej dziewczynki oraz relacje świadków wydarzeń rozgrywających się w latach 1942–44.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję