Reklama

Watykan

Kard. Tauran: masowa obecność muzułmanów może okazać się opatrznościowa

Masowa obecność wśród nas muzułmanów może okazać się opatrznościowa, bo zmusza nas, byśmy byli bardziej transparentni i nie obawiali się pokazywać, że jesteśmy chrześcijanami oraz dawać świadectwa naszej wierze. Powiedział to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran, podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Instytucie Teologicznym w Asyżu.

[ TEMATY ]

Watykan

muzułmanie

Włodzimierz Rędzioch

Dużą część swego wystąpienia, przedrukowanego przez watykański dziennik „L'Osservatore Romano”, francuski purpurat poświęcił właśnie relacjom z islamem. Wyraził m.in. ubolewanie, że fundamentalizm i terroryzm „utożsamiane są błędnie” z tą religią. „Oczywiście nie chodzi o prawdziwy islam, praktykowany przez zdecydowaną większość wyznawców tej religii”, zauważył kard. Tauran.

Reklama

Ponieważ, jak stwierdził, religie mogą służyć programom uświęcenia bądź alienacji, mogą głosić pokój lub wojnę, nasuwa się pytanie, czy z dialogiem międzyreligijnym wiąże się ryzyko, czy szansa. „Niewątpliwie, podejmując dialog wystawiam się na ryzyko: nie wyrzekam się własnej wiary, ale godzę się na to, aby cudze przekonania wystawiły mnie na próbę, na wzięcie pod uwagę argumentów odmiennych od moich”, stwierdził purpurat.

Zapewnił, że za pośrednictwem dialogu z innymi nie dąży się do stworzenia „jakiejś uniwersalnej religii czy szukania jakiegoś minimalnego wspólnego mianownika” w dziedzinie religii. Podstawowym warunkiem powodzenia dialogu międzyreligijnego jest jasność: „każdy wierzący musi zdawać sobie sprawę z własnej tożsamości duchowej”, co uchroni „przed groźbą relatywizmu”. Dialog z innymi religiami, dodał kard. Tauran, „jest natomiast opatrznościową okazją do pogłębienia własnej wiary przez właściwą katechezę, jak również do poznania religii innych”.

Na zakończenie oświadczył, że trudności, na jakie natrafia się w dialogu z muzułmanami, „są owocem ignorancji obu stron, a ignorancja rodzi strach”.

2017-10-13 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bank watykański” pod lupą

[ TEMATY ]

Watykan

finanse

Włodzimierz Rędzioch

„Mogę potwierdzić, że promotor sprawiedliwości [odpowiednik prokuratora] Trybunału Państwa Watykańskiego wszczął śledztwo wobec dwóch osób z byłego kierownictwa Instytutu Dzieł Religijnych (IOR)” - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

W watykańskim komunikacie zaznaczono, że chodzi o podejrzenie o sprzeniewierzenie dla celów transakcji na rynku nieruchomości, które miało miejsce w latach 2001-2008. Dochodzeniem objęto również jednego z adwokatów, podejrzanego o współudział. Problem został przedstawiony Sądownictwa Państwa Watykańskiego przez władze IOR w wyniku weryfikacji wewnętrznej podjętej w ubiegłym roku. Rachunki zainteresowanych w tzw. „banku watykańskim” zostały zajęte jako środek zapobiegawczy kilka tygodni temu – poinformował ks. Lombardi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję