Reklama

Polska

Prymas Polski do Akcji Katolickiej: dziś potrzeba misji "twarzą w twarz"

„Chcę Akcji Katolickiej wśród ludzi, w parafii, w rodzinie, w nauce i w pracy, na wsi i w różnych środowiskach życiowych” – powtórzył dziś za papieżem Franciszkiem Prymas Polski radząc członkom organizacji, by stawiali nie tyle na struktury, co na osobiste zaangażowanie, bezpośredni kontakt i konkretne świadectwo.

[ TEMATY ]

prymas Polski

Mazur/Episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński wziął udział w obchodach 20. rocznicy erygowania Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, czego dokonał w 1997 r. abp Henryk Muszyński. W homilii Mszy św. stanowiącej centralny punkt rocznicowych uroczystości, przypominając papieskie wołanie o Akcję Katolicką we wspólnotach, wśród ludzi, zwłaszcza tych, którzy czują się chrześcijanami drugiego rzędu, podkreślił, że ta obecność i działanie będą możliwe, jeśli będą realizowane twarzą w twarz, bez kalkulacji, rachub i lęku o poprawność, czy skuteczność.

„Dziś potrzeba konkretnego świadectwa. Potrzeba misji twarzą w twarz. Potrzeba, byśmy dzielili się z innymi doświadczeniem Boga z pierwszej ręki. Potrzeba, aby ci, którzy z różnych powodów, także w naszym archidiecezjalnym Kościele, czują się być może chrześcijanami drugiego rzędu, znajdowali w naszych wspólnotach parafialnych czy diecezjalnych, właśnie takie zrozumienie i przyjęcie. Jesteśmy wezwani, aby im towarzyszyć. Wśród wielu spraw, modlę się dziś szczególnie o taką właśnie postawę wobec wszystkich, którzy przeżywają jakiekolwiek trudności w życiu małżeńskim czy rodzinnym i z tego powodu oczekują naszego wsparcia, troski i towarzyszenia” – mówił Prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał też za papieżem Franciszkiem, że Kościół musi bacznie i z troską towarzyszyć swoim najsłabszym dzieciom, przywracając im nadzieję i zaufanie. Troska ta – jak dopowiedział – nie może jednak polegać na „ przeprowadzaniu egzaminów doskonałości chrześcijańskiej”. Potrzebne jest aktywne miłosierdzie, w którym – jak stwierdził Prymas – Akcja Katolicka powinna wyprzedzać innych, wskazując niejako drogę i będąc szczególnym miejscem integracji i przyjęcia.

„Dziękując wam za przebytą w ciągu tych minionych dwudziestu lat wspólną drogę, proszę was i modlę się gorąco za was, abyście byli żywą cząstką duchowej rzeczywistości gnieźnieńskiego Kościoła, ewangelizując i docierając do jego peryferii” – prosił na koniec abp Polak.

Reklama

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali duszpasterze Akcji Katolickiej z asystentem diecezjalnym ks. prałatem Krzysztofem Redlakiem. Przed Eucharystią w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyła się konferencja, podczas której podsumowano minione dwie dekady działalności organizacji w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz nakreślono jej misję i zadania na przyszłość.

O aktywności na szczeblu parafialnym i diecezjalnym Akcji Katolickiej AG mówiła jego prezes Krystyna Wojtczak-Nowak. Asystent diecezjalny ks. prałat Krzysztof Redlak zwrócił z kolei uwagę na trzy elementy działalności stowarzyszenia, które wciąż domagają się szczególnej troski i refleksji. Pierwszym z nich jest współpraca duchownych i święckich będąca – jak się wyraził – zarówno źródłem mocy, jak i słabości.

„Jeśli współpraca jest rzeczywista i autentyczna, Akcja Katolicka jest żywa i twórcza. Jeśli jest wymuszona, albo jej nie ma, wówczas oddział jest słaby” – stwierdził ks. Redlak. Wskazał też na potrzebę współpracy z innymi stowarzyszeniami i duchową formację, jako pozostałe elementy budującej siłę i zdolność ewangelizacyjną Akcji Katolickiej.

Na konieczność odnowienia komunijnej wspólnoty świeckich i kapłanów zwróciła uwagę także Urszula Furtak, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce. Jak podkreśliła, potrzeba jest także właściwa formacja księży tak, by potrafili pokierować świeckich w ich apostolskich zadaniach.

„Jako oddani Kościołowi ludzie świeccy potrzebujemy oddanych kapłanów. Potrzebujemy tych, którzy o tą formację kapłańską zadbają. Potrzebujemy kapłanów, którzy nas przygotują i pokierują w apostolskich zadaniach. Bez nich, ani teraz ani w przyszłości, dojrzałych owoców nie przyniesiemy” – mówiła.

Reklama

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu AK wskazała też na potrzebę większej aktywności laikatu w sferze publicznej, a także na wykorzystania potencjału jaki daje m.in. posiadana przez organizację osobowość prawna. Ubolewała nad małym zaangażowaniem młodzieży, szczególnie nad wymagającym poprawy kontaktem z pokrewnym Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Zachęcała też do większej aktywności w Internecie, w mediach społecznościowych, do pokazywania i promowania dobra.

Podczas konferencji głos zabrał także ks. kanonik Zbigniew Kucharski, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski, który postawił pytanie o fundament apostolskiego zaangażowania. Jak mówił, jest nim i zawsze będzie osobista relacja z Jezusem Chrystusem. Jeśli jest silna i głęboka, człowiek odczuwa wewnętrzny przymus, by iść i głosić, by się dzielić. Nie chodzi zatem o struktury i administrację – choć i one są ważne, bo porządek jest ważny – ale u podstaw apostolskiej aktywności, u podstaw działalności Akcji Katolickiej powinna leżeć zawsze osobista relacja jej członków z Jezusem Chrystusem.

Kapłan nazwał też przynależność do Akcji Katolickiej „powołaniem w powołaniu”. Nie wystarczy się zapisać. Nie wystarczy należeć. Każdy jest odpowiedzialny za realizację swojego powołania, bez oglądania się na innych.

„Jesteśmy po to, aby razem tworzyć i razem owocować, a nie być dla siebie pomocnikami. To byłoby zbyt płytkie” – stwierdził ks. Kucharski ubolewając, że fałszywy i szkodliwy obraz z czasów PRL-u, dzielący Kościół na księży i świeckich, wciąż jeszcze w świadomości wielu pokutuje.

Kapłan zgodził się również z Urszulą Furtak, że potrzebna jest większa obecność i aktywność na forum publicznym i w mediach.

„Co jest warte świadectwo, o którym nikt nie wie” – pytał, dodając, że nie chodzi o pustą akcyjność, ale o wyjście do świata, o wyjście na zewnątrz, o przełamanie tego fałszywego obrazu skromności, który każde mówić „my jesteśmy pokorni, my się nie chwalimy”. „A co ze światłem stawianym pod korcem? – pytał ks. Kucharski i wskazywał: „Trzeba mówić głośno i odważnie o Akcji Katolickiej, bo tylko kiedy będziemy mówić odważnie, będziemy się naprawdę rozwijać” – podkreślił.

Początki Akcji Katolickiej w Polsce sięgają lat 20. minionego wieku. Prężną działalność organizacji przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu Akcja Katolicka nie miała już możliwości wznowienia aktywności. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 1996 roku z inicjatywy bł. Jana Pawła II. Organizacja, nawiązując do kilkudziesięcioletniej tradycji, rozpoczęła działalność pod patronatem św. Wojciecha. W archidiecezji gnieźnieńskiej Akcja Katolicka została ponownie powołana do życia przez abp. Henryka Muszyńskiego w kwietniu 1997 roku.

2017-09-09 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludźmierz: Prymas Polski przewodniczył Pasterce Maryjnej

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Piotr Drzewiecki

Tysiące osób uczestniczyło w Pasterce Maryjnej w Ludźmierzu, której przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski. Hierarcha w ogrodzie różańcowym zasadził dąb prymasowski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym. - Wniebowzięcie Maryi wciąż nas zachęca, abyśmy się nie zniechęcili i nie ustali w drodze, abyśmy z niej nie zawrócili i nie dali się na niej uwieść mirażom tego świata, abyśmy nie dali się odwieść czy zastraszyć, abyśmy nie zbłądzili i nie ulegli naszym ludzkim słabościom, abyśmy z tej Bożej drogi do nieba, nie zeszli i z niej nigdy nie zrezygnowali. Jest to bowiem droga wiary i zawierzenia Bogu - podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję