Reklama

Nowy prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

Ks. dr Lucjan Dyka – 41-letni muzykolog został wybrany nowym prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych (SPMK). W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej zakończył się wczoraj XVIII Zjazd Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

stowarzyszenie

girl flyer/foter.com/CC BY

Ks. Lucjan Dyka pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Ukończył studia muzykologiczne oraz z zakresu filologii klasycznej na KUL. W 2013 r. obronił doktorat z nauk humanistycznych w zakresie muzykologii. W roku akademickim 2013/2014 był asystentem w katedrze Teorii i Historii Muzyki Średniowiecza Instytutu Muzykologii KUL.

Od 2013 r. jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym, Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie, a także duszpasterzem akademickim Emaus oraz wikariuszem parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Od 2014 r. jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Reklama

Ks. dr hab. Grzegorz Poźniak z Uniwersytetu Opolskiego, który od 2013 roku był prezesem SPMK, przypomniał uczestnikom zjazdu, że Kościół powszechny w tym roku obchodzi 50. rocznicę ogłoszenia instrukcji „Musicam sacram”. W tym kontekście nawiązał do niedawnego apelu papieża Franciszka, aby muzyka i śpiew kościelny zostały „inkulturowane” we współczesne języki artystyczne i muzyczne.

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który jest przewodniczącym Podkomisji ds. muzyki kościelnej KEP, sprawował Mszę św. w Katedrze Wawelskiej oraz wręczył medal „Per musicam ad fidem” znanej kompozytorce muzyki liturgicznej, Gizeli Marii Skop, która ponad pół wieku temu razem z ks. Franciszkiem Blachnickim zakładała świecki Instytut Niepokalanej Matki Kościoła.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych zrzesza około 160 duchownych i świeckich muzyków Kościoła rzymskokatolickiego, którzy podejmują różnorodne inicjatywy dla podniesienia poziomu kultury muzycznej w przestrzeni sakralnej. W 2004 roku w Krakowie stowarzyszenie zorganizowało I Ogólnopolski Kongres Muzyki Liturgicznej.

Statutowym zadaniem członków SPMK jest troska o dobro i piękno muzyki sakralnej, badanie, kultywowanie i upowszechnianie muzyki sakralnej, rozwijanie i promowanie wszelkich inicjatyw, postaw i działań sprzyjających podnoszeniu ogólnego poziomu kultury muzycznej, działanie na rzecz środowiska członkowskiego, jego integracji i jego potrzeb.

2017-09-22 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła jest w wartościach

Niedziela łódzka 6/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

stowarzyszenie

stowarzyszenie

Archiwum

Dorota Puchowicz i jej „walka z wiatrakami” w Domu „Anielisko”

Dorota Puchowicz i jej „walka z wiatrakami” w Domu „Anielisko”

Z Dorotą Puchowicz, prezesem Stowarzyszenia Ewangelizacyjno-Charytatywnego „Mocni w Duchu” prowadzącego Świetlicę i Dom „Anielisko”, rozmawia Anna Skopińska

ANNA SKOPIŃSKA: – Świetlica „Anielisko” i Dom „Anielisko” to 2 niezwykłe miejsca, w których dzieci znajdują swój azyl...

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

50 lat Rady Konferencji Episkopatów Europy

2021-09-23 18:22

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

CCEE

Vatican News

Papież Franciszek odprawi dziś w Bazylice św. Piotra Mszę z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W ten sposób, z udziałem przewodniczących poszczególnych episkopatów, w Rzymie rozpocznie się jubileuszowe Zgromadzenie Plenarne Rady, które potrwa do niedzieli.

Po Mszy biskupi zejdą do Grot Watykańskich, gdzie będą modlić się przy grobach papieży towarzyszących powstawaniu Rady. Następnie przewodniczących episkopatów Europy przyjmie na Kwirynale prezydent Włoch Sergio Mattarella.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję