Reklama

Świat

Irlandia: rekordowa liczba katolików

Irlandia: rekordowa liczba katolików

Liczba katolików w Irlandii wzrosła do rekordowego poziomu 3 mln 860 tys. – wynika ze spisu powszechnego przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny tego kraju. Jednak odsetek członków Kościoła katolickiego w irlandzkim społeczeństwie zmalał w wyniku ekspansji innych religii oraz ateizmu. Obecnie wynosi on 84 proc. Eksperci podkreślają, że katolików w Irlandii jest więcej przede wszystkim dzięki otwarciu tamtejszego rynku pracy na obywateli nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Od 2004 r. na „zieloną wyspę” przybyły m.in. setki tysięcy Polaków.


Najliczniejszą grupę poza katolikami stanowią osoby nie wyznające żadnej religii. Jest ich ponad 277 tysięcy. Liczba irlandzkich ateistów od 1991 r. zwiększyła się czterokrotnie.


Wśród Irlandczyków są też m.in. muzułmanie (49 tys.), prawosławni (45 tys.), zielonoświątkowcy (14 tys.) oraz hinduiści (10 tys.).


2012-10-23 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Irlandczyków: bądźcie gościnnymi uczniami-misjonarzami

[ TEMATY ]

Irlandia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek podkreślił religijność Irlandczyków a także wielki wkład tamtejszego Kościoła w dzieło misyjne. Wskazał na znaczenie sanktuarium w Kncok dla przekazu wiary. Zaznaczył, że przesłanie, które płynie z Knock, to wielka wartość, jaką ma dla wiary milczenie. „Jest to milczenie wobec wielkiej tajemnicy miłości, która nie znajduje innej odpowiedzi niż ta, która polega na ufnym powierzeniu się woli miłosiernego Ojca” – powiedział papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że podniesienie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej z Knock do rangi Międzynarodowego Sanktuarium Szczególnej Pobożności Eucharystycznej i Maryjnej zobowiązuje Irlandczyków do gościnności dla pielgrzymów przybywających z całego świata. „Niech wasza gościnność będzie połączona z miłością i stanie się skutecznym świadectwem serca, które otwiera się na przyjęcie Słowa Bożego i łaski Ducha Świętego, obdarzającego mocą. Niech tajemnica Eucharystii, która jednoczy nas w komunii ze Zmartwychwstałym Panem i ze sobą nawzajem, będzie zawsze wsparciem w wiernym przeżywaniu naszego powołania do bycia « uczniami-misjonarzami», podobnie jak Dziewica Maryja, która stała się pielgrzymem Ewangelii swego Syna” – zachęcił Franciszek Irlandczyków.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję