Reklama

Włochy

Włochy: Żydzi szeroko komentują dzisiejsze spotkanie papieża z rabinami

Wyjątkowo dużo uwagi spotkaniu Franciszka z grupą rabinów z Europy, Ameryki i Izraela 31 sierpnia poświęca w swym najnowszym biuletynie Związek Żydów Włoskich. Przedstawiony przez gości dokument „Między Jerozolimą a Rzymem” nazwano tu „historycznym krokiem naprzód”, przypominając, że ukazuje się on w „pięćdziesiąt lat po deklaracji «Nostra aetate»” i „mówi o tym, czego dokonano w ramach dialogu między judaizmem a Kościołem katolickim”.

2017-08-31 22:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Franciszek

Włochy

JoshMB

Komentarz podkreśla też, że dokument przygotowali i przedstawili w Watykanie „przedstawiciele trzech najważniejszych międzynarodowych instytucji rabinackich – Konferencji Rabinów Europejskich, Głównego Rabinatu Izraela i Rady Rabinackiej Ameryki”, dlatego ma on „zasadnicze znaczenie dla stosunków między obu rzeczywistościami, (...) po raz pierwszy bowiem międzynarodowy rabinat ortodoksyjny wystąpił ze wspólną propozycją na temat dialogu międzyreligijnego z Kościołem katolickim”.

W biuletynie wymieniono kilku znamienitych uczestników czwartkowej audiencji w Watykanie, poczynając od Pinchasa Goldschmidta - głównego rabina Moskwy i przewodniczącego rabinów Europy po wiceprzewodniczącego tego gremium i głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego, a także Ratzona Arusiego - przewodniczącego komisji głównego rabinatu Izraela ds. stosunków z innymi religiami oraz Elazara Muskina, stojącego na czele Rady Rabinackiej Ameryki.

O historycznej wadze dokumentu przedstawionego papieżowi, nad którym pracowano dwa lata, rabin P. Goldschmidt powiedział, że „nigdy dotąd w świecie ortodoksyjnym nie odnotowano takiej jedności w sprawie dialogu z Kościołem”. Po czym dodał, że rosnące zagrożenie wolności religijnej stawia przed żydami i katolikami dwojakie zadanie: „walczyć ze świeckim ekstremizmem z jednej strony i z religijnym z drugiej”. Wyjaśnił, że ma na myśli „ruchy natury ksenofobicznej, które godzą w wolność religijną i mylą na przykład islam jako religię z radykalizmem, a z drugiej zagrożenie ze strony ekstremalnej i wypaczonej wersji islamu, którego ofiary obserwujemy na Bliskim Wschodzie i na całym świecie”.

Reklama

Biuletyn przytacza też wypowiedź przedstawiciela strony katolickiej, sekretarza Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem o. Norberta Hofmanna SDB, który przyznaje, że przyjęła ona dokument rabinów ortodoksyjnych „niezwykle gorąco, niczym mały cud. Nigdy wcześniej trzy organizacje rabinów ortodoksyjnych nie wypowiadały się w tak zgodny sposób i tak pozytywnie o promocji dialogu”.

Na zakończenie komentarza biuletyn Związków Żydów Włoskich cytuje słowa rabina Ratzona Arusiego o wkładzie w ten dialog papieża i który przypomina, że „Bergoglio uznał nową formę antysemityzmu, mającą na celu zaatakowanie i delegitymizację Izraela. „Nasze wspólne zaangażowanie z Kościołem powinno doprowadzić do mobilizacji jak największej liczby osób, aby położyć kres nieustannej nienawiści do drugiego, do obcego” - dodał przewodniczący komisji Głównego Rabinatu Izraela ds.stosunków z innymi religiami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Światowego Kongresu Żydów weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

2020-01-23 10:27

[ TEMATY ]

Żydzi

Auschwitz

Waldemar Piasecki/Towarzystwo Jana Karskiego

Jan Karski (z lewej) przyjmuję Nagrodę Światowego Kongresu Żydów z rąk Ronalda Laudera

Prezydent Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia. Jak zaznaczył, odda część zgładzonym tam, gdzie ginęli gdyż tam jest na to czas i miejsce. Przywódca będzie główną postacią świata żydowskiego podczas uroczystości. Nie pojechał natomiast na odbywające się dzisiaj V Forum Holokaustu do Jerozolimy, którego organizacja wzbudza w świecie wiele kontrowersji i emocji.

Ronald Lauder za życia przyjaźnił się z Janem Karskim, legendarnym polskim emisariuszem, który próbował wstrzymać Holokaust. Wyrazem podziwu i uznania dla polskiego bohatera była m.in. Nagroda Światowego Kongresu Żydów, jaką Lauder wręczał Janowi Karskiemu w 1998 roku w Nowym Jorku. Dla świata żydowskiego Jan Karski pozostaje kultową postacią historii Holokaustu i człowiekiem, który nazwał tę bezprecedensową zbrodnię „drugim grzechem pierworodnym”.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

2020-01-22 13:53

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik w komunikacie wydanym w środę podkreślił: „W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku "Więź" (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

Rzecznik Episkopatu wyraził ubolewanie, że abp Lenga „występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”.

Abp Lenga, biskup senior diecezji Karaganda wziął udział w programie TVP "Warto rozmawiać", w którym w rozmowie z Janem Pospieszalskim próbował odpowiedzieć na pytanie: gdzie szukać nadziei w czasach zamętu w Kościele?

Jego wypowiedzi wzbudziły bardzo dużo kontrowersji. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję