Reklama

Z wizytą w parafii

„Wszyscy jesteśmy apostołami”

16 czerwca biskup płocki prof. Stanisław Wielgus odbył wizytację kanoniczną parafii pw. św. Wawrzyńca w Dłutowie. Ta duszpasterska placówka położona jest na północnym krańcu diecezji i należy do dekanatu żuromińskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dłutowie

Dekanat: żuromiński
Patron parafii: św. Wawrzyniec
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Anny
Proboszcz: ks. Krzysztof Kowalski
Katechetka: Teresa Rajchel
Organista: Jan Budny
Zakrystian: Stanisław Szostek
Miejscowości: Adamowo, Biernaty, Dłutowo Nowe, Dłutowo Stare, Kozilas, Marszewnica, Nick, Straszewy, Wawrowo, Wronka, Wylazłowo, Zdrojek
W parafii działają: koła Żywego Różańca (20), asysta procesyjna, schola, ministranci, chór, poradnictwo rodzinne, grupa lektorska, parafialna rada gospodarcza
Współpraca: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00

Historia i współczesność

Historyczne i współczesne wydarzenia z życia parafii przywołał w swym sprawozdaniu jej proboszcz ks. Krzysztof Kowalski. Przypomniał, że dłutowska wspólnota parafialna szczyci się kilkusetletnią historią, której początek datuje się na 1401 r. W 1658 r. ówczesny kościół drewniany spalili Szwedzi. Kolejną świątynię wystawiono ok. 1690 r. Świątynię tę remontowano w 1856 r., rozebrano zaś 30 lat później. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1894-95 według projektu Stefana Szyllera. Konsekracji świątyni dokonał 24 maja 1905 r. bp Apolinary Wnukowski.
Obecnie parafia liczy ok. 2300 mieszkańców z 12 wsi. Mieszkańcy najbardziej oddalonych wiosek mają do świątyni ok. 5 km. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, parafia jest jednolita wyznaniowo, zaś wizyta duszpasterska odbywa się niemal we wszystkich rodzinach. Mimo to da się u niektórych parafian zauważyć marazm, wyrażający się „zaniechaniem systematycznego uczestnictwa we Mszy św. czy nikłym zainteresowaniem sprawami społecznymi”. Kapłan podkreślił jednak, że duża część parafian związana jest z Kościołem i aktywnie włącza się w życie parafii. Wiele osób nie ogranicza się tylko do wspierania własnej wspólnoty, lecz potrafi dzielić się „wdowim groszem” z innymi, przekazując np. zboże dla płockiego Seminarium czy ofiary pieniężne na KUL i misje.
Duszpasterz scharakteryzował też materialną sytuację parafian, podkreślając, że do wielu rodzin zagląda bieda, będąca wynikiem bezrobocia, a także plagi pijaństwa.
„Miejscową wspólnotę cechuje tradycyjna pobożność i przywiązanie do Kościoła” - mówił ks. Kowalski. Wyrazem tej pobożności jest stała pamięć o zmarłych, w intencji których wierni modlą się podczas Mszy św. Częste są także Msze św. połączone z modlitwą dziękczynno-błagalną z okazji rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa.

Duszpasterstwo

Ksiądz Proboszcz nakreślił też sytuację duszpasterską parafii, zaznaczając, że w niedzielnej Mszy św. bierze udział ok. 30% wiernych. Większą frekwencję da się zauważyć natomiast na rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Parafianie chętnie przystępują do Komunii św. - w ubiegłym roku czynili to w sumie 26 tys. razy.
Prężnie działają grupy parafialne, spośród których znaczna część aktywnie angażuje się w upiększenie Liturgii. Śpiewem ubogaca ją 15-osobowa schola oraz 16-osobowy chór. Do Mszy św. służy 41 ministrantów, o przygotowanie i właściwe odczytanie czytań biblijnych troszczy się zaś 16-osobowa grupa lektorów. Godną oprawę procesji eucharystycznych zapewnia asysta procesyjna, licząca ok. 30 osób. Są wśród nich dorośli oraz dzieci komunijne.
Modlitewne „zaplecze” parafii stanowią, jak niemal wszędzie, koła Żywego Różańca, przynależące w Dłutowie do Bractwa Różańcowego, będącego kontynuacją istniejącego od wieków Bractwa św. Anny. Wśród 20 kół działają 2 skupiające mężczyzn, niestety, nie ma żadnego koła, w którym modliłaby się młodzież. W parafii funkcjonuje też poradnictwo rodzinne, a także 12-osobowa rada parafialna, która wspomaga Księdza Proboszcza w planowaniu i wykonywaniu przedsięwzięć gospodarczych.
Duszpasterskie zaangażowanie parafian wyraża się jednak nie tylko przez działalność grup. Poszczególne wsie organizują np. poświęcenie pól, zaś ich mieszkańcy chętnie uczestniczą także w nabożeństwach okresowych. W ubiegłym roku parafianie odbyli pielgrzymkę autokarową do Lichenia. Co roku uczestniczą też w pieszej pielgrzymce do Żuromina. Swoją obecność w parafii zaznaczają również strażacy, którzy uczestniczą w ważniejszych uroczystościach parafialnych oraz adorują grób Pana Jezusa.
Bardzo dobrze układa się współpraca ze szkołami. Młodzież gimnazjum oraz dzieci szkoły podstawowej wraz ze swoimi nauczycielami uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych. Pod przewodnictwem katechetki oraz kilku nauczycieli przygotowano w kościele program upamiętniający jubileusz 25-lecia wyboru Papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Duża część dzieci chętnie uczestniczy w życiu Kościoła. Pozytywnym znakiem jest angażowanie się nauczycieli w różną pomoc na rzecz parafii, np. przy dekoracjach, oprawie liturgicznej czy w śpiewie.
Ksiądz Proboszcz podkreślał również dobrą pracę katechetyczną. Jej owocem jest m.in. I miejsce, jakie uczeń miejscowej szkoły zajął w konkursie biblijnym na szczeblu diecezjalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

Mimo trudnej sytuacji materialnej wielu rodzin od ostatniej wizytacji w 1998 r. udało się wykonać wiele prac materialnych. Podczas proboszczowania ks. Jana Romanowskiego położono nowy dach na organistówce, zamontowano elektroniczne dzwony, zakonserwowano ołtarze i ławki oraz zainstalowano nowe kinkiety w świątyni, wybudowano nową bramę na cmentarzu oraz położono nowe podłogi w części plebanii.
Od grudnia 2002 r., kiedy to funkcję proboszcza objął ks. Krzysztof Kowalski, prace są kontynuowane. W 2003 r. przeprowadzono remont plebanii (obniżono sufity, odnowiono i odmalowano pomieszczenia i drzwi, dokonano generalnego remontu kancelarii parafialnej i łazienki, wymieniono 14 okien na plebanii oraz wstawiono dwoje nowych drzwi, położono podłogę z paneli, wykonano bramę przeciwpożarową przy kościele, pomalowano metalowe przęsła przy plebanii i organistówce oraz wzmocniono dużą część parkanu przykościelnego). W 2004 r. zamontowano system monitorująco-alarmowy w kościele i na plebanii. Oczyszczono również rynny na kościele. Świątynia wzbogaciła się o szaty liturgiczne, kielich, 2 nowe obrusy na ołtarze, bieliznę kielichową, 2 alby, 3 komże kapłańskie. W planach jest przebudowa prezbiterium, zmiana tapicerki na ławkach kościelnych oraz budowa chodnika z kostki cementowej na głównej alei cmentarza.

Wizyta Pasterza

Wizytacja pasterska Biskupa Stanisława rozpoczęła się od odwiedzin u chorego, po czym Ksiądz Biskup spotkał się w kościele z grupami parafialnymi. Pasterz zwrócił się do nich, mówiąc: „Kapłan nie zawsze dotrze do wszystkich. Wszyscy mamy być apostołami, zaś najlepszymi okazują się dzieci, rodzice, sąsiedzi. Cieszę się, że jest tyle osób, którym zależy na Kościele, którym wszyscy jesteśmy. Chrześcijaństwo polega na tym, żeby było wśród nas jak najwięcej miłości, życzliwości, oby tak było w waszej parafii”. Kolejnym punktem wizyty była modlitwa na cmentarzu, gdzie polecano Panu Bogu zmarłych kapłanów, parafian, a także obrońców Ojczyzny.
Wizytację zwieńczyła uroczysta Msza św. ingresowa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w trakcie której Ksiądz Biskup wygłosił homilię, mówiąc m.in.: „Zwróciłem uwagę na jedną myśl, która znalazła się w przemówieniu. Chcecie, by Chrystus był dla was Panem i przewodnikiem w niełatwym życiu. Młody człowiek potrzebuje przewodnika i autorytetu, zwłaszcza w czasie, kiedy liczy się pieniądz, zabawa, alkohol, narkotyki, skoki adrenaliny itd. Jedna z kandydatek do bierzmowania napisała, że współcześnie jest wielu pseudoprzyjaciół, którzy prowadzą młodzież na manowce grzechu. Cieszę się, że to rozumiecie. Najpierw trzeba bowiem rozeznać zło, a potem opracować metody walki z nim. Dziękuję rodzicom, którzy powiedzieli, że wychowanie młodego człowieka jest trudniejsze niż skończenie uniwersytetu. Wy o tym dobrze wiecie: potrzeba miłości, mądrości, poświęcenia, rezygnacji z siebie. Wasze dzieci to największy skarb dla was, ale także dla państwa, narodu i Kościoła. Rodzice obiecali, że będą czuwali nad swoimi dziećmi. Mają sprzymierzeńca w szkole i w Kościele, bo te dwie instytucje łączą się z zadaniami, które ma rodzina” - mówił Pasterz diecezji.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję