Reklama

Polityka

Obrońcy życia o finansowaniu in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

BOŻENA SZTAJNER

To wydawanie pieniędzy podatników na procedurę etycznie wątpliwą i to w momencie kiedy służba zdrowia boryka się z trudnościami – tak skomentował informację o ministerialnym programie zdrowotnym umożliwiającym finansowanie in vitro z budżetu państwa dr Paweł Wosicki. - Jako Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom – zaznaczył jej prezes. Polscy obrońcy życia przypominają o Konwencji Bioetycznej, której Polska jeszcze nie ratyfikowała i apelują do rządu, aby to uczynił.


Dr Wosicki przypomina, że jeszcze kilka lat temu, gdy sprawa in vitro pojawiła się w parlamencie, premier zalecał swoim ministrom przygotowanie takich regulacji, które brałyby pod uwagę ochronę godności embrionu ludzkiego. Teraz – jak zauważa prezes PFROŻ – premier zmienił optykę i to w momencie, kiedy w parlamencie dyskutowane są projekty ustaw regulujących procedurę in vitro.


Reklama

Nie wiem czy to głosowanie nt. przesłanki eugenicznej aborcji spowodowało, że premier wystraszył się o swoich posłów i wymyślił inny sposób regulacji czyli „ucieczkę do przodu” – zastanawia się Wosicki.


Zdaniem Hanny Wujkowskiej z PFROŻ, „premier bardzo się spieszy, ma mało czasu ponieważ obawia się, że in vitro w Sejmie mogłoby nie uzyskać poparcia, jakie początkowo wydawało się, że ma i w związku z tym próbuje bezprawnie nazwać programem medycznym coś, co nie jest żadną usługą zdrowotną i nie należy do programów medycznych”. Będziemy aktywnie sprzeciwiać się takiemu postawieniu sprawy. My stoimy po stronie życia szczególnie tych, którzy nie mogą się obronić – zadeklarowała Wujkowska.


Obrońcy życia mówią o swoich poważnych wątpliwości, także natury prawnej. Prezes Wosicki przypomina, że w demokratycznym państwie, o takich sprawach winien decydować parlament a zdaniem wielu ekspertów, konstytucjonalistów w ogóle wykonywanie zabiegów in vitro w obecnym stanie prawie w Polsce jest wręcz nielegalne.


Reklama

Wiceprezes PFROŻ Antoni Szymański zwraca uwagę, iż Polska jest w Europie wyjątkowym krajem, gdzie jeśli chodzi o in vitro można praktycznie wszystko. Przypomniał też, że od bardzo wielu lat czeka na podpisanie i ratyfikację Konwencja Bioetyczna. - Apeluję, żeby rząd, który mógł dawno podjąć tę kwestię,wrócił do Konwencji Bioetycznej bo to jest coś, co rząd może zaproponować, podpisać i przeprowadzić, a stoi na gruncie poszanowania życia ludzkiego.


Obrońcy życia wyrazili też zdumienie, że ministerialnym programie zdrowotnym brak jakijekolwiej wzmianki nt. naprotechnologii. - Państwo miałoby refinansować zabiegi in vitro a nie dużo tańsze rozwiązania, nie budzące wątpliwości etycznych, oparte o naprotechnologię – oburzają się obrońcy życia.


Finansowanie z budżetu państwa zabiegu in vitro w trzech próbach oraz dostępność nie tylko dla małżeństw – przewiduje trzyletni program ministerstwa zdrowia, który od 2013 r. ma objąć ok. 15 tys. par mających trudności z poczęciem dziecka – poinformował dziś premier Donald Tusk. Na resortowy program rząd chce przeznaczyć ok. 250 mln zł.


„Jest to doraźne rozstrzygnięcie sprawy drażliwej, która nie znalazła do tej pory rozstrzygnięcia ustawowego” – zaznaczył szef rządu, wyrażając nadzieję, że kwestie natury etycznej, jak np. mrożenie zarodków, w niedalekiej przyszłości rozstrzygnie ustawa bioetyczna.


Kwestia warunków stosowania zabiegów in vitro ma zostać ujęta w ramy programu zdrowotnego Ministra Zdrowia. Jego założenia przedstawili dziś na konferencji w Kancelarii Premiera Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.


Program ma ruszyć prawdopodobnie w lipcu 2013 r. i będzie funkcjonować przez trzy kolejne lata. Każdego roku ma objąć ok. 5 tys. par zmagających się z problemem poczęcia potomstwa. Finansowanie ma dotyczyć wyłącznie zabiegu, państwo ma refundować z budżetu trzy próby in vitro.


- To oznacza finansowanie przez państwo 70-80 proc. kosztów procedury – powiedział Donald Tusk, oceniając, że według szacunków ministerstwa zdrowia łączny koszt jednego zabiegu wynosi dziś 9-18 tys. zł. Premier nie wykluczył, że jeśli sytuacja finansowa pozwoli, to od 2014 r. oprócz zabiegu refundowane byłyby także koszty leków hormonalnych.


Procedura in vitro ma być dostępna nie tylko dla par małżeńskich.

2012-10-22 19:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Czym jest in vitro?" – zaprezentowano nowatorski podręcznik

[ TEMATY ]

in vitro

Magdalena Kowalewska

Podręcznik "Wobec in vitro", który naświetla istotę tej procedury z punktu widzenia genetyki, moralności, filozofii, teologii i prawa zaprezentowano dziś w Warszawie. Ta nowatorska praca zbiorowa powstała pod patronatem i kierunkiem abp. Henryka Hosera przewodniczącego Zespołu KEP ds. Bioetycznych.

Wyjaśniając, dlaczego konieczne było wydanie takiej publikacji, abp Hoser przypomniał, że opinia publiczna otrzymuje informację z mediów, a dominuje w nich zawężony, jednostronny, często uproszczony i nierzadko manipulowany przekaz. Dlatego, żeby dotrzeć do ludzi w sprawie tak ważnej, operującej na granicy życia i śmierci, konieczne było przedstawienie problemu w całościowym ujęciu.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję