Reklama

Niedziela w Warszawie

Wrocław: w całej archidiecezji odbędzie się modlitwa i adoracje o pokój na świecie

Abp Józef Kupny poprosił, by w pierwszą niedzielę września we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej zorganizować modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie oraz nawrócenia ludzi wyrządzających zło.

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

List z prośbą metropolity został dziś wysłany do księży proboszczów posługujących w dolnośląskich parafiach. Hierarcha zwraca uwagę na prośbę papieża Franciszka, wypowiedzianą podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty wezwał do modlitwy za ofiary zamachów terrorystycznych w Burkina Faso, Hiszpanii i Finlandii oraz „o uwolnienie świata od nieludzkiej przemocy”.

- Odpowiadając na apel Ojca Świętego i pamiętając o słowach Pana Jezusa, że najskuteczniejszym sposobem walki ze złym duchem jest post i modlitwa, proszę, by w pierwszą niedzielę września zaprosić wiernych naszej archidiecezji na adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której polecimy Bogu cierpiących z powodu prześladowań, ataków terrorystycznych, konfliktów i wojen. Módlmy się także o nawrócenie tych, którzy zło wyrządzają – napisał arcybiskup.

W dalszej części listu, abp Kupny zachęca, by podczas adoracji wierni odmówili modlitwę, którą papież Franciszek modlił się nawiedzając bazylikę franciszkanów w Krakowie 30 lipca 2016 r. Hierarcha przypomina, że Ojciec Święty przywołuje w niej wstawiennictwa błogosławionych męczenników z Peru o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz o. Michała Tomaszka, którzy – jak podkreśla – swoją kapłańską drogę rozpoczynali się na Dolnym Śląsku. Prosi także, by kapłani tekst tej modlitwy przekazali wiernym, zachęcając do prywatnego jej odmawiania.

Na zakończenie arcybiskup zwraca uwagę, że tradycyjnie pierwsza niedziela miesiąca jest w większości wspólnot dniem zmiany tajemnic Żywego Różańca.

"Dziękując wszystkim różom różańcowym za ich modlitewne wsparcie, proszę także, aby polecały one za wstawiennictwem Matki Najświętszej intencje pokoju na świecie oraz nawrócenia grzeszników" – puentuje.

Do listu dołączony jest tekst modlitwy, o której abp Kupny wspomina w swoim liście.

________________________________

Reklama

MODLITWA PAPIEŻA FRANCISZKA O OCHRONĘ PRZED TERRORYZMEM

Wszechmogący i miłosierny Boże, Panie wszechświata i ludzkich dziejów. Wszystko, co stworzyłeś jest dobre, a Twoje współczucie dla ludzkich błędów jest niewyczerpane. Do Ciebie przychodzimy dziś, prosząc, abyś zachował świat i jego mieszkańców w pokoju, oddalił od niego niszczącą falę terroryzmu, przywrócił przyjaźń i wlał w serca Twoich stworzeń dar ufności i gotowości do przebaczenia. Dawco życia, prosimy Cię również za wszystkich zmarłych, ofiary brutalnych ataków terrorystycznych. Obdarz ich wieczną nagrodą. Niech orędują za światem, szarpanym niepokojem i przeciwnościami. Jezu, Książe Pokoju, Przyjacielu ludzi, prosimy Cię za rannych w atakach terrorystycznych: dzieci i młodzież, kobiety i mężczyzn, osoby starsze, niewinnych i przypadkowych ludzi. Ulecz ich ciało i serce, i pocieszaj ich Twoją mocą, oddalając zarazem nienawiść i pragnienie zemsty. Duchu Święty Pocieszycielu, nawiedź cierpiące niewinne rodziny ofiar przemocy i terroryzmu, okryj ich płaszczem Twojego boskiego miłosierdzia. Niech odnajdą w sobie siłę i odwagę, aby nadal być braćmi i siostrami dla innych, zwłaszcza przybyszów, dając swoim życiem świadectwo Twojej miłości. Porusz serca terrorystów, aby rozpoznali zło swoich czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra, szacunku do życia i godności każdego człowieka, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy stanu posiadania. Boże, Ojcze Odwieczny, wysłuchaj miłosiernie tej modlitwy, którą zanosimy do Ciebie spośród zgiełku i rozpaczy świata. Przepełnieni nadzieją w Twoje nieskończone Miłosierdzie, zawierzając się wstawiennictwu Najświętszej Matki, wzmocnieni przykładem błogosławionych męczenników z Peru, Zbigniewa i Michała, których uczyniłeś odważnymi świadkami Ewangelii aż do przelania krwi, zwracamy się do Ciebie z wielką ufnością o dar pokoju i oddalenie od nas plagi terroryzmu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa odmówiona przez papieża Franciszka w Bazylice Franciszkanów w Krakowie 30 lipca 2016 r.

2017-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Chrzciciel nad Odrą

Niedziela wrocławska 26/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Wrocław

Jerzy Głowacki

Motyw głowy św. Jana Chrzciciela zdobi m.in. ścianę południową wrocławskiej katedry. Trzymana przez anioła misa z głową Patrona wieńczy jedno z okien katedry

Motyw głowy św. Jana Chrzciciela zdobi m.in. ścianę południową wrocławskiej katedry.
Trzymana przez anioła misa z głową Patrona wieńczy jedno z okien katedry

W dzisiejszym herbie Wrocławia centralny motyw stanowi wizerunek ściętej głowy św. Jana Chrzciciela. Ten kształt rozpoznawczego znaku miasta sięga wzorca z XVI wieku, ale nawiązuje do jeszcze dawniejszej tradycji, związanej z umiejscowionym ponad tysiąc lat temu w tym mieście – wówczas grodzie – biskupstwem, którego kontynuacją jest obecna archidiecezja wrocławska. Katedra tego partykularnego kościoła nosi wezwanie św. Jana od czasów niepamiętnych i to w ścisłym sensie: kiedy i z jakiego powodu ów święty został jej patronem, to frapująca zagadka.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję